• WARSZTATY RECYTATORSKIE W STAWISKU

• Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku - w ramach przygotowań do XXII Edycji Konkursu Recytatorskiego im. Jarosława Iwaszkiewicza – zaprosiło uczniów na warsztaty z aktorami. Zajęcia prowadzili: Ewa Telega i Grzegorz Damięcki – artyści Teatru Ateneum w Warszawie. Wiersze Z. Herberta i J. Iwaszkiewicza poznawaliśmy w nowych interpretacyjnych odsłonach. Wskazówki uzyskane od aktorów na pewno pomogą w przygotowaniach do recytatorskich turniejów.

Wojciech Morawski

• "PRZYSZŁA WIOSNA, PIĘKNA PANI..."

• Uczniowie klas 1-3 pożegnali zimę i przywitali wiosnę 21 marca. Tego dnia każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej. W barwnych, wiosennych strojach, korowodem z Marzannami wszystkie dzieci przeszły na teren boiska szkolnego pod opieką nauczycieli. Zabawa rozpoczęła się przy ognisku, w którym uczniowie spalili przygotowane przez siebie ekologiczne kukły i zaśpiewali piosenki na powitanie wiosny. Wszyscy świetnie się bawili!

W piątek 22 marca nasi milusińcy z kl. 1-3 powitali wiosnę muzycznie. Na to spotkanie przygotowali wiosenne piosenki i zabawy taneczne oraz utwory instrumentalne, które zagrali na Bum Bum Rurkach, instrumentach perkusyjnch i ekoinstrumentach. Podczas wspólnej zabawy towarzyszyły im muzyczne przeboje: "Pizzicato" L. Delibesa, "Pizzicato jazz" L. Andersona, "Poranek" E. Griega, "Polka Dziadek", "Trepak" P. Czajkowskiego, "Wiosna, wiosenka", "Grozik" czy "Nie chcę cię znać".

• WIOSNĘ PRZYWITALIŚMY W TEATRZE!

• Uczniowie z klas czwartych i piątych barwnie, śpiewająco i radośnie uczcili pierwszy dzień wiosny. Odwiedziliśmy Teatr Syrena w Warszawie, w którym obejrzeliśmy musical "Kajko i Kokosz. Szkoła latania". Adaptacja szkolnej lektury zachwyciła każdego widza. Muzyka, kostiumy, rekwizyty, scenografia i efekty specjalne - wszystko to sprawiło, że nie był to spektakl w stylu - jak by to powiedział Łamignat - LELUM POLELUM, lecz niezwykle przemyślane widowisko. Musical nas oczarował i pomógł w odnalezieniu wiosennej energii!

Wychowawcy klas IV i V oraz nauczyciele języka polskiego

• DZIELNE PRZEDSZKOLAKI W "JEDYNCE"

• "Dzień otwarty" dla przyszłych pierwszaków już za nami. Działo się! Po wystąpieniu Pani dyrektor Barbary Mazur, nastąpiła cześć artystyczna - prezentacja wokalna zespołu "Arfik" oraz spektakl "Szelmostwa lisa Witalisa" w wykonaniu koła teatralnego. Następnie dzielne przedszkolaki wędrowały po klasach, biorąc udział w zajęciach pokazowych. Na zakończenie dzieci otrzymały przypinki z nowym logo szkoły. To był wieczór pełen wrażeń!

Dziękujemy za odwiedziny. Mamy nadzieję, że przyszłym pierwszoklasistom i ich rodzicom podobało się to spotkanie, i to dopiero początek Naszej wspólnej przygody. Do zobaczenia we wrześniu!

Bardzo dziękujemy też całej zaangażowanej kadrze pedagogicznej oraz Naszym wspaniałym uczniom!

• WYPRAWA ŚLADAMI ALKA, ZOŚKI I RUDEGO

• Jak co roku - ósmoklasiści wybrali się na wycieczkę śladami bohaterów książki pt. „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Losy Rudego, Alka i Zośki poznawaliśmy, wędrując pod opieką przewodnika po ulicach Warszawy. Odwiedziliśmy miejsca znane z lektury: Liceum im. Stefana Batorego, Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa na al. Szucha oraz Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie zapaliliśmy znicze na grobach Jana Bytnara, Macieja Aleksa Dawidowskiego i Tadeusza Zawadzkiego.

Wyprawa uświadomiła uczestnikom tragizm Pokolenia Kolumbów, pozwoliła docenić wartość ofiary poniesionej przez młodych ludzi w obronie ojczyzny. Wierzymy, że niecodzienna lekcja języka polskiego i historii na długo pozostanie w pamięci.

Nauczyciele: Agnieszka Matus, Nina Pietrzak, Wojciech Morawski

• BLISKO TELEFONU - DALEKO OD SIEBIE

• Urządzenia ekranowe używane świadomie i z umiarem mogą stanowić atrakcyjny element życia dzieci i młodzieży oraz życia rodzinnego. Jednak nadmiar ekranów może mieć negatywny wpływ na rozwój i zdrowie dzieci oraz na relacje rodzinne. Z pomocą w uważnym i kontrolowanym sposobie korzystania z ekranów w domu, spieszy nam Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i opracowane przez nią Domowe Zasady Ekranowe.

Zachęcamy do zapoznania się z Domowymi Zasadami Ekranowymi

Pedagog szkolny Joanna Smirnow

• NASZE TALENTY - POWIATOWY PRZEGLĄD TALENTÓW

• W sobotę 2 marca 2024 roku godz. 9.30 – 17.00 w Hali widowiskowo-sportowej CAIIS w Grodzisku Mazowieckim swoje talenty wokalne, taneczne, instrumentalne, sportowe i wiele innych zaprezentowali uczniowie ze szkół powiatu grodziskiego. O godz. 15.00 na scenie wystąpili uczniowie milanowskich szkół. "Jedynkę" reprezentował zespół wokalny "Arfik" wykonując piosenki "Rzeka marzeń" i "Chodź, pomaluj mój świat" oraz formacje taneczne, w których tańczą nasze uzdolnione uczennice. Podczas Koncertu finałowego wystąpił Kuba Szmajkowski - finalista I edycji programu The Voice Kids, następnie wokalista boys bandu 4Dreamers, a obecnie artysta solowy.

• NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI

• 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na 7 członkach zarządu głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

Na pamiątkę tego wydarzenia, od 2011 obchodzimy święto państwowe - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

/MEN/