• O SZKOLE SŁÓW KILKA

          • Ciekawe wydarzenia 2015/2016

          • ZIELONY KONCERT 2016

            Kolejna edycja „Zielonego Koncertu” zaowocowała prezentacją talentów aktorskich, wokalnych i tanecznych, składających się z uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. O tym, że teatr bawi, uczy i wychowuje nie trzeba chyba nikogo przekonywać. A już na pewno nie trzeba tego tłumaczyć utalentowanej młodzieży naszej szkoły, która od wielu lat przygotowuje programy artystyczne prezentowane szerokiej publiczności.
            Zajęcia zespołu wokalnego „Arfik”, spotkania teatralne bardzo korzystnie wpływają na wszechstronny rozwój biorących w nich udział uczniów poprzez integrację grup wiekowych, kreatywny i twórczy rozwój osobowości oraz zdobywanie nowych doświadczeń zarówno artystycznych, jak i wychowawczych.
            Uczniowie biorący udział w spotkaniach organizowanych w „Jedynce”, to młodzi artyści, którzy swój wolny od nauki czas chcą poświęcić na rozwijanie własnych zainteresowań i pasji. Wieloletnia tradycja i zainteresowanie tymi zajęciami świadczą o tym, że istnieje potrzeba kontynuowania takiej formy spotkań pozalekcyjnych.
            Oczywiście efektem i najlepszą reklamą poczynań młodych amatorów życia artystycznego są przedstawienia, które najczęściej wystawiane są dla społeczności szkolnej i lokalnej.
            Kolejnym z rezultatów pracy utalentowanych artystów było wystawione 20 maja 2016 r., przedstawienie muzyczno - teatralne pt. „Kopciuszek współcześnie". Humorystyczna, umiejscowiona w dzisiejszych realiach opowieść, zgromadziła wielopokoleniową publiczność. Sama inscenizacja nawiązywała tematycznie do oryginalnej bajki, jednak jej charakter miał bardzo współczesną wymowę. W spektaklu pojawiły się także postacie z innych, dobrze znanych bajek.
            W tym miejscu należy dodać, że na ostateczny kształt spektaklu miała wpływ cała grająca w nim grupa. Młodzi aktorzy, oprócz swojego scenicznego zaangażowania, wnosili do przedstawienia propozycje dotyczące strojów, układów tanecznych czy nawet samego scenariusza spektaklu. Całe przedsięwzięcie teatralne przeplatane było przebojami zespołu „Abba” zaśpiewanymi przez solistów: Marzenę Bolc, Weronikę Wiśniewską, Annę Kraszewską, Kamilę i Alicję Rutkowskie, zespół wokalny „Arfik” oraz układami tanecznymi przygotowanymi przez grupę dziewcząt z klas III gimnazjum: Anitę Kasperuk (choreografia), Martynę Zawalską, Klaudię Szacha – Głuchowicz, Martę Młynarską, Weronikę Wiśniewską, Patrycję Puźniak, Justynę Skowrońską, Wiktorię Okoń, Annę Kraszewską. Na usta cisną się też słowa uznania dla Mateusza Grudkowskiego i Alberta Sawickiego za obsługę akustyczną Koncertu.
            Ocenę widowiska pozostawiamy publiczności, która nie zawiodła i świetnie się z nami bawiła, dając wyraz niejednokrotnie rozbrzmiewającym salwom śmiechu i radości. Wysiłek włożony w przygotowanie bajki został nagrodzony gromkimi brawami.
            A jeśli już o pracy mowa, to podczas prób nie zawsze było lekko i łatwo. Zajęcia w kilkudziesięcioosobowej grupie to duże wyzwanie, które wymaga nie tylko dobrej organizacji, ale także zaufania i odpowiedzialności za pozostałych jej członków. Jednak wspólny cel i pasja motywowały do działania i dawania z siebie jak najwięcej.
            Podsumowując Koncertowe spotkanie z teatrem, muzyką i tańcem, należy docenić przede wszystkim to, że są młodzi ludzie, którym chce się działać i którzy udowadniają, że chcieć, to móc. Szkoda, że niektórzy z nich kończą już edukację w „Jedynce” – wielu z występujących uczniów zaczynało „karierę” już w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Jak sami przyznali, widzą potencjał w swoich młodszych kolegach i koleżankach. My życzymy Im powodzenia i sukcesów na „nowej scenie” życia.

            Obsada przedstawienia pt. „Kopciuszek współcześnie”

            Kopciuszek – Martyna Zawalska,

            Macocha – Marzena Bolc,

            Ojciec – Piotr Sekulski,

            Córki: Anastazja – Weronika Górska,

            Gryzelda – Natalia Jaworska,

            Książę – Filip Przyborowski,

            Brat Księcia – Szymon Bogucki,

            Charlie King – Filip Frankowski

            Kelner Antonio – Antoni Czyżkowski,

            Mrs Spark (Dobra Wróżka) – Anna Kraszewska,

            Groszkowa (Księżniczka na ziarnku grochu) – Weronika Wiśniewska,

            Śpiąca (Królewna) – Weronika Dudek,

            (Czerwony) Kapturek – Oliwia Dembińska,

            Barbie – Julia Kania

            Na zakończenie artyści z klas III gimnazjum podziękowali p. Beacie Osiadacz za współpracę, rozwijanie i pielęgnowanie młodych talentów oraz opiekę artystyczną i wieeeeeeele radosnych przeżyć na scenie, Dyrekcji Zespołu Szkół Gminnych nr 1 za wspieranie inicjatyw kulturalnych i kultywowanie tradycji artystycznej szkoły.

            KONIECZNIE OBEJRZYJCIE FOTKI Z KONCERTU!!!

            GALERIA FOTOGRAFICZNA OBIEKTYWNA.PL

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            WIOSENNE SPOTKANIA

            Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Czekamy na nią z utęsknieniem, a kiedy nadejdzie, bardzo się cieszymy. Z radością obserwujemy budzącą się do życia przyrodę. Witamy powracające ptaki, podziwiamy wiosenne kwiaty, wsłuchujemy się w ptasie śpiewy i trele. O takich wiosennych spotkaniach opowiedzieli w wierszach i piosenkach uczniowie klasy I a i I b. W poniedziałek 16 maja, mali aktorzy wystąpili przed rodzicami, dołączając do wiosennego programu wiersze i piosenki związane ze zbliżającym się Dniem Mamy i Dniem Taty. 17 maja, Ci sami aktorzy zaprezentowali wiosenne przedstawienie uczniom klas młodszych.
            Dziękujemy aktorom, rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów. 
             

            Wychowawczynie klasy I a i I b, pp. Jola Łaszczotko i Gabrysia Walczak

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            GOŚĆ LOP

             We wtorek 17 maja 2016r. uczniowie klas 2SP uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez sekretarza okręgu warszawskiego Ligi Ochrony Przyrody pana Zbigniewa Januszczaka. Dzieci poznały godło LOP oraz dowiedziały się czym zajmuje się organizacja. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że średnio na mieszkańca w Polsce przypada 135 kg odpadów. Nikt z nas nawet nie przypuszczał, że produkujemy aż tak dużo śmieci. Czas rozkładu plasikowej butelki wynosi nawet 500 lat.

            Mogliśmy sprawdzić, jak wygląda granulat wytwarzany z butelek PET. Dowiedzieliśmy się, że wytwarza się z niego różnego rodzaju opakowania, plecaki, namioty, buty oraz bluzy polarowe - do wyprodukowania jednej bluzy wystarczy 35 zużytych butelek PET. Zobaczyliśmy jak wyglądają preformy do wytwarzania różnej wielkości butelek. Co zrobić by śmieci zajmowały mniej miejsca? Z tym problemem dzieci poradziły sobie szybciutko. Uczniowie na zakończenie podziękowali za ciekawą i pouczającą lekcję przyrody.

            opiekun Koła LOP: Katarzyna Cisek

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            SPOTKANIE AUTORSKIE Z JOANNĄ OLECH

            12 maja 2016 r., uczniowie klasy IVa uczestniczyli w spotkaniu ze znaną i lubianą autorką książek dla dzieci Joanną Olech. Spotkanie zorganizowane przez pracowników Biblioteki Miejskiej odbyło się w sali konferencyjnej UM w Milanówku.

            Joanna Olech, z wykształcenia grafik, jest znana jako pisarka, publikuje również artykuły o literaturze dziecięcej w prasie. Jest laureatką prestiżowych nagród i wyróżnień. Debiutowała bardzo zabawną rodzinną powieścią dla dzieci pt. „Dynastia Miziołków”. Inne jej książki to m.in: „Czerwony Kapturek”, „Gdzie diabeł mówi - do usług”, seria „Pompon”.

            Na spotkaniu pani Joanna Olech opowiadała, jak została pisarką i jak powstała jej pierwsza powieść. Autorka prezentowała napisane i zilustrowane przez siebie książki. Odpowiadała na liczne pytania dzieci dotyczące jej życia i twórczości. Czytała fragmenty książek „Dynastia Miziołków” oraz „Tarantula, Klops i Herkules”. Ciekawym elementem spotkania były konkursy, w których dzieci odpowiadały na pytania dotyczące bohaterów i treści książek, a także tworzyły swoje opowiadania. Na zakończenie chętni mogli zakupić książki autorki  i otrzymać autograf wraz z zabawną pieczątką.

            Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu.

            wych. kl. IV a H.Czechowicz

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            SPOTKANIE Z PISARKĄ RENATĄ PIĄTKOWSKĄ

            Do naszej szkoły 12 maja 2016 r., po raz drugi zawitała niezwykła osoba – pani Renata Piątkowska. Jest ona autorką wielu książek dla dzieci. Jej opowiadanie  „Wieloryb” otrzymało Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a  „ Na wszystko jest sposób” - II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren. Kilka z jej książek zostało wpisane na Złotą Listę Fundacji  ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

                        Podczas spotkania autorka zaprezentowała kilka swoich książek, m. in.: „Ciekawe, co będzie jutro”, „A może będzie właśnie tak” oraz „Najwierniejsi przyjaciele”. Bohaterami książek Renaty Piątkowskiej są, co sama wielokrotnie podkreślała podczas spotkania, dzieci z dużym poczuciem humoru i głową pełną zwariowanych pomysłów. Dzieci przeżywające ciekawe przygody, które mogą się zdarzyć w codziennym życiu każdemu dziecku i w każdej rodzinie.

                     Spotkanie było niezwykle udane. Z jednej strony, to na pewno zasługa samej Pani Renaty Piątkowskiej, ale równie ważne było zainteresowanie i aktywność dzieci uczestniczących w spotkaniu. Na podkreślenie zasługuje także fakt, że autorce towarzyszyła zawodowa lektorka Elżbieta Malwina Kożurno, która czytała fragmenty książek. Jej wspaniała interpretacja, doskonale podkreślała humor opowiadań i była niewątpliwie dodatkową atrakcją spotkania.

            G.Walczak

            Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            DZIEŃ EUROPEJCZYKA

             9 maja w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Europejczyka. Poszczególne klasy 4-6 SP przygotowały gazetki ścienne a klasy 1-3 gimnazjum prezentacje przedstawiające wylosowane kraje europejskie, zaprezntowane podczas apelu szkolnego. 

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            ROCZNICA KONSTYTUCJI 3. MAJA

            Z okazji Święta Konstytucji Trzeciego Maja w piątek 29 kwietnia
            w naszej szkole odbyły się uroczyste apele:

            -dla klas 1-3 GIM o godz.11.35

            -dla klas 4-6 SP o godz.12.40

            Uczniowie przybyli do szkoły w tym dniu w stroju galowym.

             

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            AKADEMIA WYNALAZCÓW

            Znalezione obrazy dla zapytania akademia wynalazcówGrupa uczniów z gimnazjum zainteresowanych wiedzą techniczną wzięła udział w warsztatach kreatywnych Akademii Wynalazców im.Roberta Boscha prowadzonych na Politechnice Warszawskiej przez studentów z kół naukowych. Pierwsze spotkanie 10 marca pt: "Cztery kóła czy gąsiennice?" to dla naszych uczniów zadanie polegające na zbudowaniu jeżdżącego robota z zestawu elementów i przetestowanie go na specjalnym torze. 11 marca warsztaty pt: "Dlaczego samoloty latają?" poświęcone były zaprojektowaniu i zbudowaniu modelu samolotu i sprawdzeniu jego możliwości w tunelu aerodynamicznym. Trzeci wyjazd 14 marca na warsztaty pt: "2D w 3D, czyli jak zbudować coś z niczego" był sprawdzianem wyobraźni i zdolności manualnych. Uczniowie w oparciu o rzuty 2D mieli do zbudowania model przestrzenny. W rysunkach było mnóstwo szczegółów do odtworzenia. Wszystkim praca w zespołach sprawiła wiele satysfakcji i radości ze wspólnego sukcesu. Po każdych zajęciach studenci przeprowadzali quiz podsumowujący wiadomości. Bezkonkurencyjny okazał się Jakub Kowalczyk, który zdobył nagrody w każdym quizie.
            Dziękuję wszystkim uczestnikom wyjazdów za zaangażowanie i dobrą zabawę na warsztatach. M.Wardzińska

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            WYCIECZKA DO MUZEUM

            POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

            Dotykamy, słuchamy, działamy, przeżywamy! Właśnie taką metodą uczniowie klasy 2b i 3c poznali pojęcia: okupant, konspiracja, powstanie, poczta polowa. Z wypiekami na twarzach słuchali świstu kul - "serca" walczącej Warszawy.
            Sprawdzali, jak działa poczta polowa, ćwiczyli spostrzegawczość, kreatywność, czytali mapy. Uczniowie wspaniale pracowali, działali.
            Wszystko to działo się podczas lekcji w Muzeum Powstania Warszawskiego. 

            Wych. Anna Wróbel,  Dominika Kazimierczak 

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            SZEKSPIROWSKA "BURZA" W TEATRZE POLSKIM

            W sobotę 5 marca teatromani z klas III gimnazjum obejrzeli w Teatrze Polskim „Burzę” Williama Szekspira. Inscenizacja tego utworu nazywanego gorzką komedią na przemian zaskakiwała, rozbawiała i skłaniała do przemyśleń. Ale przede wszystkim pozwoliła nam na przyjrzenie się z pierwszych rzędów doskonałej grze aktorskiej – zwłaszcza Andrzeja Seweryna, odtwórcy głównej roli. Jeden z recenzentów nazwał jego grę w tej sztuce „aktorską wirtuozerią”. Uwagę widzów przykuwały także niebanalne rozwiązania sceniczne (teatr w teatrze) i reżyserskie pomysły – ich twórcę mogliśmy zobaczyć już po zakończeniu spektaklu, gdy oklaskiwaliśmy aktorów. Na scenę został zaproszony Dan Jemmett – angielski reżyser, specjalista od Szekspira, często współpracujący z Teatrem Polskim.

                  Do tego teatru wrócimy już w kwietniu – uczniowie klas I i II gimnazjum obejrzą znakomitą inscenizację „Zemsty” Aleksandra Fredry. Zapraszamy!

            Koordynator spotkań z teatrem: p. A. Matus

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            LEKCJA W TEATRZE NARODOWYM

            Jak wygląda widownia teatralna z perspektywy aktora? Co to jest kieszeń sceniczna? Jak działa zapadnia? Dlaczego inspicjent jest tak ważny w teatrze? Na te i wiele innych pytań uczniowie klas III gimnazjum otrzymali odpowiedź podczas lekcji teatralnej w Teatrze Narodowym. Byliśmy tam w piątek 26 lutego, na niespełna 2 tygodnie przed premierą „Dziadów”, do której cały teatr już się przygotowuje. Buduje się dekoracje, szykuje rekwizyty, montuje elementy scenografii – widzieliśmy to wszystko! Byliśmy w teatralnych podziemiach, na trzech teatralnych scenach, w kieszeni scenicznej. Zajrzeliśmy w miejsca, których przeciętny widz nie widuje – za kulisy, do pracowni stolarskiej, magazynu rekwizytów. Chyba nikt z nas do tej pory nie zastanawiał się nad tym, siedząc na widowni, jak wielu ludzi pracuje nad tym, aby widowisko teatralne naprawdę nas zachwyciło.

                   Czy nasze spojrzenie na teatr zmieni się po tej lekcji? Przekonamy się już w najbliższą sobotę 5 marca, obejrzymy inscenizację „Burzy” Williama Szekspira w Teatrze Polskim. Zapraszamy!

            Koordynator spotkań z teatrem p. A. Matus

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            TEATRALNY STYCZEŃ

            W styczniu uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia kilku spektakli teatralnych na dwóch warszawskich scenach. Czwartoklasiści  podziwiali piękną adaptację baśni „Królowa Śniegu” w Teatrze Polskim, a  klasy V i VI wybrały się na musical „Piotruś Pan”, który w grudniu miał swoją premierę na deskach Teatru Buffo. Prasa entuzjastycznie pisała o tym przedstawieniu, młodzi widzowie potwierdzali w rozmowach, że było się czym zachwycać. Pomysłowa scenografia, piękne kostiumy, popisy kaskaderskie kilkunastoletnich wykonawców, prawdziwy pies na scenie, krokodyl parskający wodą na widzów czy efektowny taniec Indian z pewnością zapadły w pamięć. Następne klasy będą miały możliwość obejrzenia tego spektaklu w kwietniu. Teatr Buffo przyciągnął także gimnazjalistów, głównie z klas I, którzy oglądali musical „Metro”. Wycieczki organizowane na to przedstawienie co roku cieszą się ogromną popularnością naszych uczniów (i nauczycieli). Kilkoro z nich wybrało się na ten spektakl kolejny raz  i, jak zapewniają, nie ostatni.

               Wkrótce następne spotkania z teatrem – w lutym uczniowie klas III gimnazjum wezmą udział w lekcji teatralnej „Za kulisami” organizowanej w Teatrze Narodowym,  a w marcu czeka nas wycieczka do Teatru Polskiego na „Burzę” Williama Szekspira z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. Zapraszamy!

            Koordynator wyjazdów na spektakle: Agnieszka Matus

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE

            W środę 20 stycznia 2016 r., gościł w naszej szkole muzyk Piotr "Lupi" Lubertowicz, którego zaproszono w ramach realizacji programu profilaktycznego ph. "Broń się. Nie trać wiary". Podczas koncertu połączonego z warsztatami, "Lupi" przestrzegał młodzież przed braniem środków odurzających i narkotyków. 

             

            KILKA SŁÓW O ARTYŚCIE:

            Piotr "Lupi" Lubertowicz to wokalista, gitarzysta, autor tekstów, który przeszedł w życiu bardzo wiele. Urodził się w Nowym Targu i jak sam o sobie mówił nie miał łatwego życia. Rodzice poświęcali mu mało czasu, bo dużo pracowali - ledwo wiązaliśmy koniec z końcem. On sam był bardzo uzdolnionym piłkarzem - kochał grać w piłkę. Każdy wolny czas spędzał na podwórku z kolegami, gdzie doskonalił swoje umiejętności piłkarskie. Otrzymał nawet powołanie do kadry. Niestety po jednym z treningów - wskutek niefortunnego upadku (na rozbitą butelkę), doznał bardzo groźnej kontuzji ręki (zerwanie ścięgna a w rezultacie niedowład). Jego kariera została gwałtownie przerwana, a lekarze nie dawali mu nadziei, że ręka kiedykolwiek będzie sprawna. Rehabilitacja również nie przynosiła oczekiwanych efektów.
            Z pomocą przyszli mu znajomi muzycy, którzy przyjaźnili się z jego siostrą. Jeden z nich zaproponował, aby Piotr ćwiczył swoją chorą rękę na gryfie gitarowym. Tak rozpoczęła się jego przygoda z muzyką. Po 2.5 roku potrafił zagrać pierwsze akordy.

            Później Lubertowicz jeździł po Polsce i koncertował. Poznał znanych muzyków m.in. Ryszarda Riedla wokalistę zespołu Dżem
            i Ryszarda Skibińskiego z Kasy Chorych. Życie muzyka niosło za sobą wiele pokus. Pojawiły się narkotyki i inne używki. Pewnego dnia artysta przedawkował, a życie uratował mu jego najbliższy przyjaciel.

            Podczas spotkań muzyk opowiada, jak wygląda śmierć narkomana. Piotr "Lupi" Lubertowicz wspomina również o swojej dziewczynie, która zmarła na jego rękach kiedy miał 19-lat.

            W czasie warsztatów z młodzieżą szkół gimnazjalnych, Lubertowicz zajmujący się obecnie profilaktyką uzależnień, przestrzega młodzież przed braniem narkotyków. Wspomima, że obecnie nie ma lekkich narkotyków, bo nawet te niby miękkie są tak preparowane, iż mogą uzależniać już od pierwszego razu. Narkotyki mają niekiedy nawet postać kropli do oczu i czopków. Umrzeć można już za pierwszym razem. Narkotyki zawsze pozostawiają spustoszenie w organizmie. Uzupełnieniem jego  przekazu jest jego własna muzyka oraz aranżacje znanych muzyków rockowych.  Koncert "Broń się. Nie trać wiary" został sfinansowany ze środków przeznaczonych na realizację gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na rok 2016.

            Pedagog M. Osiadacz

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            EDUKACJA FINANSOWA W „JEDYNCE”


            W styczniu uczniowie klas 3 b i 3c gimnazjum wzięli udział w cyklu zajęć edukacyjnych o finansach. W ramach projektu „Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży - BAKCYL” przeprowadzili je wolontariusze, bankowcy p. Krzysztof Giska i p. Maciej Kotarba. Projekt BAKCYL, przygotowany przez Warszawski Instytut Bankowości, to przedsięwzięcie na rzecz podniesienia poziomu wiedzy finansowej młodego pokolenia Polaków. Dzięki udziałowi w projekcie naj...starsi uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się jakie są podstawowe zasady prawidłowego sporządzania budżetu, w tym planowania i kontroli wydatków osobistych; omówili znaczenie oszczędności i korzyści, które płyną z systematycznego oszczędzania oraz tworzenia „funduszu bezpieczeństwa”, na tzw. czarną godzinę. Wolontariusze przekazali uczniom wskazówki na temat świadomego oszczędzania i inwestowania, opartego na zrozumieniu ryzyka, korzyści i zagrożeń płynących z różnych produktów finansowych. Wszyscy uczestnicy zajęć dowiedzieli się przede wszystkim dlaczego warto planować swoje finanse przez całe życie. Wielu uczniów wykazało się doskonałą orientacją w temacie różnych produktów finansowych, które mogą pomóc zrealizować cele życiowe i plany na różnych etapach życia. Niektórzy już samodzielnie korzystają z kart debetowych. Mamy nadzieję, że zajęcia przeprowadzone w atrakcyjny, ciekawy sposób wprowadziły uczniów w świat codziennych finansów, tak aby potrafili wykorzystać dla siebie odpowiednie usługi finansowe na starcie w dorosłość oraz zabezpieczyć swoje potrzeby na przyszłość.

            Koordynator projektu: Magdalena Wardzińska

                

             

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            ŚWIĄTECZNA WARSZAWSKA

            19 grudnia 2015 r., odbył się świąteczny festyn miejski, w którym wzięli udział nasi uczniowie i nauczyciele. W samo południe wystąpiły zespoły "Arfik" i "Belfer Band" z wokalnym programem świątecznym. Mieszkańcy Milanówka usłyszeli w naszym wykonaniu piosenki świąteczne, kolędy i pastorałki oraz instrumentalne wykonanie kolędy "Lulajże Jezuniu" (flażolety).

            MILANOWSKIE RELIGARE

            RELACJA FOTOGRAFICZNA Z WIGILII MIEJSKIEJ

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

             

            Tradycyjnie w naszej szkole odbyły się JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE, które wystawili uczniowie klas 1-3 SP. Młodzi artyści pokazali swoje talenty wokalne, instrumentalne, taneczne i aktorskie przed liczną widownią, która nagradzała ich gromkimi brawami. Świąteczną atmosferę występu wzbogaciło wspólne kolędowanie z zespołem Arfik i Belfer Band. Odwiedził nas Król Afrykański, żeby zaprosić dzieci na Orszak Trzech Króli 6.01.2016 r. Pani Burmistrz Wiesława Kwiatkowska podzieliła się z widzami wrażeniami z występu, złożyła wszystkim świąteczne życzenia i zaprosiła mieszkańców Milanówka na miejską wigilię. Rada Rodziców prowadziła przez cały wieczór kiermasz rękodzieła i kawiarenkę. Można było zakupić wykonane przez dzieci bombki, choinki i stroiki, a także pyszne ciasta. Największe emocje wzbudziła wizyta Świętego Mikołaja, który przyniósł dzieciom słodycze.

            Występ przygotowali:

            aktorzy - młodzi artyści z klas 1-3 przygotowani przez wychowawczynie

            scenariusz - p. A. Grzeszyk

            dekoracje - p. H. Duszyńska

            oprawa muzyczna - p. B. Osiadacz

            uczniowie z zespołu Arfik

            nauczyciele - zespół Belfer Band

            FOTOGALERIA (P. T. KOSSUT)

            O JASEŁKACH NA PORTALU OBIEKTYWNA.PL

            Dziękujemy wszystkim Rodzicom i Gościom za tak liczne przybycie. 

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

            Koniec listopada to czas, który kojarzy nam się z wróżbami andrzejkowymi. Dlatego 27 listopada Mały Samorząd Uczniowski przy współpracy z uczennicami z klas 3 gimnazjum zabrał naszych najmłodszych uczniów do świata wróżb i magii. W sali gimnastycznej uczniowie klas 1-3 SP mogli wziąć udział w zabawach andrzejkowych. Uczennice z gimnazjum wcieliły się we wróżki i przepowiadały przyszłość swoim młodszym koleżankom i kolegom. Następnie odbyło się symboliczne lanie wosku przez klucz dla każdej klasy. Z pomocą wychowawczyń uczniowie odgadywali, co ich czeka w najbliższym czasie. Życzymy naszym najmłodszym uczniom, aby wszystkie ich radosne, andrzejkowe przepowiednie (pełne miłości i sukcesów) spełniły się!

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

            25 listopada uczniowie "Jedynki" przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki. W bibliotece czekała na nich słodka niespodzianka.

            Uczniowie klas 1 SP wraz z wychowawczyniami zostali zaproszeni do biblioteki na zajęcia czytelnicze. Tematem był niedźwiedź i historia pluszowego misia. Atrakcją spotkania była degustacja miodu, dzieci otrzymały kolorowanki przedstawiające misia.

             

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            11 LISTOPADA 2015 R.

            Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w  poniedziałek 09.11.2015 r.,  o godz.11.35 odbył się uroczysty apel dla klas 4-6 SP i 1-3 GIM przygotowany przez  młodych artystów pod kierunkiem pp.K.Dławichowskiej, E.Przewiedzikowskiej i B.Osiadacz.

             

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            LEKCJA W SEJMIE

            6 listopada 2015 r., gimnazjaliści z klas III uczestniczyli w nietypowej lekcji historii i wos-u. Lekcja odbyła się w budynku Sejmu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Nauczycielem – wymagającym, ale jednocześnie życzliwym i chętnie dzielącym się wiedzą - była pani przewodniczka, która oprowadzała nas po gmachu. W sali posiedzeń Sejmu uczniowie dowiedzieli się, kto jakie miejsce zajmuje podczas obrad oraz zostali odpytani z historii polskiego parlamentaryzmu i z etapów procesu legislacyjnego. Ich wiedza spotkała się z uznaniem pani przewodniczki, która wyraziła żal, że grupy tak dobrze przygotowane do zwiedzania są w gmachu Sejmu rzadkością. Następnie przeszliśmy do holu głównego, gdzie zobaczyliśmy tablice pamiątkowe z nazwiskami parlamentarzystów  - ofiar II wojny światowej i ofiar katastrofy pod Smoleńskiem oraz gablotę z laskami marszałkowskimi, a stamtąd dotarliśmy do Sali Kolumnowej. Przechodząc korytarzami sejmowymi, widzieliśmy sale różnych klubów parlamentarnych oraz gabinety prezydenta, premiera i marszałka Sejmu. Ostatnim punktem wycieczki było obejrzenie makiety kompleksu budynków sejmowych, która znajduje się obok holu głównego.

            Taka nietypowa lekcja, w zgodnej ocenie uczestników i opiekunów, była atrakcyjną i bardzo udaną powtórką wiadomości przed zbliżającym się egzaminem gimnazjalnym.

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            NA LUDOWĄ NUTĘ

            W jesienny wieczór 23 października 2015 r., sala gimnastyczna „Jedynki” po raz kolejny zapełniła się przemiłymi gośćmi, sympatykami i przyjaciółmi naszej szkoły. Tegoroczny Jesienny Koncert poświęcony był polskiemu folklorowi oraz postaci znakomitego dyrygenta i kompozytora F. Dzierżanowskiego – patrona 2015 roku. Słowo wprowadzające wygłosiła p. dyr. Edyta Sawicka – Domasiewicz, witając gości tekstem gwarowym. Oprawę recytatorską (ze wspaniałym wierszem recytowanym gwarą góralską przez Antka Dzielecińskiego) oraz taneczną (trojak) przygotowała klasa 2a SP ze swoją wychowawczynią p. Beatą Sokołowską, zaś całą oprawę muzyczną i taneczną przygotowali uczniowie z klas IV – VI SP i I – III Gim na czele z zespołem wokalnym „Arfik” pod opieką p. Beaty Osiadacz.

            Uczniowie zaprezentowali pieśni regionalne oraz tańce: krakowiaka, polkę tramblankę i poloneza. W trakcie koncertu pojawiła się projekcja multimedialna poprowadzona przez uczennice kl. IIa Gim: Katarzynę Kuczyńską, Alicję Zawadzką, Weronikę Dudek i Aleksandrę Wałęgę, które opowiedziały historię o Feliksie Dzierżanowskim, twórcy Polskiej Kapeli Ludowej okraszoną fotografiami z życia kompozytora, który związany był z Milanówkiem a także był honorowym gościem naszej szkoły podczas wydarzeń kulturalnych. Zaprezentowali się także uczniowie klasy 2b SP – laureaci konkursu  „Dziecięce prezentacje piosenki ludowej”: Artur Berkowski, Jan Siepietowski i Wojtek Jedliński wykonując piosenkę „Ten ten enken”.

            Przeżyliśmy również miłe chwile w towarzystwie muzyki instrumentalnej w wykonaniu gimnazjalistek Katarzyny Koleckiej i Alicji Zawadzkiej, które wykonały w duecie „Kujawiaka” H. Wieniawskiego. Rzewnymi nutami na skrzypcach zachwyciła uczennica kl. Va SP Karolina Ordyniec, wykonując utwór „Czerwone jabłuszko”. Podczas tego spotkania goście nagradzali artystów gromkimi brawami i dali namówić się do wspólnego śpiewania!!! Miłym akcentem pożegnalnym były bibułowe kwiaty przygotowane przez klasy III Gim.

            Dziękujemy wszystkim, którzy ten wieczór spędzili razem z nami!!!  

            OBEJRZYJ FILM Z KONCERTU

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            Z GULIWEREM WŚRÓD LILIPUTÓW I OLBRZYMÓW

            20 października klasy V b i Vc wybrały się do Warszawy, by obejrzeć „Podróże Guliwera” – najnowszy spektakl dla młodych widzów przygotowany przez zespół Teatru Polskiego. Przedstawienie wzbudziło wiele emocji, także dlatego, że siedzieliśmy blisko sceny, co dawało nam możliwość uważnego przyjrzenia się wszystkim elementom spektaklu. Następnego dnia, w czasie rozmowy o przedstawieniu, uczniowie zachwalali pomysłowe rekwizyty, głównie te, które zostały wykorzystane, gdy Guliwer odwiedził krainę Olbrzymów – kilkumetrowe źdźbła traw, kubek wysoki na dwa metry, puderniczkę, w której schował się główny bohater czy ogromny miecz, który musiało wnosić na scenę kilka osób. Docenili też starannie przygotowane stroje oraz oczywiście, przekonującą grę aktorską. Wśród postaci pojawiających się na scenie piątoklasiści rozpoznawali aktorów widzianych w innych przedstawieniach,  jakie obejrzeli w ubiegłym roku – „Królowa Śniegu” i „Pinokio”.

                 Bardzo interesująco zapowiada się styczniowa oferta spotkań z teatrem dla uczniów naszej szkoły – klasy IV a i b zobaczą „Królową Śniegu” w Teatrze Polskim, klasy Va i Vb oraz VIa i VIb – musical „Piotruś Pan” w Teatrze Buffo, a gimnazjaliści – „Metro”, także w Teatrze Buffo. Zapraszamy!

            Koordynator: p. A. Matus

             

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            światowy dzień mycia rąk

                                      

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            dzień edukacji narodowej

            14.10.2015 R.

            Jednym z uroczystych dni w szkole jest 14 października, Dzień Edukacji Narodowej, dzień w którym uczniowie wyrażają wdzięczność i uznanie dla pięknej, aczkolwiek trudnej pracy pedagogów. Program artystyczny dla nauczycieli i pracowników szkoły, który wzbudził ogromny aplauz widzów przygotowała w tym roku klasa 5c z wychowawczynią p.Elżbietą Lipińską.

             

             

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            ***spotkanie ze sztuką***

            We wtorek 13 października 2015 r., rozpoczęliśmy szkolny sezon teatralny. Celem wieczornej wycieczki był Teatr Narodowy i należący do klasyki komedii absurdu spektakl „Łysa śpiewaczka”. Wiedzieliśmy, co nas czeka, ponieważ uczniowie mieli okazję wcześniej, podczas zajęć poznać fragmenty tej sztuki. Byliśmy ciekawi, jak zabrzmią ze sceny pozbawione sensu dialogi, które na lekcji wzbudziły zaskoczenie, niedowierzanie, w końcu śmiech. Kto nie był z nami, niech żałuje!  Jak pisał jeden z recenzentów: „Spektakl jest aktorskim koncertem” Anny Seniuk, Ewy Wiśniewskiej, Artura Żmijewskiego i Jacka Mikołajczaka. Warto było pojechać, obejrzeć, posłuchać - to spektakl zrealizowany także ku uciesze widzów. Teraz warto przemyśleć, bo to spektakl także ku przestrodze.

            Kolejne spotkanie z teatrem już w najbliższy wtorek – klasy V b i V c obejrzą w Teatrze Polskim spektakl „Podróże Guliwera”, który miał swoją premierę zaledwie przed trzema tygodniami.  Zapraszamy!

            Koordynator: p. A. Matus

             

            ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

            JUBILEUSZ 10 - LECIA MU3W - monografia

            Uczniowie naszej szkoły mają swój udział we współpracy z milanowskimi seniorami.