• 160. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

• Z okazji obchodów 160. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO uczniowie klas 4-8 naszej szkoły uczcili pamięć bohaterów walk tamtych dni, biorąc udział w zajęciach, podczas których poznawali przebieg powstania na naszych terenach - w roku 1863 wioski Milanówek i miasteczka Grodzisk. Poznali także postać płk. Ludwika Żychlińskiego. To on zorganizował na terenie ówczesnego powiatu warszawskiego powstańczy Oddział Dzieci Warszawy. Zorganizował w Grodzisku fabrykę broni, tajną siatkę współpracy pracowników kolei. W lipcu i sierpniu 1863 r., w okolicach Milanówka oddziały płk. Żychlińskiego brały udział w potyczkach z oddziałami rosyjskimi.

W źródłach historycznych uczniowie wyszukiwali informacji o rodzinie Lasockich, która po upadku powstania utraciła majątki, a niektórzy członkowie rodu nawet życie - syn Michała Lasockiego, właściciela Milanówka - zginął w drodze na Syberię.

W ,,Pamiętnikach byłego dowódcy Dzieci Warszawskich i byłego naczelnika sił zbrojnych powiatów warszawskiego i rawskiego" płk L. Żychliński pisał o powstańcach: ,,uratowali honor narodowy i dali dowody, że naród polski ginął na polu chwały w obronie świętych zasad: WOLNOŚCI, RÓWNOŚCI I NIEPODLEGŁOŚCI"

Nauczycielka historii: Nina Pietrzak

• NASZE SUKCESY

• Rozstrzygniecie Ogólnopolskiego Konkursu z Języka Angielskiego "Forget-me -not" sesja zimowa

Niezmiernie miło mi poinformować o sukcesach naszych Uczniów w Konkursie Czytelniczym z Języka Angielskiego "Forget -me- not". Uczniowie otrzymali bardzo wysokie wyniki.

Wśród wyróżnionych znaleźli się:

Olaf Szymański z klasy 4c

Aleksandra Pokorska z klasy 6a

Mateusz Błoński z klasy 8b

Izabella Sobieszczuk z klasy 8c

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Koordynator konkursu: Iwona Błońska

• „ZEMSTA” W MISTRZOWSKICH KREACJACH

• Komizm sytuacyjny, języka i postaci dominują w komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Lektura powszechnie bawi, zadziwia i zaskakuje. Siódmoklasiści oraz uczniowie klasy 8c postanowili skonfrontować swoje wyobrażenia o książce z artystyczną wizją reżysera – Waldemara Śmigasiewicza. Odwiedzili Och-Teatr w Warszawie, gdzie 23 stycznia obejrzeli spektakl w mistrzowskiej obsadzie aktorskiej. Wyrazista gra aktorska Cześnika (Cezarego Żaka) w konfrontacji ze spokojnym - lecz podstępnym - Rejentem (Grzegorzem Warchołem), pełnym przechwał Papkinem (Arturem Barcisiem), uwodzicielską Podstoliną (Violą Arlak) dominowała podczas teatralnej uczty. Motyw miłości Klary (Lidia Sadowa) i Wacława (Michał Piela) pięknie łączył się z sąsiedzkim sporem o mur graniczny. Teatralna uczta wzbudziła zachwyt i skłoniła do wielu rozmów na temat form adaptacji teatralnych (brawa dla uczniów za krytyczne oceny i spostrzeżenia!). Wizyta w Och-Teatrze zainaugurowała w naszej szkole obchody Roku Aleksandra Fredry – warto pamiętać, że w 2023 roku przypada 230. rocznica urodzin twórcy i Sejm RP ustanowił najbliższe dwanaście miesięcy rokiem najwybitniejszego polskiego komediopisarza. Przy okazji trzeba dodać, że polonistycznych rocznic w bieżącym czasie mamy bogactwo – Senat RP zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką 2023 roku (świętowanie zaczniemy wkrótce).

Wojciech Morawski - nauczyciel j. polskiego

• KONKURS WOKALNY "ZIMA W MILANÓWKU"

• W sobotę 21 stycznia 2023 r., w Przedszkolu nr 1 "Pod dębowym listkiem" odbył się finał XVII edycji Konkursu Wokalnego "Zima w Milanówku". Zespół wokalny "Arfik" otrzymał wyróżnienie w kategorii kl. 1-4 zespoły za wykonanie piosenki "Święta, święta, święta" z akompaniamentem na Bum Bum Rurkach. Gratulacje!

• Gromadka przyjaciół Kubusia Puchatka
            • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

• 18 stycznia na całym świecie obchodzony jest Dzień Kubusia Puchatka. W tym dniu urodził się Alan  Alan Alexander Milne, autor książek „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”, które napisał dla swojego synka Krzysia. Przygody miłośnika miodku zamieszkującego Stumilowy Las zna prawie każde dziecko.

W naszej szkole, w klasach 1-3 świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Jest to dla nas także święto przyjaźni, gdyż Puchatek i jego "paczka" przyjaciół to wspaniały wzór do naśladowania. Z tej okazji wykonaliśmy wspólne zadanie - plastry miodu z wypisanymi cechami najlepszego przyjaciela. Czytaliśmy fragmenty książki, szukaliśmy cytatów rozwieszonych na korytarzu.

• Napis Fundacja Rosa oraz grafika kolorowego kwiatka
            • PODZIĘKOWANIA ZA 1%

• Szanowni Rodzice i Przyjaciele Szkoły!

Szkoła Podstawowa nr 1 w Milanówku bierze udział w programie Fundacji Rosa „Twoja Szkoła”. Akcja ta polega na wspieraniu konkretnych placówek edukacyjnych, w tym naszej Szkoły.

Dzięki Waszej ofiarności, poprzez przekazanie 1% podatku na rzecz Fundacji Rosa z wyszczególnieniem naszej Szkoły uzyskaliśmy kwotę: 5236,80 zł

Serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom!

• ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNO-JĘZYKOWEGO

• Ostatnio w naszej szkole odbył się Konkurs plastyczno-językowy na najpiękniejszy kalendarz adwentowy „Der schönste Adventskalender“. Otrzymaliśmy piękne i kreatywne prace. Wybór zwycięzców był bardzo trudny, dlatego Jury w składzie: p. Marika Wojsław, p. Monika Bulińska-Nodzak i p. Agnieszka Jasińska, postanowiło nagrodzić wszystkie prace. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

Kalendarze adwentowe są zaprezentowane na szkolnym korytarzu, ozdobiają naszą szkolną świąteczną przestrzeń.

Dziękujemy za piękne prace, gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Koorynator Konkursu p. Agnieszka Jasińska