• PROJEKTY EDUKACYJNE

          • Ogólnopolski projekt dotacyjny NIEPODLEGŁA

          • 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

             

            SZABLON PREZENTACJI pptx 

             

             

             

            ***************************************

            Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. P. Skargi w Milanówku przystąpiła do realizacji programu dotacyjnego „Niepodległa”, ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 - 2021.

            Do realizacji projektu przystąpiło dwunastu uczniów naszej szkoły (Alicja, Milena, Weronika, Oskar, Wiktor, Michał, Damian, Tomek, Zosia, Gabrysia, Patryk, Julek) wraz z opiekunem p. Niną Pietrzak we współpracy z Fundacją Koncept Kultura. Jesteśmy – poza młodzieżą z Gdyni – jedyną w Polsce grupą pilotażową tego ogólnopolskiego projektu.

            Realizujemy innowacyjny program edukacyjny, który łączy lokalne wątki z "wielką" historią Polski, kształtuje świadomość historyczną wśród dzieci i młodzieży oraz mieszkańców naszego miasta.  Jest pomostem między Milanówkiem a Gdynią, dzięki któremu społeczności obu miast poznają siebie i swoją historię w oparciu o losy odbudowy Państwa Polskiego w latach 1918 - 1939. Przez zaproponowane formy chcemy upowszechniać wiedzę o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości, historią Polski, Milanówka i naszymi tradycjami. 

            Nasze zadania projektowe:

            - spacer historyczny ulicami Milanówka – tworzenie mapy ciekawych miejsc oraz zdjęć z wykorzystaniem tajemniczych płytek,

            - dwudniowe wizyty studyjne młodzieży z Gdyni w Milanówku i młodzieży z Milanówka w Gdyni; tworzenie  kolażu, zwiedzanie miast, zajęcia integracyjne,

            - lekcje historii z wykorzystaniem systemu Virtual Reality, warsztaty edukacyjne,

            - wystawa zdjęć oraz prac wykonanych w czasie wizyt studyjnych.

            Realizowany projekt jest wpisany w przyszłoroczną, setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Co zrealizowaliśmy:

            Retro spacer po Milanówku

            Znane postaci zamieszkujące Milanówek 100 lat temu udały się na spacer po dzisiejszym mieście. Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Milanówku wybrała się na wędrówkę z płytkami, na których znajdowały się wizerunki rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego, pisarki Marii Morozowicz - Szczepkowskiej, założycieli Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej - Stanisławy i Henryka Witaczków, założyciela Milanówka - Michała Lasockiego z synem Leonem, a także budowniczego polskiej niepodległości - Józefa Piłsudskiego. Fotografując płytki na tle współczesnych budynków i ulic, młodzież pokazała przodkom Milanówek z roku 2017. 

            Wizyta studyjna w Milanówku

            Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 52 w Gdyni (dawne Gimnazjum nr 4) z opiekunkami pp. Aliną Zielińską i Joanną Słowik odwiedziła Milanówek. Wspólnie poznawaliśmy historię na spacerze szlakiem milanowskich willi, odwiedzając również fabrykę krówek oraz fabrykę jedwabiu z malarnią.

             

            Praca nad kolażem

            Pod czujnym artystycznym okiem milanowskiej artystki Małgorzaty Serwatki - Kopacewicz i Wojciecha Kopacewicza, którzy użyczyli nam swojej pracowni, młodzież pracowała nad niepodległościowym kolażem zatytułowanym "Wielka mała historia". Młodzi podjęli próbę wyrażenia swoich wyobrażeń i skojarzeń związanych ze słowem "niepodległość". Zdecydowali, że kolaż będzie tryptykiem opartym na słowach w językach zaborców i polskim, symbolach niepodległościowych (orzeł, J.  Piłsudski) oraz elementach lokalnej historii Milanówka i Gdyni (port morski, jedwab, liście dębu, truskawki).

            Warsztaty edukacyjne "Zanurz się w historię"

            Podczas zajęć łączymy najnowsze technologie (aplikacje na gogle VR, animacje, grafikę komputerową, prezentacje multimedialne) i tradycyjne formy edukacji – czyli ciekawej opowieści, która wciąga słuchacza od pierwszej do ostatniej chwili. W ten sposób młodzież poznaje historię zaborów, powstania Legionów Polskich, postać Józefa Piłsudskiego, losy Polaków podczas I wojny światowej, fakty związane z odzyskaniem niepodległości. Uczestnicy zajęć dowiadują się, jak Polacy budowali niepodległą II Rzeczpospolitą.

            Braliśmy udział w nagraniu spotu reklamowego dla TVP. W dniu 15 listopada odwiedziła nas TVP 3

            Z wielką dumą i radością opowiadaliśmy o naszych działaniach w ramach projektu "Zanurz się w historię. Misja Gdynia-Milanówek". Dziękujemy za odwiedziny i możliwość zaprezentowania naszych osiągnięć na antenie telewizyjnej!

            Relacja w Kurierze Mazowieckim o projekcie "Niepodległa" z udziałem naszych uczniów (oglądaj od 10:31)

            My w Gdyni

            Bardzo intensywne dwa dni. Muzeum Emigracji , port w Gdyni, Akwarium Gdyńskie, spacer po mieście – poznawanie historii miasta i jego architektury, przemiłe spotkanie w Szkole nr 52,  plaża, kolejka na górkę… Wszystko w cudownej atmosferze, ze wspaniałymi ludźmi, przepełnione chęcią odkrywania historii.

              

            Kalendarium wydarzeń:

            3 - 4 listopada 2017 r.

            Wizyta studyjna młodzieży z Gdyni w Milanówku,

            7 - 8 listopada 2017 r.

            Warsztaty historyczne „Zanurz się w historię" dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 52 w Gdyni, połączone z debatą oksfordzką,

            9 listopada 2017 r.

            Warsztaty historyczne „Zanurz się w historię" dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Milanówku, połączone z debatą oksfordzką,

            10 listopada 2017 r., godz. 11:00-19:00

            Dzień otwarty projektu w Milanówku,

            Prezentacja na goglach Virtual Reality dwóch aplikacji historycznych: "MS Piłsudski - podwodna misja" oraz "Wirtualny spacer po transatlantyku MS Piłsudski",

            Prezentacja zdjęć ze spaceru postaci historycznych po Milanówku,

            Wystawa kolażu „Wielka mała historia” wykonanego przez młodzież podczas wizyty studyjnej w Milanówku,

            17 – 18 listopada 2017 r.

            Wizyta młodzieży milanowskiej w Gdyni

            25 listopada 2017 r., godz. 17:00

            Sentymentalny spacer po Milanówku - spotkanie międzypokoleniowe,

            27 listopada 2017 r., godz. 17:00

            Wystawa kolażu i zdjęć w Gdyni.

            16 lutego 2018 r.

            16 lutego w naszej szkole odbyły się lekcje historii z wykorzystaniem gogli VR. Dzięki innowacyjnemu programowi edukacji historycznej ,,Zanurz się w historię" po raz kolejny połączyliśmy siły z naszym partnerem Programu Niepodległa - Koncept Kultura, aby poznawać historię niepodległej ojczyzny. Tym razem dowiedzieliśmy się o ,,polskim Tytanic`u" - tak nazywany był transatlantyk MS ,,Piłsudski".

            ***************************************

            "Zanurz się w historię: misja Gdynia-Milanówek"

             

             

             

             

            ***************************************

            Listopad 2020 r.

            W ramach święta niepodległości uczniowie klas V i VI ruszyli na spacer po Milanówku. Spacer, który pozwolił poznać historyczne zaułki, tajemnice i ciekawostki o naszym kochanym mieście. Swoimi odkryciami i pogłębioną wiedzą na temat Małej Ojczyzny mogli podzielić się na zajęciach online. Przesłane zdjęcia będą inspiracją do poprowadzenia zajęć online opartymi o opowieść ,,Głupi Jaś” – historii chłopca, który w czasie II wojny światowej ocalił swoją rodzinę i przyjaciół.

            W naszej Szkole świętujemy nadal odzyskanie niepodległości przez Polskę. W ramach akcji „Niepodległa” przeprowadzone zostały w klasach III zajęcia pt.  ,,Wojna, która zmieniła Rondo” . Uczniowie rozpoznawali uczucia towarzyszące bohaterom maleńkiej bajkowej miejscowości Rondo, pomagali im budować wolną i niepodległą Małą Ojczyznę.

            Nina Pietrzak nauczycielka historii - szkolny koordynator projektu