KLASA 6
Mistrzowie instrumentów
N. PAGANINI – KOMPOZYTOR I WIRTUOZ SKRZYPIEC
Funiculì, funiculà w wykonaniu np. Luciano Pavarottiego
Pieśń powstała w 1880 roku z okazji inauguracji kolejki linowej na szczyt Wezuwiusza. Autorem muzyki jest włoski śpiewak i kompozytor Luigi Denza, natomiast słowa napisał Giuseppe Turco zajmujący się m.in. dziennikarstwem i tworzeniem tekstów do pieśni. Funiculì, funiculà utrzymana jest w rytmie tarantelli (tradycyjnego tańca włoskiego w szybkim tempie, w metrum ósemkowym, w jednostajnym, punktowanym rytmie). Pieśń szybko stała się bardzo popularna, nawet poza granicami Włoch. Śmiało można nazwać ją międzynarodowym przebojem, który wykonywało wielu znakomitych śpiewaków z różnych krajów w swoich ojczystych językach.
La Campanella z II Koncertu skrzypcowego h-moll N. Paganiniego - La campanella (po włosku mały dzwonek) to finałowa część drugiego koncertu na skrzypce z orkiestrą Paganiniego.
https://www.youtube.com/watch?v=mW-cUufPBRk
Rozwiązanie supełka muzycznego (P s. 105, ODPOWIEDŹ: Karol Lipiński). Nauczyciel wyjaśnia, że to polski wirtuoz skrzypiec i kompozytor żyjący w tych samych czasach, co Paganini. Obaj artyści kilkakrotnie razem koncertowali m.in. w Warszawie, co prowokowało słuchaczy do porównywania gry jednego i drugiego mistrza. Według relacji ówczesnych melomanów Lipiński w niczym nie ustępował Paganiniemu.
– P s. 108 zad. 3.: przypomnienie mistrzów instrumentów i kompozytorów poznanych w ubiegłych latach nauki. Prawidłowe imiona i nazwiska rozpoznanych osób, uczniowie wpisują w KARCIE PRACY w zad. 2. ODPOWIEDŹ: A.V. Antonio Vivaldi – wirtuoz skrzypiec, J.S.B. Johann Sebastian Bach – wirtuoz organów, I.J.P. Ignacy Jan Paderewski i F.Ch. Fryderyk Chopin – wirtuozi fortepianu.
– Odczytanie To ciekawe! o Henryku Wieniawskim (P s. 108). Nauczyciel zachęca do odnalezienia informacji brakujących w ciekawostce.
Ocalić od zapomnienia
PODLASIE, LUBELSZCZYZNA, RZESZOWSZCZYZNA. SYLWETKA W. LUTOSŁAWSKIEGO
JAKO JEDNEGO Z NAJWYBITNIEJSZYCH WSPÓŁCZESNYCH KOMPOZYTORÓW POLSKICH
I JEGO INSPIRACJE MUZYKĄ RZESZOWSZCZYZNY
https://view.genial.ly/608eccc04206fc0d0e5e518a/interactive-content-ocalic-od-zapomnienia-folklor
Lasowiak 5:22
W. LUTOSŁWASKI MAŁA SUITA (LASOWIAK) W PLIKU