- Historia szkoły
- Nasze atuty
- Kalendarium
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
- Rok szkolny 2022/2023
- Rok szkolny 2021/2022
- Rok szkolny 2020/2021
- Rok szkolny 2019/2020
- Rok szkolny 2018/2019
- Rok szkolny 2017/2018
- Rok szkolny 2016/2017
- Rok szkolny 2015/2016
- Rok szkolny 2014/2015
- Rok szkolny 2013/2014
- Rok szkolny 2012/2013
- Rok szkolny 2011/2012
- Rok szkolny 2010/2011
- Rok szkolny 2009/2010
- Rok szkolny 2008/2009
- Rok szkolny 2007/2008
- Rok szkolny 2006/2007
Rok szkolny 2009/2010
Dzień Edukacji Narodowej 2009 r.
Za trud, za serce życzenia składamy w podzięce.
13 października 2009 r., miał miejsce uroczysty koncert z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W kameralnej atmosferze spotkali się pracownicy milanowskich publicznych placówek oświatowych, którym dedykowano program słowno – muzyczny w opracowaniu pp. Katarzyny Dławichowskiej i Beaty Osiadacz. Treść przedstawienia – nieco żartobliwa – splatała się ze scenami z życia szkolnego uczniów, nauczycieli i pracowników oświaty.
Zapraszamy do obejrzenia albumu fotograficznegoArtykuł E. Kubackiej na portalu Obiektywna.pl
Gala obchodów Święta Niepodległości 13.11.2009 r.
„Już nie zapomnisz mnie…”
Następną uroczystością, która odbyła się 13 listopada, była gala obchodów Święta Odzyskania Niepodległości. I tu miła niespodzianka… Wielokrotnie koncerty odbywające się w naszej szkole, związane były tematycznie treścią literacką i pieśniami z okresem walki o niepodległość. Tym razem w programie wykorzystano fragmenty materiałów dokumentalnych, poświęconych postaci marszałka Józefa Piłsudskiego. Po krótkim wprowadzeniu historycznym, narratorzy (Sylwia Szponder, Wiktoria Wójtowicz, Konrad Kozdój i Bartosz Kowalski), przybliżyli widzom atmosferę kabaretu dwudziestolecia międzywojennego. Na scenie pojawili się uczniowie, wcielający się w znane postacie artystów tamtego okresu: Hanka Ordonówna – Ewa Biegańska i Weronika Kocewiak, Adolf Dymsza – Artur Parol, Zula Pogorzelska – Małgorzata Dziewicka, i hit wieczoru! Eugeniusz Bodo – Daniel Drzewiecki, który wystąpił w kobiecym przebraniu, wykonując piosenkę „Sex appeal”. Pięknie zaśpiewały strofy o Warszawie przekupka warszawska – Sandra Janik oraz Wiktoria Klonowska i Angela Sinnicka. Usłyszeliśmy również znane szlagiery tamtych czasów „Tango Milonga”, „Już nie zapomnisz mnie”, „Tylko we Lwowie” w wykonaniu zespołu wokalnego „Arfik” oraz wiersze i szmoncesowe dowcipy zaprezentowane przez uzdolnionych recytatorów (Z. Skulska, M. Suchan, J. Jarząbek, D. Świtalski, H. Sikorski i J. Czupryniak).
Ten ciekawy i jakże odmienny spektakl przygotowały pp. Katarzyna Dławichowska i Beata Osiadacz.Zapraszamy do obejrzenia albumu fotograficznego
Zachęcamy do przeczytania artykułu o koncercie w Naszej szkole, który odbył się 13 listopada 2009 r.
101. urodziny *Jedynki*
„Wszystkim, którzy o nas pamiętali…”
Kolejne wydarzenie związane było z obchodami 101. urodzin „Jedynki” - 11 grudnia 2009 r. W tym dniu uczniowie, dyrekcja, grono pedagogiczne i rodzice uczestniczyli we Mszy św., w kościele M.B. Bolesnej, następnie dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej wieloletniemu kierownikowi i nauczycielowi, Ludwikowi Starościakowi. Następnie pani dyrektor zaprosiła przybyłych gości, uczniów, nauczycieli i rodziców do gmachu szkoły. W części oficjalnej nie zabrakło przemówień, Dyrekcji szkoły Elżbiety Przeździeckiej i Burmistrza Miasta Milanówka Jerzego Wysockiego, który w swoim wystąpieniu wspomniał o prezencie urodzinowym. Szkoła otrzymała ekran do mobilnych projekcji multimedialnych. Pragniemy podziękować p. J. Wysockiemu za ten dar, który będzie nam ułatwiał pracę dydaktyczną i artystyczną. Słowa uznania należą się p. Barbarze Wiśniewskiej (absolwentka „Jedynki”, radna), która była inicjatorką uczczenia pamięci wieloletniej pracy pedagogicznej Ludwika Starościaka. Jemu także dedykowana była część artystyczna, której treść scenariusza oparta była na zapisach kroniki szkolnej, prowadzonej przez ówczesnego kierownika i Jego następcy Edwarda Puczyłowskiego. Piotr Zwoliński swym aksamitnym głosem, prowadził narrację przy wtórze konferansjerów (Sylwia Szponder, Wiktoria Wójtowicz, Konrad Kozdój i Bartosz Kowalski). Recytatorzy deklamowali piękne wiersze z tomiku poezji p. Bożeny Starościak. Opieką literacką uczniów otoczyły pp. Katarzyna Dławichowska i Elżbieta Przeździecka. Wspaniałe wrażenia wywołały recytacje Małgosi Dziewickiej, Zuzi Skulskiej i Karoliny Ziemniak. Miłym akcentem było pojawienie się na scenie dwóch uzdolnionych wokalnie absolwentek: Marysi Bartosiewicz, która wykonała piosenkę „Mam cudownych rodziców” i Joanny Dziewickiej, która zaśpiewała „Truskawki w Milanówku”. Wracając wspomnieniami do pierwszych uniesień serca, wspaniale swoją interpretacją piosenki „Lubię wracać tam, gdzie byłem już”, wzruszali zebranych gości, Małgorzata Dziewicka i Artur Parol. Nie zabrakło też akcentu patriotycznego, którego wyrazicielem był Daniel Drzewiecki, śpiewając piosenkę z repertuaru A. Rosiewicza „Pytasz mnie… o Polskę”. Największą niespodzianką było wykonanie piosenki „Zegarmistrz światła”, którą zaprezentował zespół muzyczny (powołany na tę okoliczność) w składzie: Marcin Osiadacz (gitara akustyczna, wokal), Adam Brzeski (gitara elektr., wokal) i Wojciech Sławacki (perkusja). Mamy nadzieję, że nie był to ich pierwszy występ i usłyszymy ich jeszcze w innych przedsięwzięciach muzycznych. Oprawę muzyczną przygotowała p. Beata Osiadacz wraz zespołem wokalnym „Arfik”.
Zapraszamy do obejrzenia albumu fotograficznego
200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina - trochę historii i konkurs w naszej szkole
"Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel".
C. K. Norwid
Fryderyk Franciszek Chopin – najwybitniejszy polski kompozytor i pianista, urodził się we wsi Żelazowa Wola w powiecie Sochaczewskim. Za dzień urodzin kompozytora rodzina i on sam uznawali dzień 1 marca 1810 roku, jednak w metryce chrztu sporządzonej w kościele parafialnym w Brochowie widnieje data 22 lutego. Rozbieżność ta do dnia dzisiejszego nie została ostatecznie rozstrzygnięta, choć współcześnie pierwszeństwo oddaje się dacie obchodzonej przez samego kompozytora i jego najbliższych.
Najprawdopodobniej pierwszy kontakt z fortepianem miał Chopin we wczesnym dzieciństwie, gdy słuchał gry matki. Pierwsze samodzielne próby podejmował pod okiem Ludwiki, a w wieku lat sześciu rozpoczął regularną naukę gry u prywatnego nauczyciela muzyki, czeskiego imigranta Wojciecha Żywnego.
Jego talent muzyczny rozwijał się niesłychanie szybko. W 1822 roku Wojciech Żywny zasygnalizował państwu Chopinom z lojalnością godną wiernego przyjaciela, iż nie jest w stanie już dalej rozwijać umiejętności swego podopiecznego. Fryderyk zaczął pobierać mniej regularne lekcje prywatne, jednak prowadzone przez najwybitniejszych mieszkających w Warszawie nauczycieli: kompozycji u Józefa Elsnera.
Kolejne lata upłynęły na nauce i wielu występach. Chwalony za biegłość oraz niespotykany w tak młodym wieku wyraz interpretacji, zaczął też uprawiać trudną sztukę improwizacji, zarówno w prywatnym otoczeniu przyjaciół, jak i w salonach arystokracji.
W roku 1826 rozpoczął Chopin kolejny, ostatni etap edukacji. Wstąpił w szeregi studentów Szkoły Głównej Muzyki przy Uniwersytecie Warszawskim, którą kierował Józef Elsner. Doceniony już w pierwszym roku – Elsner notuje: „szczególna zdolność”.
Grywał chętnie własne kompozycje, rosła jego sława jako wybitnego kompozytora i niezrównanego pianisty. W pierwszych latach pobytu w Paryżu, udzielał się głównie jako pianista, dając dużą ilość koncertów, później skupił się bardziej na działalności twórczej. Nie zaprzestawał przy tym prowadzenia zajęć dydaktycznych, które nadal stanowiły podstawę jego utrzymania .
Ostatni jego publiczny koncert miał miejsce w Londynie 16 listopada1848 roku. W ciężkim stanie wrócił do Paryża, nie odzyskał już zdrowia. Zmarł 17 października 1849 roku w swoim mieszkaniu przy Place Vendome 12. Jego ciało złożono na słynnym paryskim cmentarzu Pére-Lachaise, w czasie pogrzebu odegrano, zgodnie z jego wolą Requiem Mozarta. W kościele św. Krzyża w Warszawie znajduje się serce wybitnego polskiego kompozytora.
Serce Chopina w Milanówku
"Gdzie skarb twój, tam serce twoje" - na łożu śmierci Chopin wypowiedział swoje ostatnie życzenie, by jego serce znalazło się w Polsce, w ojczyźnie. Do Warszawy zostało przywiezione przez siostrę muzyka - Ludwikę Jędrzejewiczową i spoczęło w kościele św. Krzyża. 7 września 1944 roku Niemcy plądrowali świątynię i wykradli serce. Jednak główny dowódca faszystowskich wojsk, bezlitośnie niszczący opór warszawskich powstańców, o dziwo, przekazał relikwię arcybiskupowi Antoniemu Szlagowskiemu. Początkowo urnę z sercem arcybiskup umieścił w swojej prywatnej kaplicy w Milanówku, ukrywał ją także w mieszkaniach prywatnych osób, które często nie działy, co przechowują. Z czasem urna powróciła na plebanię i znajdowała się tam do 17 października 1945 roku - 96. rocznicy śmierci wielkiego Fryderyka. Tego dnia jego serce uroczyście powróciło do warszawskiego kościoła na Krakowskim Przedmieściu. Ze wspomnień Bronisława Sydowa - krytyka muzycznego i chopinologa: "urna składa się z zewnętrznej skrzynki dębowej, w której znajduje się druga skrzynka - mahoniowa. W wieko jest wpuszczona srebrna blaszka w formie serca z napisem wyrytym, zawierającym daty urodzenia i zgonu Fryderyka Chopina. Wewnątrz tej skrzynki znajduje się słój kryształowy, hermetycznie zamknięty, w którym w przezroczystym alkoholu znajduje się doskonale zachowane serce Chopina. Rzuca się w oczy wielkość serca: jak na postać średniego wzrostu jest ono niepomiernie wielkie."(www.tvp.com.pl)
http://pl.chopin.nifc.pl/chopin
SPRAWOZDANIE Z KONKURSU RECYTATORSKIEGO PT. "MUZYKA MALOWANA WIERSZEM"
W środę 21.IV.2010 r., w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski "Muzyka wierszem malowana". Konkurs był poświęcony Fryderykowi Chopinowi w 200. rocznicę Jego urodzin. Uczniowie z chęcią przygotowywali sale do tego dnia. Każdy miał jakieś zadanie - jedni wycinali nutki, drudzy rysowali plakaty. W dniu tej uroczystości do sali gimnastycznej, uczniowie klas I - III, weszli krokiem poloneza. Przed recytacją, dzieci z klasy II b, odegrały scenkę opowiadającą o zyciu Fryderyka Chopina. W przedstawieniu brała także udział koleżanka z naszej klasy - Martynka Zawalska. Następnie koleżanka i koledzy z kl. I - III recytowali wiersze poświęcone kompozytorowi. Jury, złożone z nauczycieli i uczniów, wytypowało zwycięzców. Pierwsze miejsce na poziomie klas III zajął Konrad Pajączek - kolega z naszej klasy, a drugie Martyna Zawalska, także nasza koleżanka. Po recytacji każda klasa otrzymała zadania do wykonania, np: ułożyć fraszkę o Chopinie, napisać list, ułożyć prawidłowo gamę, wykonać gazetkę itp. Zadaniem naszej klasy było ułozenie fraszki o wielkim kompozytorze. Na koniec każda klasa zaprezentowała opracowane zadanie. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością. Uroczystość prowadziły panie: Beata Paczkowska i Anna Wróbel. Zabawa była wspaniała. W bardzo ciekawy sposób pogłębiliśmy swoją wiedzę o znanym kompozytorze - Fryderyku Chopinie.
Klasa III a z wych. A. Gołębiowską
KONKURS WOKALNY
VIII FESTIWAL PIOSENKI MIĘDZYNARODOWEJ „PIOSENKA NIE ZNA GRANIC”
W kolejnej edycji konkursu wokalnego wzięły udział uczennice z naszej szkoły, prezentując swoje umiejętności śpiewacze. I znowu miejsca na podium: Iga Gerlach kl. 5 b, zajęła III miejsce w kategorii szkoła podstawowa (wykonała piosenkę z repertuaru Kelly Clarkson „BREAKAWAY”) i Małgorzata Dziewicka kl. I C, zajęła II miejsce w kategorii gimnazjum (zaśpiewała piosenkę Alexz Johnson „MY SWEET TIME”). W konkursie wzięła udział także Ewa Biegańska kl. 6 a i wykonała piosenkę z repertuaru Tiny Turner „GOLDENEYE” – otrzymała dyplom za udział w konkursie. Do konkursu przygotowała młode wokalistki p. Beata Osiadacz
TULIPANADA 2010
W eliminacjach VIII Konkursu Piosenkarskiego "Tulipanada 2010" w Ursusie udział wzięły: Julia Kołodziej, Małgorzata Dziewicka, Angela Siennicka i Ewa Biegańska.
Wizyta ks. bpa Piotra Jareckiego
21 maja 2010 r., w naszej szkole gościlismy ks. bpa Piotra Jareckiego. Jego Eminencja przywitany przez Dyrekcję szkoły już od progu oblegany był przez dzieci i młodzież "Jedynki". Miłe rozmowy z uczniami i nauczycielami, program artystyczny, uswietniły Jego wizytę. Młodzi artyści zaprezentowali się w recytacjach, śpiewach i grze na instrumentach - zespół wokalno - instrumentalny zaprezentował pieśń "Matko, która nas znasz", przyjęty gromkimi brawami.
Pięknie także zaprezentował się nasz absolwent Jarosław Gniazdowski, przypominając nam postać ks. Piotra Skargi we fragmentach "Kazań sejmowych".
Klasy II szkoły podstawowej zaprezentowały się w piosence "Arki Noego" "Święty uśmiechnięty". Nie było w sali osoby, która nie zaśpiewałaby razem z Nimi: "Taki duży, taki mały może świętym być..."
I jeszcze pięknie zatańczony walc wiedeński przez parę taneczną: Ewa Biegańska i Michał Chmilecki.
Po spektaklu ks. bp Jarecki pięknie podkreślił w swojej wypowiedzi, że uczniowie powinni być dumni ze swojej szkoły, w której mają możliwość rozwijania licznych talentów. Wspomniał również, że młodzież powinna być wierna swoim ideałom i ciągle dążyć do osiągania coraz wyższych celów. Na koniec spotkania udzielił błogosławieństwa wszystkim zebranym w sali gimnastycznej.
ZIELONA SZKOŁA