- Historia szkoły
- Nasze atuty
- Kalendarium
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
- Rok szkolny 2022/2023
- Rok szkolny 2021/2022
- Rok szkolny 2020/2021
- Rok szkolny 2019/2020
- Rok szkolny 2018/2019
- Rok szkolny 2017/2018
- Rok szkolny 2016/2017
- Rok szkolny 2015/2016
- Rok szkolny 2014/2015
- Rok szkolny 2013/2014
- Rok szkolny 2012/2013
- Rok szkolny 2011/2012
- Rok szkolny 2010/2011
- Rok szkolny 2009/2010
- Rok szkolny 2008/2009
- Rok szkolny 2007/2008
- Rok szkolny 2006/2007
Rok szkolny 2011/2012
Rok wyborczy w "Jedynce"
Rok 2011 okazał się w Zespole Szkół Gminnych nr 1 rokiem dużych zmian. W czerwcu rozstrzygnięto konkurs na dyrektora szkoły.
Od września "Jedynką" kieruje p. Edyta Sawicka-Domasiewicz, dotychczasowa wicedyrektor. Swoją kadencję rozpoczęła z entuzjazmem, głową pełną pomysłów i nową koncepcją pracy placówki.
Pod koniec września 2011 roku, w szkole odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Nowi kandydaci na stanowisko przewodniczącego, wiceprzewodniczącego, sekretarza i skarbnika, dzielnie walczyli o głosy wyborców w tygodniu poprzedzającym wybory. W tym roku zgłosiło się naprawdę wielu kandydatów, zarówno ze szkoły podstawowej, jak i gimnazjum. Niesamowite plakaty wyborcze rzucały się w oczy, co ubarwiło szkolne korytarze. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością, więc ich kampanie wyborcze można zaliczyć do bardzo udanych. Jeszcze przed weekendem, startujący zaprezentowali się swoim wyborcom w sali gimnastycznej, by ostatecznie zachęcić do siebie i swoich poglądów. W poniedziałek i wtorek obowiązywała cisza wyborcza, a już w środę, 28 września, biało – czerwona urna „zagościła” na szkolnym korytarzu. Z uwagi na ogromną rangę całego wydarzenia, uczniowie przyszli w ten dzień ubrani na galowo, niosąc dumnie „Jedynkowy” krawat. Wybory odbyły się sprawnie i bez kłopotów, a to wszystko dzięki zaangażowaniu pp. Małgorzaty Fallach i Agnieszki Jasińskiej, które swym czujnym okiem prowadziły całą uroczystość. Ostatecznie po przeliczeniu wszystkich głosów, na apelu ogłoszono wyniki oznajmiające, iż:
Przewodniczącym został uczeń klasy IIa – Maciej Dębowski.
Wiceprzewodniczącym został uczeń klasy IIb – Daniel Reszczyński
Sekretarzem została uczennica klasy Ic – Łucja Nowicka
Skarbnikiem została uczennica klasy Ia – Natalia Dąbrowska
Samorząd wyłonił sekcje zadaniowe, przeprowadził ogólnoszkolne akcje charytatywne, zorganizował dyskotekę andrzejkową.
Na wrześniowym zebraniu Rady Rodziców przy ZSG nr 1 wybrano Prezydium Rady Rodziców na lata 2011/2012 – 2012/2013 w składzie:
Przewodnicząca -Tatiana Śpiewak
Z - cy Przewodniczącej - Anna Ruszkowska, Beata Nowak - Jakoniuk
Sekretarz - Anna Makulec
Skarbnik - Anna Majewska
Komisja Rewizyjna - Mirosława Błaszkiewicz, Agnieszka Raczkiewicz, Ewa Szczepaniak
Przewodnicząca Rady Rodziców, p. Tatiana Śpiewak, prowadziła internetowego bloga, na którym na bieżąco informowała rodziców o podejmowanych inicjatywach, zebraniach i akcjach Rady Rodziców. Najważniejszym zadaniem Rodziców było w pierwszym okresie działalności Rady zbieranie funduszy na zakup szafek dla uczniów. Pomysłów na pozyskanie pieniędzy było wiele. Zorganizowano zbiórkę elektrośmieci, zbiórkę do puszek, szukano indywidualnych sponsorów, przygotowano przedświąteczne kiermasze. Już wkrótce na szkolnych korytarzach pojawią się szafki, na które z niecierpliwością czekają posiadacze najcięższych tornistrów.
W październiku uczniowie klas I-III szkoły podstawowej po raz pierwszy wybrali swoich przedstawicieli do Małego Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczącą została Ania Piliszek z IIIa a zastępcą Kacper Straszyński z klasy IIa. Samorząd rozpoczął działalność od zorganizowania konkursu plastycznego "Portret pani". Zorganizował też tydzień pod hasłem "Bezpieczna przerwa”, włączył się do organizacji kiermaszu świątecznego. Opiekunami samorządu zostały panie Dominika Kaźmierczak, Katarzyna Bełc.
Kolejny rok będzie niewątpliwie czasem nowych zadań i mamy nadzieję pozytywnych zmian w "Jedynce".
Warsztaty w Centrum Nauki Kopernik 9.09.2011 r.
„Gimnazjaliści z *Jedynki* na tropie nowych tworzyw”
Uczniowie z klas I - III Gimnazjum nr 1 przy ZSG nr 1 w Milanówku, którzy przejawiają zainteresowania naukami przyrodniczymi, wzięli udział w warsztatach pt. „Tropimy nowe tworzywa w Centrum Nauki Kopernik”, które odbyły się w siedzibie Centrum Nauki Kopernik w dniu 9 września 2011 r.
Czy i w jakim stopniu materiały przyszłości mogą wpłynąć na rozwój rodzimej gospodarki, a tym samym jak zmienią nasze codzienne życie? Na to pytanie uczniowie próbowali znaleźć odpowiedź w czasie dwugodzinnych warsztatów przygotowanych przez p. Magdę Czapkiewicz (autorkę warsztatów), i grupę animatorów .
Młodzież zapoznała się z kilkoma nowymi materiałami, jakie wchodzą obecnie do użytku. Uczniowie mogli sprawdzić własności takich materiałów jak nitinol (metal z pamięcią kształtu), powłoki hydrofobowe (nieprzemakalne, taki nowy goretex), farby termoaktywne (zmieniające swój kolor pod wpływem temperatury) przeprowadzając proste doświadczenia pod okiem instruktorów. Gimnazjaliści zwiedzając wystawy stałe w Centrum Nauki Kopernik, poszukiwali zastosowań dla tych materiałów. Pracowali z kartami pracy. Po podsumowaniu spotkania każdy z uczestników otrzymał upominek w postaci zestawu do doświadczeń.
Zajęcia były organizowane we współpracy z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki PAN w ramach projektu FUMAT 2011 – konferencji na temat nauk materiałowych.
Już w październiku do Centrum Nauki Kopernik wybierają się kolejne grupy uczniów z Zespołu Szkół Gminnych nr 1. Wrażenia młodzieży po warsztatach z pewnością sprawią, że Centrum Nauki Kopernik będzie stałym miejscem wycieczek edukacyjnych z "Jedynki".
Tekst: M.Wardzińska
Niezwykłe właściwości goretexu
Tworzenie filmu animowanego
Warsztaty doświadczalne
Akcja *SPRZĄTANIE ŚWIATA* 16 - 18.09.2011 r.
Uczniowie „Jedynki” wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”
W dniach 16 - 18 września 2011 roku, odbyła się ogólnopolska akcja pod tytułem „Sprzątanie Świata”. Warto przypomnieć, że akcję tę zapoczątkowano w Australii w 1989 roku, a w Polsce jest praktykowana od 1994r.
Grupa uczniów z Zespołu Szkół Gminnych nr 1 wraz z nauczycielem p. Katarzyną Cisek, sprzątała teren wokół szkoły oraz pobliskich ulic. Uprzątnięte zostały następujące ulice: Szkolna, Miła, Grudowska, Głowackiego, Piękna, Makowa. Najbardziej zaśmiecone było boisko „Na Grudowie” i lasek w okolicach ul. Uroczej i Miłej. Jak na tak niewielki obszar uzbierano bardzo dużo śmieci - 21 pełnych worków.
Ta coroczna akcja jest bardzo potrzebna. Uświadamia jak ważne jest ekologiczne postępowanie i uczy szacunku dla środowiska. Mamy nadzieję, że takie działania będą bardziej nagłaśniane w mediach. Na pochwałę zasługują ci mieszkańcy naszego miasta, którzy, na co dzień troszczą się o miejsce, w którym mieszkają.
Tekst: Łucja Nowicka, uczennica klasy 1Gc ZSG nr 1.
Koncert Jesienny 27.10.2011 r.
Kiedy zbliżają się długie, jesienne wieczory, chętnie zasiadamy wtedy przy rozpalonym kominku i w blasku ognia popijamy ciepłą herbatkę. Chcąc utrzymać taki jesienny, barwny, ciepły nastrój, uczniowie naszej szkoły przygotowali "KONCERT JESIENNY" , w którym barwnymi dźwiękami muzyki, tańca, poezji, swiatła i obrazu, stworzyli niepowtarzalną atmosferę dla zaproszonych gości. Koncert odbył się 27. 10.2011 r., w wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej poczciwej "Jedynki".
Zachęcamy do przeczytania artykułu p. Ewy Kubackiej:"Jesienny Koncert w milanowskiej *Jedynce*"
Możesz także zobaczyć fotki z Koncertu
Niecodziennym wydarzeniem dla społeczności szkolnej i wszystkich przyjaciół oraz sympatyków Zespołu Szkół Gminnych nr 1 okazał się Koncert Jesienny w wykonaniu uczniów szkoły i zespołu wokalnego „Arfik”, który odbył się 27. 10. 2011 r., godz. 18.00 w gmachu szkoły. By podziwiać występ utalentowanej młodzieży przybyli: burmistrz p. Jerzy Wysocki, przewodnicząca Rady Miasta p. Maria Sobczak, dyrekcja szkoły, nauczyciele, rodzice i goście. Zebranych przywitała p. dyrektor Edyta Sawicka. Przypomniała, że koncerty w "Jedynce" są tradycją szkoły zapoczątkowaną przez obecną na widowni, poprzednią panią dyrektor Elżbietę Przeździecką i będą nadal organizowane. Na koncercie nie brakowało chwil radości i uśmiechów. Przy tonach nostalgicznych utworów na niejednej twarzy pojawiło się zamyślenie, łza wzruszenia. Każdy utwór wykonany przez młodych artystów nagradzany był głośnymi brawami. Szczególnie podobały się występy pary uczniów prezentującej taniec towarzyski. Wrażenia widzów potęgowała gra świateł reflektorów i ogromnych rozmiarów malarskie dzieło, które stanowiło główny element dekoracji. Przygotowały je uczennice gimnazjum. Recytowane wiersze skłaniały do zadumy. Zebrani nucili piosenki razem z wykonawcami, kołysali się w rytm melodii. Występ zakończył utwór zaśpiewany na bis i brawa publiczności. Pani dyrektor podziękowała za to wyjątkowe widowisko pani Beacie Osiadacz, która przygotowała program i młodzież do zaprezentowania koncertu. Zaprosiła też widzów na kolejny koncert już wiosną.
M. Wardzińska
Ciekawe spotkanie z Absolwentką szkoły 4.11.2011 r.
Ważne wydarzenie w "Jedynce" - spotkanie z absolwentką szkoły, p. Martą Kaczyńską, specjalistą ds. Bioróżnorodności przy Komisji Europejskiej.
W dniu 4 listopada 2011 roku w Zespole Szkół Gminnych nr 1 w Milanówku odbyło się wyjątkowe spotkanie młodzieży gimnazjalnej z panią Martą Kaczyńską. Pani Marta jest absolwentką tej szkoły, obecnie pracuje w strukturach unijnych w departamencie środowiska naturalnego. W ramach unijnego programu „Powrót do szkoły” zaprezentowała uczniom swoją drogę kariery zawodowej oraz przybliżyła idee Unii Europejskiej. Pani Kaczyńska opowiadała o kolejnych etapach swojej edukacji, o swoich zainteresowaniach i pasjach życiowych, a także o swojej pracy i obowiązkach z nią związanych. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali przygotowaną przez panią Martę prezentację. Po prezentacji miała miejsce dyskusja, w czasie której uczniowie zadawali pytania. Pani Marta przywiozła ze sobą upominki związane z UE: kalendarze, podkoszulki oraz broszury. Największą popularnością jednakże cieszyły się belgijskie czekoladki przywiezione prosto z Brukseli, którymi zostali poczęstowani uczniowie. To spotkanie na długo pozostanie w pamięci szkolnej społeczności.
Olga Gąsiorowska
Szanowna Pani Dyrektor,
Chciałabym jeszcze raz podziękować za miłe przyjęcie i pomoc w organizacji spotka z uczniami, wspaniałe słowa podziękowań, piękne kwiaty i ciekawy folder o naszej
szkole. Spotkanie z Państwem i uczniami było dla mnie bardzo miłym doświadczeniem i mam nadzieję, że zainspiruje uczniow do myślenia o przyszłości w kategoriach konkretnej
pracy.
Przesyłam dodatkowe informacje o programie unijnym Comenius, z którego być może
będziecie Państwo chcieli skorzystać w przyszłości.
Służę dalszymi kontaktami i mam nadzieję na ich podtrzymanie.Z serdecznymi pozdrowieniami,
Marta Kaczynska
European Commission - DG Env
DG ENV.B.2 "Biodiversity"
93. rocznica Odzyskania Niepodległości - apele szkolne 10.11.2011 r.
W latach 1772 i 1793 nastąpiły I i II rozbiór Polski. Klęska Powstania Kościuszkowskiego w 1795 r., pociągnęła za sobą III rozbiór Polski i przypieczętowała upadek państwa. Zaborcy - Rosja, Prusy i Austria rozdarli między siebie ziemie polskie. Zniewoleni Polacy jednak nie zapomnieli o swojej Ojczyźnie i długo o Nią walczyli. Po 123 latach niewoli - 11 listopada 1918 r., nareszcie odzyskali niepodległą i silniejszą Polskę.
Dnia 10 listopada 2011 r., uczniowie naszej szkoły uczcili nadchodzące Święto Niepodległości. W tym dniu wszyscy uczniowie ubrani byli w stroje galowe, każdy miał również przypięty do ubrania biało – czerwony kotylion, który dodawał powagi uroczystości. Jak co roku, wszyscy zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej. Scena, na której odbywały się występy ozdobiona była tkaninami w barwach naszej flagi narodowej. Największą uwagę przyciągał portret Marszałka Józefa Piłsudskiego, zawieszony w centralnym punkcie sceny. Portret został narysowany przez naszą koleżankę z klasy III c gim., Weronikę Kocewiak. Podczas uroczystego apelu uczniowie pod przewodnictwem p. Edyty Przewiedzikowskiej prezentowali nam utwory literackie o tematyce niepodległościowej – w tle towarzyszyły dźwięki utworów z różnych epok. Wykonawcy przedstawili również historię i tragiczne losy naszej Ojczyzny, zaczynając od samego Chrztu Polski w 966 r., przez późniejsze zabory, aż do najważniejszej dla nas daty odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Obchody uświetniły wspaniałe występy zespołu wokalnego „Arfik”, prowadzonego przez p. Beatę Osiadacz. Artyści zaprezentowali patriotyczne i poruszające pieśni, takie jak: „Pierwsza brygada”, „Ułani, ułani, „Pierwsza kadrowa”, „Rozkwitają pąki białych róż” czy „Rotę”. Piosenkę „11 Listopada” wykonał Kacper Dąbrowski z klasy IV a – zachwycił wszystkich! To uroczyste wydarzenie miało zachęcić nas do chwili zadumy i refleksji na temat naszej Ojczyzny oraz patriotyzmu kiedyś i dziś. Myślę, że wszyscy przypomnieli sobie dzieje naszego narodu i godnie uczcili pamięć o Polakach walczących za naszą wolność.
Pod koniec apelu zostały ogłoszone wyniki międzyklasowego konkursu na najciekawszą gazetkę na temat Święta Niepodległości. Pierwszym miejscem wyróżniono klasę IA Gim.
Po południu miała miejsce oficjalna część obchodów „Święta Niepodległości”. O godz. 18.00 w kościele Św. Jadwigi Śląskiej, odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny oraz koncert
w wykonaniu chóru kameralnego "Fidelis", a następnie złożenie kwiatów pod Pomnikiem „Bohaterów” na placu im. Stefana Starzyńskiego przez przedstawicieli szkół i stowarzyszeń naszego miasta Milanówka. Nie mogło także zabraknąć przemówienia Burmistrza Jerzego Wysockiego, który przytoczył nam fragmenty tekstu Marii Dąbrowskiej.Tekst: Karolina Majewska kl. II a
Zachęcamy do obejrzenia galerii fotograficznej
Klasy I - III SP, także przygotowały apel i zaprezentowały swoim kolegom piękne wiersze i pieśni patriotyczne oraz wzięły udział w konkursie plastycznym ph. "Godło Polski".
We wtorek, 8 listopada 2011 r., zebrała się komisja konkursowa w składzie: wicedyrektor szkoły - Monika Zimnicka i nauczycielka plastyki - Beata Osiadacz, celem oceny prac w ramach szkolnego konkursu plastycznego.
Na konkurs wpłynęło: 25 prac z klas pierwszych, 6 prac z klas drugich, 15 prac z klas trzecich.
Wyniki konkursu:
na poziomie klas pierwszych:
I miejsce Gabrysia Korycińska klasa I b
II miejsce Emilka Duranowska klasa I b
III miejsce Damian Jasiński klasa I c
wyróżnienie Oskar Dreszer klasa I a
na poziomie klas drugich:
I miejsce Ala Musiał klasa II a
II miejsce Justyna Lewandowska klasa II a
III miejsce Amelka Koper klasa II b
wyróżnienie Maciej Miklaszewski klasa II a
na poziomie klas trzecich:
I miejsce Sebastian Pielak klasa III b
II miejsce Eryk Kurkiewicz klasa III b
III miejsce Basia Tybora klasa III b
wyróżnienie Ania Piliszek klasa III a
Geoodkrywcy 19.11.2011 r.
Dnia 19 listopada 2011r. „Geoodkrywcy” o godzinie 6.00 rano wyruszyli do kamieniołomu w Sulejowie nad Pilicą. Grupę poprowadziła nauczycielka geografii p. Katarzyna Cisek. Uczestnicy wyprawy widzieli skały górnej jury z bogatym zespołem skamieniałości: ślimaki, małże, dicerasy, ostrygi, serpule, jeżowce, mszywioły, amonity i korale. Znaleźli również kryształy kalcytu powstałe w pustkach po rozpuszczonych skamieniałościach. Zobaczyli różne typy węglanowych skał osadowych: wapienie oolitowe, ooidowe, muszlowce i margle. Wyprawa udała się wspaniale. Wszyscy wrócili bardzo zmęczeni po pracy w kamieniołomie, ale zadowoleni bo plecaki były pełne skarbów.
Relację z wyprawy koła "Geoodkrywców" do Dobrzynia nad Zalewem Włocławskim, która odbyła się 3 grudnia 2011r., przedstawiła uczennica kl. II a Ewa Biegańska
Wyprawa po kryształy
3 grudnia, sobota, godz. 5.00 - pobudka. Kto normalny wstaje o tej godzinie? I to jeszcze w sobotę? Można by to uznać za sposób torturowania. Lecz cóż, sami tego chcieliśmy. A czego dokładnie? Wycieczki do Dobrzynia nad Wisłą, na skarpy nadwiślańskie, w celu wydobywania kryształów gipsu. Pomysł od początku wydawał się fajny, zwłaszcza, że miał się odbyć pod kierunkiem studenta geologii, który już nie raz w Dobrzyniu bywał oraz naszej nauczycielki geografii P. Katarzyny Cisek. Godzina pobudki była jednak zabójcza. Czego jednak nie robią uczniowie, aby poszerzać swoje horyzonty edukacyjne (oraz podwyższać oceny z geografii bądź przyrody).
Najcięższe zadanie, czyli wcześniej wspomniane wstanie z łóżka, spełnione. Plecak z młotkiem, saperką, dziennym zapasem jedzenia i herbaty, gazetami do pakowania zdobyczy, ubraniem na zmianę oraz ciepłe, potencjalnie narażone na spotkanie z błotem ubranie gotowe były już wczoraj. Przed szkołą czekamy na busa, który będzie naszym środkiem transportu. Już jest. Zapakowaliśmy się wszyscy (cała 12 + pani) i w drogę. Najpierw do Warszawy po resztę naszej grupy, czyli czterech uczestników i naszego przewodnika – pana Krzyśka. Podróż trwała ok. 3 godzin. Szczęśliwcom udało się chwile zdrzemnąć, a ci mniej szczęśliwi musieli poczekać jeszcze jakieś 12 godzin, bo w tych najbliższych na pewno nie uda im się zasnąć. Miejsce, na które dotarliśmy nie wyglądało zbyt ciekawie , niczym wyjęte spod działań cywilizacyjnych. Jedynym stworzeniem jakie nas powitało, był sympatyczny, mały piesek, który już do końca wędrówki miał nam towarzyszyć.
Krok 1: Mały wykład, o tym, dlaczego tu w ogóle jesteśmy, czego i gdzie będziemy szukać i co się tutaj działo, jakieś kilkanaście mln lat temu. Krok 2: wychodzimy z autokaru i przebieramy się w kalosze i inne robocze ubrania. Jesteśmy zwarci i gotowi. Rozpoczynamy wędrowanie. Najpierw na tą skarpę musieliśmy się dostać, bo łatwizny nie ma, nie wszędzie się dojedzie. Z początku płaski teren trochę nas zmylił, bo po chwili natrafiliśmy na ostry spadek w dół, wyglądający jak oberwany brzeg (którą najprawdopodobniej był). No chyba po tym nie zejdziemy?! A jednak. Okazało się, że podłoże to obsuwający się piach, a jedyne czego możemy się przytrzymać to trawa. I tak chodziliśmy; ostro w górę, stromo w dół, ostro w górę... Przez zarośla wyższe od nas, o kolcach napawających strachem i boleśnie się wbijających (uwierzcie na słowo) lub piach, osuwający się pod stopami. Dotarliśmy po kilkunastu minutach. Nasze miejsce pracy wyglądało mniej więcej tak: skarpa o nachyleniu 40 stopni, długości 10 metrów, spadająca prosto do Wisły. Od początku wiedzieliśmy, ze będzie to co najmniej ciekawe. Gdy rozpoczęliśmy, cieszyły nas nawet centymetrowe kryształki. Potem zaczęliśmy znajdować dużo bardziej satysfakcjonujące okazy. Co chwilę tylko rozlegały się krzyki kopiących na dole, którym na głowę sypał się piach. Właściwie, nie trudno było znaleźć interesujący nas kryształ, bo leżały one prawie na wierzchu. Oczywiście, kiedy „zadziałało się” trochę młotkiem, można było odsłonić piękne rzeczy. Oprócz prostych kryształów, znajdowaliśmy również gips o najróżniejszych zrostach, kształtach i formach. Od zwykłych prostokątów, przez zrośnięte, aż do takich przypominających rozrastający się kryptonit z filmu o Supermanie. Nie o takim kolorze oczywiście. Spotkaliśmy trzy odmiany kolorystyczne: białe, pomarańczowe i żółte. Ponieważ te tereny wiele tysięcy lat temu, wystawione były na działanie lodowca, osady są tam bardzo pofałdowane i przemieszane. Gipsy znajdowaliśmy w osadach lessowych i w węglu brunatnym. Wiele milionów lat temu, Dobrzyń był terenem bagnistym o klimacie porównywalnym z klimatem dzisiejszej Florydy. Z tego powodu można też znaleźć odciski roślin z tamtego okresu, co i nam się udało. Na pierwszej skarpie spędziliśmy około 3 godzin, po czym razem z wieloma zdobyczami udaliśmy się na następne dwie, gdzie również spędziliśmy trochę czasu. Panu Krzyśkowi udało się wykopać bardzo interesującą odmianę kryształów, w postaci małych, żółtych kulek. Wracaliśmy do busa, kiedy nastał już zmierzch i zrobiło się zimno. Cały dzień, mimo groźby śniegu, świeciło piękne słońce, a wiatr z dodatkiem piasku wiał w oczy. Byliśmy zmęczeni, ale z pewnością zadowoleni. Kiedy wyjeżdżaliśmy z Warszawy, było ciemno. Kiedy wracaliśmy – to samo. Dosyć dziwne uczucie.
Tę wyprawę uważam za bardzo udaną. Czym innym jest nauka z książki w ławce, a czym innym samodzielne jej poszukiwanie. Każdy z nas mógł znaleźć to czego szukał, nie było zawodu. Niektórzy wrócili wręcz z wielkimi torbami. Zainteresowanych, zapraszamy do ZSG nr 1, 8 stycznia, na kiermasz gdzie będzie możliwość nabycia niektórych z naszych znalezisk, a zyski zostaną przeznaczone na Wielka Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Bilans wyprawy następujący (pomijając wcześniej wymienione pozytywy): posiniaczone i poranione od róż nogi, palce opuchnięte po spotkaniach z dosyć ciężkimi kamieniami, twarz ogorzała od wiatru, a oczy czerwone i szkliste od piachu. Wszystko musi mieć swoją cenę. Ale wyraz twarzy znajomych i rodziców, na widok zdjęć i kryształów: bezcenny!
Ewa Biegańska kl.2 ag
ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS - PRACE PLASTYCZNE UCZNIÓW 1.12.11
Jasełka 21.12.2011 r., Konkurs Świąteczny
21 grudnia 2011r., o godz. 18.00, odbyło się w naszej szkole jasełkowe przedstawienie pt.: „Anioły i Herody” w wykonaniu najmłodszych uczniów. Wydarzenie było o tyle niecodzienne, że w widowisku wzięli udział wszyscy uczniowie klas I-III szkoły podstawowej, z siedmiu oddziałów, łącznie ponad sto czterdzieścioro dzieci. Przygotowana specjalnie na potrzeby spektaklu scenografia, światła reflektorów, projekcje multimedialne, dekoracje i oprawa muzyczna wprowadziły nastrojową atmosferę tego wieczoru. Na widowni zasiedli: dyrekcja i grono pedagogiczne szkoły, zaproszeni goście, rodzice uczniów, przyjaciele i sympatycy „Jedynki”. Dzieci przedstawiły historię Narodzenia Pańskiego z właściwym sobie urokiem. Nie brakowało radości, humoru, popisów tanecznych oraz wokalnych talentów. Kolędom śpiewanym przez młodych artystów wtórowała publiczność. Spotkanie zakończyła pani dyrektor Edyta Sawicka - Domasiewicz kierując życzenia świąteczne do wszystkich zebranych.
W holu przy wejściu Rada Rodziców ZSG nr 1 przygotowała dla wszystkich odwiedzających kiermasz przedświąteczny. Można było nabyć nie tylko stroiki świąteczne z igliwia i szyszek, makaronowe choinki, kartki świąteczne, ale także ciastka i słodycze. Wieczór był bardzo udany, szkołę odwiedziło wielu gości zaprzyjaźnionych ze szkołą, seniorzy, rodzice, rodzeństwo uczniów.
Artykuł i galeria fotograficzna
Laureaci szkolnego konkursu na najpiękniejszą, własnoręcznie wykonaną szopkę bożonarodzeniową w kategoriach wiekowych:
klasy I-III SP:
I miejsce - Franciszek Stanio,
II miejsce - Gabriela Korycińska,
III miejsce - Hanna Michalska, Amelia Koper,
Wyróżnienia: Emilia Duranowska, Michał Dyra, Sebastian Pielak
klasy IV-VI SP:
I miejsce - Marcin Dyra,
II miejsce - Joanna Sowińska,
III miejsce - Zuzanna Wojtczak
klasy I-III GIM:
Rafał Błaszkiewicz, Dominik Stryczewski,
Wyróżnienie: Katarzyna Sokołowska
Nagrody ufundowała Rada Rodziców.
Gratulacje dla wszystkich laureatów!!!
Święto patrona szkoły 3.02.2012 r.
W piątek 03.02.2012 r., obchodziliśmy Dzień Patrona Naszej Szkoły ks. Piotra Skargi. Z tej okazji uczniowie klasy 2a SP pod opieką wychowawczyni p. A. Gołębiowskiej, przygotowali przedstawienie.
Uczniowie klas 1 gimnazjum z wychowawczyniami, przeprowadzili wśród uczniów klas IV-VI SP i I-III GIM QUIZ WIEDZY O PATRONIE.
KONKURS PLASTYCZNY *Ksiądz Piotr Skarga – Patron Naszej Szkoły* 3.02.12
Dzień Kobiet, wybory Miss i Mistera szkoły 8.03.2012 r.
Z okazji Święta Kobiet w naszej szkole zostały przeprowadzone wybory Miss i Mistera. Każda klasa (IV-VI) miała za zadanie wybrać swoich przedstawicieli w następujących kategoriach: Elegancja, Nauka, Sport i Uśmiech. Następnie odbyło się głosowanie na forum szkoły. Wyniki wyborów ogłoszono dnia 8 marca 2012 r., na uroczystym apelu przygotowanym przez męską część klas trzecich gimnazjum, które przeplatane były popisami wokalno - instrumentalnymi zespołu muzycznego w składzie: Bartek Kowalski, Paweł Wiśniewski, Maciek Kowalski, Maciek Wiatrak. Następnie obejrzeliśmy scenkę kabaretową, przypominającą wszystkim zebranym znaną biblijną historię stworzenia kobiety (opowiedzianą we współczesny sposób). Podczas widowiska chłopcy przebrani w kobiece stroje prezentowali swoje talenty wokalne i aktorskie. Przedstawiono nam również krótkometrażowy filmik przedstawiający uczniów klas młodszych, wypowiadających się na różne tematy związane z życiem kobiety. Dzieciom zadawano różne pytania: Co kobieta nosi w torebce? Dokąd kobieta wybrałaby się na wakacje? itd. Oczywiście dzieciaki, jak to dzieciaki na pytania odpowiadały z rozbrajającą dziecięcą szczerością, a ich odpowiedzi były bardzo komiczne. Cała sala pokładała się ze śmiechu. Na pożegnanie każda z dziewcząt otrzymała w prezencie czerwone jabłuszko, które jak nas chłopcy zapewnili pochodziło z biblijnego raju. Moim zdaniem, jak również zdaniem większości uczennic dawno nie widziałyśmy tak zabawnego i dobrze przygotowanego przedstawienia.
Jeszcze raz dziękujemy chłopcom za wspaniały prezent
Zwycięzcami wyborów zostali:
Klasy I-III gimnazjum
Miss Nauki: Ewa Biegańska IIA Mister Nauki: Bartek Kowalski IIIB
Miss Uśmiechu: Marta Suchan IIB Mister Uśmiechu: Staś Fadrowski IA
Miss Elegancji: Klaudia Dembińska IIIC Mister Elegancji: Jan Uberna IIIA
Miss Sportu: Agnieszka RajzyngierIIIC Mister Sportu: Patryk Wojacik IIA
Klasy IV-VI
Miss Nauki: Kasia Kolecka VA Mister Nauki: Konrad Pajączek VA
Miss Uśmiechu: Kasia Kamińska VIB Mister uśmiechu: Marcel Warowicki VIB
Miss Elegancji: Martyna Zawalska VA Mister Elegancji: Makary Kocewiak VB
Miss Sportu: Antosia Zajączkowska VIA Mister Sportu: Jan Zajączkowski VA
Tekst: Karolina Majewska kl. II A g
Promocja szkoły - *DZIEŃ OTWARTY* 28.03.2012 r.
Wczesnym popołudniem 28.03.2012 r., odbył się w naszej szkole "Dzień Otwarty". Od godz. 17.00 do szkoły przybywali najbardziej oczekiwani goście – dzieci sześcio- i siedmioletnie ze swoimi rodzicami a nawet młodszym rodzeństwem i dziadkami.
Przy wejściu czekał w gotowości i z uśmiechem na ustach komitet powitalny złożony z uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej, który częstował przybyłych cukierkami i wręczał każdemu maluchowi „Jedyneczkę” – oryginalny gadżet szkolny oraz identyfikator z wpisanym imieniem. Korytarz prowadził gości wprost do przygotowanych wystawek tematycznych, na których można było obejrzeć pomoce dydaktyczne ułatwiające zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin nauki. Bajecznie udekorowane sale lekcyjne zapraszały, by do nich zajrzeć. W salach na wystawkach i gazetkach goście mogli obejrzeć prace uczniów klas I-III wykonane różnymi technikami, hodowle doniczkowe, ozdoby świąteczne, makiety i plakaty.
Hol główny udekorowany wiosennymi drzewkami wypełnił się szybko gwarem najmłodszych uczestników spotkania. W pewnej chwili pani woźna zadzwoniła dzwonkiem, którego charakterystyczny dźwięk zwrócił uwagę wszystkich zebranych. Nauczyciele zaprosili gości do sali gimnastycznej. Pani Dyrektor Edyta Sawicka-Domasiewicz powitała wszystkich przybyłych na spotkanie. Przedstawiła cel i program "Dnia Otwartego". Krótko omówiła ofertę placówki na najbliższy rok szkolny. Następnie zaprosiła wszystkich do obejrzenia filmu promującego szkołę przygotowanego przez Panią Beatę Osiadacz - nauczycielkę zaj. artystycznych i uczniów klas III gimnazjum. O najważniejszych wydarzeniach i ludziach, którzy przez lata tworzyli historię naszej szkoły opowiedziała w filmie dziecięcym głosem „Jedyneczka”. W drugiej części filmu można było usłyszeć, co o szkole wiedzą i myślą najmłodsi jej uczniowie. W spontanicznych wypowiedziach między innymi scharakteryzowali oni najważniejsze miejsca w szkole, najbardziej i najmniej lubiane przedmioty, nauczycieli i swoich kolegów. Po filmie Pani Dyrektor przedstawiła panie nauczycielki pracujące w edukacji wczesnoszkolnej i zaprosiła dzieci do udziału w zajęciach pokazowych, które miały być prowadzone w trzech salach. Nauczycielki zaprowadziły dzieciaki do sal według kolorów ich identyfikatorów z imionami. W sali gimnastycznej pozostali rodzice, by obejrzeć i wysłuchać przedstawionej przez pedagoga p. Bożenę Osiadacz prezentacji pt: "Gotowość naszego dziecka do nauki w szkole". Pani pedagog omówiła poszczególne aspekty dojrzałości szkolnej oraz wachlarz różnorodnych aktywności uczniów przedstawiony w formie pokazu zdjęć ze szkolnego albumu. Następnie głos ponownie zabrała Pani Dyrektor. Odpowiadała na pytania rodziców związane głównie z organizacją zajęć dla pierwszaków. Rodzice mogli również zapoznać się z zasadami rekrutacji, pobrać formularze kart zapisu dziecka. Rodzice odbierali swoje pociechy z sal i oprowadzali je po pozostałych salach. Odwiedzili też szkolną bibliotekę z centrum multimedialnym, świetlicę, stołówkę. Uwagę rodziców zwróciły również szafki dla uczniów stojące w łączniku przed halą.
Dzieciaki po zajęciach w salach mogły zabrać wykonane własnoręcznie laurki, kwiaty z papieru oraz otrzymały kolorowe balony. Widok uśmiechniętych twarzy świadczył, że zajęcia były atrakcyjne dla dzieci, a spotkanie upłynęło wszystkim w sympatycznej atmosferze. Ponownie będziemy gościć w naszej szkole przyszłych uczniów z rodzicami w dniu 22 czerwca na spotkaniu informacyjnym.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FOTEK ZE SPOTKANIA
Dzień Ziemi 2012
W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi 22 kwietnia,
w roku szkolnym 2011/2012 w naszej szkole promującej postawy ekologiczne
zorganizowano następujące konkursy:
► Konkurs dla wszystkich klas na najciekawszą gazetkę o tematyce ekologicznej pt.
„Jak możemy dbać o Ziemię?”
► Konkurs „Ekologiczna moda na wesoło” dla klas 4-6 SP oraz 1-3 GIM na wykonanie i zaprezentowanie stroju wykonanego z surowców wtórnych.
► Konkurs „Ekozwierzak” dla uczniów klas 1-3 SP na najładniejszego zwierzaka wykonanego samodzielnie z surowców wtórnych.
Wszystkie prace indywidualne i klasowe należało wykonać do piątku 20 kwietnia.
Komisja konkursowa dokonała oceny każdej pracy oraz przydzieliła punkty.
Przy ocenie stroju komisja brała pod uwagę estetykę oraz pomysłowość, wkład pracy, wrażenie artystyczne.
Przy ocenie gazetki kryteria stanowiły:
tematyka – różnorodność przedstawionych problemów,
styl wypowiedzi i poprawność językową,
oryginalność i samodzielność w redagowaniu,
różnorodność szaty graficznej.
Na dolnym korytarzu podziwiać można Ekozwierzaki oraz kolorowe gazetki przygotowane na konkurs przez uczniów klas 1-3 SP.
Szkoła Podstawowa kl. 4-6 :I miejsce kl. 4b, II miejsce kl. 6a, III miejsce kl.4a
Gimnazjum: I miejsce kl. 2a, II miejsce kl. 1a, III miejsce kl. 1c
Zwyciężyły klasy, które otrzymały największą liczbę punktów uzyskaną w obu konkursach. Prezentacja strojów oraz ogłoszenie wyników konkursów odbyło się na szkolnym apelu w poniedziałek 23 kwietnia. Koordynatorem konkursów była p. Katarzyna Cisek.
Międzynarodowy Dzień Tańca 27.04.12 r.
29 KWIETNIA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA
27 kwietnia 2012r., w Zespole Szkół Gminnych nr 1 był Dniem Tańca. Przypadający w dniu 29 kwietnia Międzynarodowy Dzień Tańca został ustanowiony przez UNESCO 1982 roku. Z tej okazji uczniowie kl. 2a gimnazjum zaprezentowali swój projekt edukacyjny: "Zatańcz ze mną - o tańcu towarzyskim prawie wszystko", który przygotowali pod opieką p. Beaty Osiadacz. W sali gimnastycznej przedstawiono niezwykłe widowisko wszystkim uczniom szkoły podstawowej. Ewa Biegańska, Karolina Kocz, Żaneta Kaczmarska oraz Michał Chmielecki zabrali zgromadzonych w podróż dookoła świata w rytmie tańców różnych narodów i kultur. Krótkie wystąpienia charakteryzujące poszczególne rodzaje tańców przeplatano pokazami tanecznymi. Należy pochwalić wspaniałą scenografię (m. in. prace plastyczne wykonane przez Żanetę Kaczmarską), kolorowe stroje taneczne i zaprezentowane fragmenty filmów. Nie da się ukryć, że najwięcej entuzjazmu przyniosła lekcja tańca na żywo z udziałem pierwszoklasistów - mini warsztaty. Najmłodsi uczniowie SP ćwiczyli pod okiem wprawionych tancerzy. Ewa i Michał na co dzień trenują w studiu tańca „Jaremi”, więc bez problemu wcielili się w zawodowych instruktorów tańca. Odtańczona wspólnie salsa została nagrodzona gromkimi oklaskami publiczności. Dziewczynki z nieukrywanym zachwytem podziwiały wspaniałe stroje Ewy. Chłopcy obserwowali, jak Michał pewnym krokiem prowadzi partnerkę w żywiołowym tańcu. Kiedy tancerze mieli chwilę na zmianę strojów można było obejrzeć fragmenty filmów prezentujących brazylijskie tańce karnawałowe czyli gorącą sambę. Widowisko zakończyły głośne okrzyki: „bis!, bis!”. Wspaniała atmosfera zabawy towarzyszyła uczniom do końca piątkowych zajęć.
M. Wardzińska
Gimnazjaliści w teatrze *Buffo* 10.05.2012 r.
MUSICAL *METRO*
W czwartek 10 maja br., prawie pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów Gimnazjum nr 1 przy ZSG nr 1 w Milanówku wyjechała do Teatru Muzycznego Buffo na musical pt. „Metro”.
Spod szkoły wraz z nauczycielkami p. Agnieszką Matus, p. Iwoną Medykowską, p. Joanną Piliszek oraz p. Hanną Karwat wyruszyliśmy autokarem o godz. 1415 i wkrótce dotarliśmy na miejsce. Do spektaklu pozostało nam trzydzieści minut, więc postanowiliśmy spędzić je, spacerując po pobliskim parku. Przed rozpoczęciem spektaklu weszliśmy do teatru i zajęliśmy swoje miejsca. Po usłyszeniu trzech dzwonków nastała cisza. Na początku wyświetlane były fragmenty wcześniejszych odsłon spektaklu, a chwilę później kurtyna rozsunęła się i rozpoczęło się przedstawienie.
Spektakl ten to muzyczna opowieść o pragnieniach młodzieży, chęci bycia sławnym, o skomplikowanych relacjach rodzinnych, przyjaźni wystawionej na próbę i miłości. Akcja musicalu rozgrywa się w podziemiach metra. Bohaterami są młodzi ludzie podążający za swymi marzeniami. Uciekli oni z domów na casting do przedstawienia teatralnego. Jednak żadnemu z nich nie udaje się osiągnąć swego upragnionego celu. Schodzą zatem do metra i tam poznają miejscowego grajka o imieniu Janek, który kiedyś grał w teatrze. Cała grupa zakłada zespół. Tym samym nawiązuje się między nimi przyjaźń, a między głównymi bohaterami wydarzeń – Anią i Jankiem rodzi się głębsze uczucie. Artyści amatorzy występują przed ludźmi z metra, wkrótce stają się popularni. Usłyszał o nich także ten reżyser, który wcześniej nie poznał się na ich talentach. Cała grupa dostaje od niego propozycję wzięcia udziału w prawdziwym musicalu. Większość z grupy, po długim wahaniu, z niej korzysta (głównie ze względów finansowych i licząc na prawdziwą sławę) i żegna się z Jankiem. Jedynie Anka, która jest w nim zakochana, zostaje. Mężczyzna odtrąca ją, po czym dziewczyna także odchodzi, a Janek popełnia samobójstwo.
Czwartkowy wyjazd nie był naszym pierwszym wyjazdem do Teatru "Buffo". Poprzednim razem pojechaliśmy na musical „Romeo i Julia”, który zrobił na nas wrażenie efektami specjalnymi, pięknym śpiewem i doskonałą grą aktorską. Tego samego mogliśmy się spodziewać także po „Metrze”. Nie zawiedliśmy się. Spektakl był przepełniony dynamicznym tańcem, śpiewem oraz pełną entuzjazmu grą młodych aktorów. Wspaniała scenografia, kostiumy oraz efekty świetlne sprawiły, iż oglądało się to przedstawienie z wielkim zainteresowaniem i ciekawością.
Lekko zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu o godzinie 19.30. Czekamy na kolejne wspólne wyjazdy do teatru, które z pewnością będą miały miejsce w nowym roku szkolnym.
Michał Walczak kl.1B gim.
Piknik naukowy 12.05.12 r.
W sobotę 12 maja 2012 r., razem z Panią Kasią Cisek pojechaliśmy na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Naukowego Kopernik, który odbył się w Parku Marszałka Rydza-Śmigłego w Warszawie. Do Warszawy dotarliśmy pociągiem, a później szliśmy kawałek na piechotę. Na pikniku było bardzo dużo stanowisk z różnymi ciekawymi doświadczeniami. Niestety nie udało nam się zobaczyć ich wszystkich. Niektórzy z nas przeprowadzali doświadczenie polegające na oczyszczaniu wody jak w prawdziwym laboratorium. Wszyscy jeździliśmy na tak zwanym rowerze atomowym, który wytwarzał prąd elektryczny. Obserwowaliśmy jak w przyrodzie rozchodzą się fale, nawet sami je wytwarzaliśmy. Widzieliśmy wybuchające wulkany, rozpoznawaliśmy skały i odpowiadaliśmy na wiele trudnych pytań. Pani Cisek wymyśliła bardzo ciekawy sposób, aby ją łatwo znaleźć, bo nosiła dużo kolorowych balonów. Chociaż cały dzień był deszczowy wszyscy wróciliśmy bardzo zadowoleni z ogromną ilością nagród i upominków z różnych konkursów.
Katarzyna Sokołowska klasa Ic gim.
Techno - Warsztaty 22.05.12 r.
W dniu 22.05.2012 r., odbyły się TECHNO-warsztaty z Politechniką Warszawską. Stowarzyszenie Studentów KLATRAT zorganizowało warsztaty naukowe dla uczniów gimnazjum dzięki dofinansowaniu projektu przez Fundację PGNiG oraz Politechnikę Warszawską. Studenci z Koła Naukowego Fizyków Politechniki Warszawskiej poprowadzili warsztaty bezpośrednio w naszej szkole. Temat sześciogodzinnych warsztatów brzmiał: „Elektronika – od projektu do zastosowań”. Warsztat miał na celu zaznajomienie uczestników z podstawami elektroniki oraz z produkowaniem płytek drukowanych, czyli dostarczenie im wiedzy i umiejętności niezbędnych do projektowania własnych układów. Zajęcia formą zbliżone były do stylu akademickiego, gdzie wykład przeplatany jest ćwiczeniami praktycznymi ułatwiającymi przyswojenie przekazywanej wiedzy, a całość zakończona jest samodzielnym projektem, w którym można wykazać się własną pomysłowością. Program warsztatów obejmował: wykład wprowadzający - Podstawowe elementy i urządzenia w elektronice, zaprezentowanie gotowych układów, projektowanie schematu na papierze, oczyszczenie, wiercenie i lutowanie układów na uprzednio wytrawionych płytkach, testy układów, połączenie ich w jeden działający wspólnie układ i prezentacja poszczególnych płytek wszystkim uczestnikom. Warsztat pozwolił nie tylko na lepsze zrozumienie zagadnień z dziedziny elektroniki poruszanych ogólnikowo (i jedynie teoretycznie), ale także pobudził kreatywność uczniów.
Tekst: M. Wardzińska
*Zielony Koncert* 25.05.12 r.
ZIELONY KONCERT Z DEDYKACJĄ DLA RODZICÓW
W piątkowy wieczór 25.05.2012r., zaproszeni rodzice, nauczyciele i inni zaprzyjaźnieni z "Jedynką" goście wysłuchali "Zielonego Koncertu" w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Występ dedykowany wszystkim mamom uczniowie przygotowali pod kierunkiem p. Beaty Osiadacz, we współpracy z pp. Katarzyną Dławichowską i Agnieszką Matus.
Relację z koncertu oraz galerię zdjęć zamieścił portal Obiektywna.pl
Spotkanie z poetką Dorotą Gellner 31.05.12 r.
W
dniu 31 maja 2012 r. w Zespole Szkół Gminnych nr 1 w Milanówku gościła pani Dorota Gellner, jedna z najpopularniejszych piszących dla dzieci współczesnych autorek. Stworzyła wiele wierszy, tekstów piosenek, słuchowisk, bajek muzycznych i sztuk dla Teatru Lalek GULIWER. Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. W 2005 r. otrzymała Order Uśmiechu. Jedną z jej książek („Gryzmoł”) wpisano w 2009 r. na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Spotkanie z poetką kończyło realizację szkolnego projektu pod hasłem „Znamy poezję Doroty Gellner”, w ramach którego odbył się również konkurs recytatorski oraz wernisaż ilustracji do wierszy autorki.
Zarówno uczniowie jak i nauczyciele z niecierpliwością oczekiwali tej wizyty. Niecodziennie przecież nadarza się okazja poznania tak słynnej poetki, porozmawiania z nią, zdobycia autografu. Przybyłych gości powitała pani dyrektor Edyta Sawicka-Domasiewicz wspominając popularne piosenki: „Zuzia lalka nieduża" i „Ogórek wąsaty”, do których teksy napisała właśnie pani Dorota Gellner. Następnie wszyscy z zaciekawieniem słuchali skąd pani Dorota czerpie pomysły do swoich utworów, wspólnie recytowali jej wiersze. Mieli również niepowtarzalną okazję odtańczyć skoczną polkę wraz z autorką. Wiele emocji wzbudziły zagadki muzyczne, podczas których uczestnicy spotkania mogli popisać się nie tylko znajomością terminów muzycznych, ale również uważnym słuchaniem. Niespodzianką dla pisarki była wykonana przez uczniów książka z ilustracjami do jej utworów wraz z cytatami z wierszy i specjalną dedykacją. Kolejnym prezentem dla autorki były występy laureatów szkolnego konkursu recytatorskiego. Na koniec spotkania nie mogło zabraknąć autografów. Uczniowie zostali zaskoczeni niecodzienną, oryginalną, imienną dedykacją w swoich książkach, a pani Dorota ze zdumieniem i radością obserwowała uczniów, którzy zamiast wyjść na przerwę pozostali w sali czytając książki jej autorstwa. Serdeczne podziękowania dla Pani Doroty Gellner za wspólnie spędzony, radosny czas.
Tekst: B. Sokołowska
TU ZNAJDZIESZ FOTKI ZE SPOTKANIA
Dzień Dziecka - Piknik Rodzinny 1.06.12 r.
W piątek obchodziliśmy w Polsce (jak również w innych krajach słowiańskich, jak Czechy, Słowacja czy Ukraina) Dzień Dziecka. Święto w dniu 1 czerwca zostało ustanowione w 1952r., dla podkreślenia tego, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.
Z tej okazji wszystkim dzieciom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i uśmiechu każdego dnia.
Relacja z PIKNIKU RODZINNEGO
W piątek, 1 czerwca 2012r., w naszej szkole odbył się Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Na tę imprezę zaproszono wszystkich obecnych i przyszłych uczniów wraz z rodzicami i rodzeństwem oraz przyjaciół i sympatyków „Jedynki”. Swoją obecnością zaszczycił zebranych również burmistrz Milanówka p. Jerzy Wysocki. W części oficjalnej pani dyrektor Edyta Sawicka-Domasiewicz przywitała wszystkich gości i złożyła życzenia wszystkim dzieciom w dniu ich święta. Następnie koordynatorka pikniku, p. Marzena Osiadacz, przedstawiła przygotowane atrakcje i konkursy. Ze względu na warunki pogodowe większość stoisk została zorganizowana w budynku szkoły. Każde dziecko mogło zdobyć nagrodę po wizycie na siedmiu stoiskach i zebraniu na papierowym talerzyku siedmiu stempli – uśmiechów. Ponad dwadzieścia stanowisk oferowało rozmaite formy rozrywki. Gości z każdą godziną przybywało, co szczególnie cieszyło organizatorów.
Na początku wszyscy zebrani wysłuchali występów wokalnych solistek, uczennic „Jedynki” przygotowanych przez p. Beatę Osiadacz oraz obejrzeli pokaz karate przedstawiony przez Uczniowski Klub Sportowy "PIRANIE" z Grodziska Maz.
Dużym powodzeniem wśród odwiedzających cieszyła się jak zwykle kawiarenka z domowymi wypiekami, herbatą, kawą i słodyczami. Równie oblegana była "fantoneria", na której za kilka złotych można było wylosować atrakcyjne "fanty”. Wiele ciekawych tytułów, także dla starszych czytelników można było znaleźć na stoisku małego antykwariatu. Istne dzieła sztuki oferowano na kiermaszu prac najmłodszych uczniów oraz na aukcjach. W sali komputerowej odbyły się warsztaty astronomiczne, w czasie których można było np. obliczyć rozmiary krateru przy uderzeniu asteroidy w Ziemię, podziwiać mapy nieba i zdjęcia satelitarne Ziemi. Do ciekawych zajęć należały gry harcerskie oraz błyskawiczny kurs pierwszej pomocy prowadzony przez instruktorów ZHP. Dla najmłodszych odbywały się też warsztaty poprawnej wymowy „Gimnastyka buzi i języka” pod kierunkiem szkolnych logopedów. Lekarz, pielęgniarka szkolna oraz dietetyk udzielali na stanowisku porad zdrowotnych. Wiele osób skorzystało z możliwości zbadania wskaźnika BMI czy poziomu cukru we krwi. Swoje stoisko przygotował też przedstawiciel Agencji Rynku Rolnego promujący akcję "Owoce i warzywa w szkole”. Dużą atrakcją okazały się pokazy taneczne: breakdance oraz tańca brzucha profesjonalnie zaprezentowane przez tancerzy Studia Tańca DNS. Dzieci mogły na warsztatach pod kierunkiem specjalistów samodzielnie wykonywać doświadczenia fizyczne i chemiczne. Przygotowano także eksperymenty i pokazy biologiczne. Dużo radości czekało na maluchy na stanowisku malowania twarzy oraz w czasie zabaw z chustą animacyjną. Dziewczęta doskonale bawiły się na warsztatach recyklingowych, na których z papieru gazetowego wykonywały kolczyki i naszyjniki. Dla myślicieli zorganizowano potyczki w Scrabble. Konkursy i pokazy przeprowadziła także Straż Pożarna. Przed wejściem do szkoły na łasuchów czekało stoisko grillowe, stragan z popcornem i watą cukrową. Dla najmłodszych przewidziano także cukierki i balony.
Największą atrakcją okazało się jednak nauczycielskie show, czyli występ zespołu "Belfer Band". Nauczyciele z „Jedynki” zaśpiewali piosenkę pt. „Narcyz – Belfer”. Po gromkich owacjach nie mogło obyć się bez bisowania. Rozbawieni uczniowie i rodzice kilka razy zaśpiewali razem z "belframi” refren zaprezentowanego utworu.
Finał pikniku stanowiło losowanie trzech nagród głównych dla dzieci zbierających uśmiechy. W ten sposób zakończona impreza na pewno zapadnie w pamięci dzieciaków z „Jedynki”. Cieszy szczególnie fakt, że piknik udało się zorganizować dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu Grona Pedagogicznego i Rady Rodziców. To wspólne święto przeżywano w iście rodzinnej atmosferze. Pani dyrektor, dziękując za wspaniałą zabawę, obiecała, że w przyszłym roku także taki piknik się odbędzie.
Zapraszamy do obejrzenia fotek w szkolnym albumie:)
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZK. 2011/2012 29.06.12
DRZEWKA PAMIĘCI POSADZONE PRZEZ PRZEDSTAWICIELI KLAS III GIMNAZJUM 29.06.12
Konkursy, akcje ogólnoszkolne 2011/2012
KONKURS *ŚWIETLIK*
"Świetlik" to ogólnopolski konkurs, w którym wzięli udział wszyscy chętni uczniowie z klas 1-6 szkoły podstawowej. Był przeprowadzony w sześciu grupach wiekowych, właściwych dla danej klasy. Uczniowie przygotowujący się do konkursu przeprowadzili w klasach proste eksperymenty, z użyciem przyrządów i przedmiotów domowego użytku. Sam konkurs składał się z jednego etapu - pisemnego testu jednokrotnego wyboru, który odbył się w naszej szkole 20.03.12 r. Dla każdej grupy wiekowej przygotowany został inny zestaw eksperymentów i inny test. Zadania testowe zawierały treści dotyczące eksperymentów z zalecanego do wcześniejszego wykonania zestawu oraz inne treści ze wszystkich dziedzin nauk przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka, astronomia, geografia).
W naszej szkole do konkursu przystąpiło 67 uczniów.
klasa
1
2
3
4
5
6
Liczba startujących uczniów
30
3
6
10
12
6
Wśród startujących uczniów naszej szkoły znalazło się 10 uczniów, których wyniki znajdują się w 3 progu punktowym. Uczniowie ci otrzymują wyróżnienia. Są to:
Marta Sowińska
1b
Agata Maślakiewicz
1b
Franciszek Stanio
1b
Daria Ołtarzewska
1c
Tymoteusz Wiatrak
1b
Leon Trocki
1c
Katarzyna Kolecka
5a
Jan Wołowski
1b
Anna Zdrojewska
1a
Julian Pęzior
3a
Koordynator konkursu: p. Beata Sokołowska
*********************************************
KONKURS RECYTATORSKI DLA UCZNIÓW KLAS I - III SP
W MAJU 2012 R., W NASZEJ SZKOLE ODBYŁ SIĘ KONKURS RECYTATORSKI, KTÓRY BYŁ JEDNYM Z ELEMENTÓW PROJEKTU „ZNAMY POEZJĘ DOROTY GELLNER”. CELEM KONKURSU BYŁA POPULARYZACJA WŚRÓD UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY TWÓRCZOŚCI DOROTY GELLNER, KSZTAŁTOWANIE KULTURY ŻYWEGO SŁOWA, DOSKONALENIE WARSZTATOWYCH UMIEJĘTNOŚCI RECYTATORSKICH, ROZWIJANIE PAMIĘCI ORAZ NABYWANIE UMIEJĘTNOŚCI RADZENIA SOBIE Z TREMĄ PODCZAS WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH. W KAŻDEJ Z KLAS NAUCZANIA WCZESNOSZKOLNEGO WYŁONIONO TRZECH REPREZENTANTÓW, MAJĄCYCH RECYTOWAĆ WIERSZE W FINALE KONKURSU. W DNIACH 28 I 29 MAJA JURY W SKŁADZIE: PP. EDYTA SAWICKA - DOMASIEWICZ, MAGDALENA WARDZIŃSKA, ALEKSANDRA KRYSTEK, NINA PIETRZAK, WYŁONIŁO NASTĘPUJĄCYCH LAUREATÓW W TRZECH KATEGORIACH WIEKOWYCH (KLASY PIERWSZE, DRUGIE ORAZ TRZECIE):
Miejsce
Imię i nazwisko uczestnika
Klasa
Tytuł wiersza
Franciszek Stanio
Kacper Tondera
Oliwia Dembińska
1b
2b
3a
„Smok”
„Dróżka”
„Czekoladki dla sąsiadki”
Emilia Duranowska
Hanna Michalska
Alicja Musiał
Barbara Tybora
1b
1b
2a
3b
„Urodziny”
„Zły humorek”
„Koleżanka”
„Kanarek”
Dominika Lubczuk
Karolina Ordyniec
Gabrysia Jastrzębska
Weronika Górska
1c
1a
2b
3a
„Osa”
„Szły raz myszy”
„Czekoladki dla sąsiadki”
„Śniadanko baranka”
Wyróżnienia otrzymali wszyscy pozostali finaliści: Wiktoria Guzak, Aleksandra Melon, Anna Zdrojewska, Max Jastrzębski, Alicja Musiał, Monika Wajsgerbel, Mateusz Dobrzyński, Kuba Wawrzyniak, Oskar Witkowski. Nagrody w konkursie (książki autorstwa Doroty Gellner) ufundowała Rada Rodziców naszej szkoły. Najwięcej emocji dostarczyła dodatkowa nagroda dla laureatów, czyli możliwość recytowania wiersza przed jego autorką – Dorotą Gellner. Wszystkim laureatom, finalistom serdecznie gratulujemy.
Koordynatorzy konkursu: Nina Pietrzak, Beata Sokołowska, Gabriela Walczak
*********************************************
W środę 04.04.2012 r., zainaugurowaliśmy akcję:
Kwiecień miesiącem zdrowej żywności.
Program akcji przygotował Samorząd Uczniowski z opiekunkami pp. M. Fallach i A. Jasińską we współpracy z pedagogiem p. M. Osiadacz i pielęgniarką p. I. Chojnacką.
W sali gimnastycznej odbył się kiermasz zdrowej żywności przygotowany przez klasy 4-6 SP oraz 1-3 GIM. Uczniowie prezentowali przygotowane na kiermasz potrawy z warzyw i owoców, pieczywo domowego wypieku, sałatki, soki ze świeżych owoców, kanapki, zdrowe desery, przekąski. Wysłuchali pogadanki przygotowanej przez p. pielęgniarkę i p. dietetyk. Najwięcej radości towarzyszyło degustacjom. Próbowanie zdrowych smakołyków zachęciło wielu uczniów do zmiany nawyków żywieniowych.
*********************************************
W
dniach 5-9 marca 2012 r., "Mały Samorząd Uczniowski" zorganizował w szkole akcję dla uczniów klas I-III ph: „W naszej szkole są książkowe mole”.
Celem akcji było:
- zachęcenie dzieci do częstszego obcowania z książką,
- zachęcanie do czytania książek wspólnie z rodzicami i dorosłymi,
- rozwijanie wyobraźni i fantazji poprzez czytelnictwo,
- rozwijanie mowy i aktywności intelektualnej,
- rozwijanie bliskiego, serdecznego, ciepłego kontaktu z osobą czytającą,
- wypracowywanie nawyku głośnego czytania,
- wdrażanie dzieci do postrzegania książki jako źródła przeżyć i emocji.
Obserwowanie dorosłych przy czytaniu książek jest czynnikiem pobudzającym dzieci do samodzielnego czytania. Dlatego w akcji brali udział nauczyciele i pracownicy naszej szkoły, którzy na przerwach w „kącikach czytelniczych” starali się czytać uczniom jak najwięcej książek z literatury dziecięcej.
W ramach akcji codziennie podczas przerw odbywał się kiermasz książek przyniesionych przez uczniów, na którym dzieci mogły wymienić się książkami lub wypożyczyć je.
Na koniec akcji uczniowie mogli podzielić się swoimi wrażeniami, wpisując na tablicy samorządowej odpowiedź na pytanie– dlaczego lubię czytać książki?
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, uczniowie byli zaangażowani, chętnie przynosili przeczytane pozycje na wymianę.
Dzięki temu przerwy międzylekcyjne przebiegały spokojniej, a uczniowie klas I-III mogli bardziej zintegrować się.
Była to kolejna akcja czytelnicza zorganizowana dla uczniów klas I-III w Zespole Szkół
Gminnych nr 1.
Dominika Kazimierczak-Kowalewska
**********************************************
O BEZPIECZNEJ DRODZE PRAWIE WSZYSTKO...
W dniu 29.03.2012 r., odbyła się w naszej szkole niezwykła "Lekcja bezpieczeństwa". Poprowadziła ją dla uczniów klas I-III SP pani Dorota Stalińska, szefowa Fundacji "Nadzieja". Spotkanie poświęcone zasadom bezpiecznego poruszania się po drodze prowadzone było w atrakcyjnej formie konkursów i scenek.
W programie spotkania znalazły się:
- film o sile i działaniu odblasków ,
- informacje o właściwych zachowaniach na drodze pieszych i rowerzystów oraz pasażerów samochodów,
- konkursy z nagrodami na w/w temat,
Dzieci otrzymały zawieszki, kamizelki, opaski odblaskowe."Lekcja bezpieczeństwa" bardzo podobała się wszystkim uczniom i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.
**********************************************
W dniach 13-17 lutego 2012 r., klasa II b Szkoły Podstawowej zainicjowała akcję „Strażnicy zdrowia”.W ramach akcji przeprowadziłam cykl zajęć związanych z przypomnieniem zasad zdrowego odżywiania się, roli witamin w organizmie człowieka, umiejętnościami podejmowania wyborów dla poprawy własnego poczucia odpowiedzialności za swoje zdrowie.
Akcja ta miała na celu przypomnienie uczniom, jak ważną rolę pełni zdrowy tryb życia, wpajanie dzieciom potrzeby dbania o swoje zdrowie, poznanie właściwych sposobów postępowania, podjęcie konkretnych kroków na rzecz ochrony zdrowia.
Zorganizowałam również spotkanie uczniów z pielęgniarką szkolną, która przeprowadziła z uczniami pogadankę na temat higieny spożywania posiłków i prawidłowego, dostosowanego do rozwoju dzieci sposobu odżywiania.
Efektem tych działań było wykonanie piramidy żywieniowej jako stałego elementu dekoracji naszej sali.
Hasło „Strażnicy zdrowia” wprowadzono w czyn organizując poczęstunek naturalnym sokiem z warzyw i owoców, który wykonali uczniowie klasy II b.
Zaproponowano w ten sposób uczniom klas I-III, zamiast napojów gazowanych-zdrowy sok.
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Uczniowie bardzo chętnie brali w niej udział. Przynieśli bardzo dużo warzyw i owoców. Samodzielnie przygotowywali składniki do wykonania soków.
Na zakończenie działań uczniowie stworzyli dekalog zdrowego stylu życia.
Dominika Kazimierczak - Kowalewska
**********************************************
KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA NAJMŁODSZYCH
Uczniów klas drugich i trzecich po powrocie z zimowych ferii czekała miła niespodzianka. Zamiast nudnego wkuwania zasad orograficznych – zabawy z ortografią. Żmudne przepisywanie, powtarzanie, zastąpiły ortograficzne plansze, kostki, żetony.
Podsumowaniem działań uczniów był konkurs „Potyczki ortograficzne”. W pierwszym etapie wyłoniono przedstawicieli klas.
Ortograficzne zadania finałowe sprawdzały np. umiejętność wyszukiwania słów, tworzenia wyrazów bliskoznacznych, napisania dyktanda. Łatwo nie było! Finalista mógł zdobyć 74p.(oceniano w kategorii wiekowej klas II, III).
Gratulujemy wszystkim uczestnikom.
Laureatami konkursu zostali:
KLASY II
LP
NAZWISKO I IMIĘ UCZESTNIKA
KLASA
MIEJSCE
Mateusz Król
IIa
I
Jan Orlikowski
IIa
II
Emilia Borysiuk
IIb
III
Natalia Skwarek
IIb
wyróżnienie
KLASY III
LP
NAZWISKO I IMIĘ UCZESTNIKA
KLASA
MIEJSCE
Weronika Górska
IIIa
I
Kuba Wawrzyniak
IIIb
II
Radosław Pawlak
IIIa
III
Oskar Witkowski
IIIb
wyróżnienie
Atrakcyjne nagrody ufundowane zostały przez Radę Rodziców. Dziękujemy. Sponsorem była także firma „Granna”, która wyposażyła klasy w zestawy gier i ufundowała część nagród.
Rodziców zachęcamy do ortograficznych zabaw z dziećmi z wykorzystaniem gier dydaktycznych.
Koordynatorzy konkursu:
Beata Sokołowska, Gabriela Walczak, Anna Wróbel
**********************************************
Jury konkursu na prezentację multimedialną „Odkrywanie przeszłości – znane i nieznane zabytki naszego regionu” - II edycja, organizowanego przez Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku postanowiło wyróznić Aleksandrę Miszkiel i Natalię Zygarowską z Gimnazjum w Zespole Szkół Gminnych im. ks. Piotra Skargi za pracę "Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku" przygotowaną pod kierunkiem pań Niny Pietrzak i Marii Sobczak, za zdolność ukazania interesującego epizodu lokalnej historii z wykorzystaniem dostępnych, często samodzielnie odkrywanych źródeł, w sposób czytelny i przejrzysty poprzez połączenie kluczowych dla zrozumienia tematu faktów z bogatym materiałem wizualnym.
Uczennica kl. 3b SP, Barbara Tybora, otrzymała wyróżnienie w XVII edycji konkursu czytelniczego na opowiadanie baśni, bajek i legend "Dawno, dawno temu..." w Grodzisku Maz.
Gratulujemy sukcesów!!!
***********************************************
W naszej szkole przeprowadzono akcje charytatywne - zbiórkę pieniędzy na rzecz Dzieci Ulicy w Afryce w ramach programu Usłyszeć Afrykę i projektu Ekirooto - Marzenie oraz zbiórki uszkodzonyuch telefonów komórkowych i znaczków pocztowych na rzecz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.
Uczniowie klas I-III SP z wychowawczyniami zebrali pieniądze dla dzieci z Domu Dziecka nr 14 w Otwocku.W szkole prowadzona jest również akcja zbiórki do puszek na rzecz leczenia i rehabilitacji Mateusza Michalaka. Akcje prowadzą pp. Katarzyna Cisek i Hanna Duszyńska. Przedstawiamy otrzymane podziękowania.
DLA ZDROWIA I URODY ... SPORTOWE NAGRODY
Sukcesy naszych uczniów w roku szk. 2011/2012
KANGUR 2012
W szkolnym etapie Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny", wzięło udział 25 uczniów ze szkoły podstawowej i 7 uczniów z gimnazjum.
szkoła podstawowa: klasy II - 8 uczniów, klasy III - 5, IV - 6, V - 5, VI - 1.
gimnazjum: klasy I - 6, II - 1.
Wyróżnienia otrzymali:
szkoła podstawowa - Jastrzębski Max kl. IIb, Bogucki Szymon kl. IVa, Kraszewska Anna kl. Vc
gimnazjum - Błaszkiewicz Rafał kl. Ic, Szyszka Jakub kl. Ia******************************************
KONKURS EKOLOGICZNY
W XIII edycji Ekologicznego Konkursu pod hasłem "Oszczędzając światło i wodę, chronimy przyrodę."
Nagrody zdobyli:
praca literacka: I miejsce - Karolina Kukułka, II miejsce - Karolina Majewska ,
prezentacja multimedialna: I miejsce - Hubert Sikorski, II miejsce - Izabela Rączkowska.
Gratulujemy!
******************************************
MIEJSKI FESTYN - DZIEŃ DZIECKA
W trakcie Miejskiego Festynu z okazji Dnia Dziecka (10.06.12 r.), zostały wręczone nagrody zwycięzcom w konkursie plastycznym "Ja i moja rodzina".
Kategoria: klasy I-III SP
miejsce 2. Jagna Rybarczyk – Zespół Szkół Gminnych nr 1, kl. III b
miejsce 3. Damian Jasiński - Zespół Szkół Gminnych nr 1, kl. I c
Wyróżnienie: Franciszek Zawalski - Zespół Szkół Gminnych nr 1, kl. II a******************************************
KONKURS PLASTYCZNY 19.05.2012 R.
W kwietniu 2012 r. , Ośrodek Kultury w Brwinowie ogłosił konkurs plastyczny, który miał zachęcić uczniów do wyrażenia swojej wrażliwości artystycznej w przedstawieniu obrazu inspirowanego muzyką A. Vivaldiego z cyklu "Cztery Pory Roku". W naszej szkole do konkursu przystąpiły klasy IV - VI SP oraz I i III GIM., z których wyłoniono 27 prac konkursowych. Jury Konkursu miało trudne zadanie, ponieważ musiało wybrać najlepsze dzieła młodych artystów z ponad 400 prac plastycznych.
Wśród wyróżnionych znalazła się praca uczennicy klasy VI a SP Wiktorii Zielińskiej. W maju odbyło się uroczyste spotkanie dla zwycięzców.
Koordynatorem konkursu była nauczycielka muzyki/plastyki p. Beata Osiadacz.
******************************************
XIII EDYCJA KONKURSU GEOLOGICZNO - ŚRODOWISKOWEGO
Z
radością donosimy, że dnia 9 maja 2012r., w Muzeum Geologicznym w Warszawie odbyła się uroczystość rozdania nagród w półfinale XIII edycji Konkursu Geologiczno - Środowiskowego „Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro” pod hasłem „PRZEZ OCEAN CZASU”
W kategorii szkół podstawowych w konkursie plastycznym wyróżnienie otrzymali dwaj uczniowie z naszej szkoły: Maciej Sulerzycki (kl.VIb) i Jan Pyzowski (kl.VIb).
W kategorii gimnazjalnej w konkursie wiedzy trzecie miejsce zajęła młoda pasjonatka geologii Katarzyna Sokołowska (kl.Ic).
Koordynatorem konkursu była p. Katarzyna Cisek.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!