• O SZKOLE SŁÓW KILKA...

        • Rok szkolny 2022/2023

        • INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

          1 września 2022 r., odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 w hali sportowej. O godzinie 9.00 powitaliśmy uczniów klas 4-8, a klasy 1-3 uczestniczyły w spotkaniu o godz. 10.00. Miło nam było powitać uśmiechniętych, wypoczętych uczniów i uczennice naszej szkoły, zacne grono pedagogiczne na czele z panią Dyrektor Barbarą Mazur. Gościliśmy także w tym dniu Burmistrza Miasta Milanówka pana Piotra Remiszewskiego w asyście przedstawicielek Referatu Oświaty. Podczas uroczystości wręczono akty nadania stopnia awansu zawodowego, a nauczyciele uzyskujący awans na wyższy stopień złożyli ślubowanie i odebrali akty nominacyjne.

          Pani Dyrektor powitała w gronie pedagogicznym nowych nauczycieli, którzy będą mieli przyjemność pracować w naszej szkole, a w swoim przemówieniu okolicznościowym zawarła kilka istotnch kwestii dotyczących nowego roku szkolnego:

          Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

          bociany odleciały, słońce każdego dnia zachodzi coraz wcześniej, na drzewach mienią się kolorami soczyste owoce, przyroda daje wyraźne znaki – koniec wakacji, czas do szkoły. Hurra!

          Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy podzielają mój entuzjazm, myśląc o wytężonej pracy i codziennych obowiązkach, które czekają nas w roku szkolnym. Pamiętajcie jednak, że obowiązki mogą stać się przyjemnością, gdy będziecie wykonywać je z zaangażowaniem, najlepiej jak potraficie, w przyjaznej atmosferze, współpracując z życzliwymi nauczycielami, z koleżankami i kolegami, a na to z całą pewnością można liczyć w naszej szkole.

          Nowy rok szkolny rozpoczynamy z radością i nadzieją, z wizją pięknej szkoły, z nowoczesną elewacją, szczelnym dachem, energooszczędnym systemem grzewczym, co zawdzięczać będziemy rozpoczętej w czasie wakacji termomodernizacji. Prace trwają, w niemalże wszystkich pomieszczeniach zostały zmienione już kaloryfery, wykute bruzdy w ścianach i wstawione nowe rury. Kurz jeszcze nie opadł, ale jestem dobrej myśli, że mimo tak ogromnego przedsięwzięcia, szkoła da radę funkcjonować bez większych zakłóceń. Proszę jedynie o odrobinę cierpliwości i wyrozumiałości, gdyż, jak to przy remontach bywa, mogą zdarzyć się różne nieudogodnienia.

          Z tego miejsca chciałabym bardzo podziękować wszystkim pracownikom szkoły: nauczycielom, którzy z mopami w dłoniach ruszyli na odsiecz, a przede wszystkim obsłudze technicznej, paniom woźnym i konserwatorom za ich ciężką, często syzyfową pracę, aby przywrócić w szkole porządek.

          Drodzy Uczniowie, z okazji nowego roku szkolnego życzę Wam, abyście nie zaglądali do różnych większych i mniejszych otworów, które z pewnością znajdziecie w ścianach naszej szkoły. Z uwagi na termomodernizację przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest jeszcze ważniejsze niż zazwyczaj. Skupcie się na nauce, rozwoju własnych zainteresowań, nawiązywaniu wspaniałych przyjaźni. Życzę Wam, abyście każdego dnia przychodzili do szkoły z ciekawością i radością.

          Nauczycielom, moim kolegom i koleżankom, wszystkim pracownikom szkoły życzę, aby ten rok szkolny nie zaskoczył nas niczym więcej niż niedogodnościami związanymi z termomodernizacją, za to był źródłem satysfakcjonującej i inspirującej pracy w życzliwej atmosferze.

          Rodzicom życzę cierpliwości i wytrwałości w konsekwentnym wychowaniu dzieci, radości z każdego ich sukcesu. Liczę na Państwa współpracę.

          Wszystkim nam życzę jak co roku, abyśmy nie stracili energii i motywacji do pracy.

          Rok szkolny 2022/2023 uważam za rozpoczęty.

          Po części oficjalnej uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami.

          List Ministra Edukacji i Nauki na rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 pdf

           

          "RAZEM W KLASIE" 2022/23

          Wiedząc, jak ważna jest integracja i poczucie bezpieczeństwa w klasie w nowym roku szkolnym będziemy uczestniczyli w programie Fundacji Szkoła z Klasą o nazwie "Razem w klasie". Realizując program skupimy się na kompleksowym wsparciu naszych uczniów oraz osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa.

           

           

          SZKOŁA MYŚLENIA POZYTYWNEGO 2.0 2022/23

          SZKOŁA MYŚLENIA POZYTYWNEGO 2.0 2022/23Po raz trzeci nasza Szkoła zakwalifikowała się do Programu cetryfikacyjnego "Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0" Fundacji Instytutu Edukacji Pozytywnej. Jest to roczna przygoda pełna wrażeń, empatii, zrozumienia i pracy nad otwartością. W czasie trwania Programu wspólnie przechodzimy przez różnorodne aspekty wpływające na zdrowie psychiczne zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych z ich otoczenia. Uczymy się wspólnie, jak dbać o samych siebie i o innych, zmieniamy naszą rzeczywistość tak, aby wspierała w nas dobrostan psychiczny i motywowała do edukacji, pozytywnej komunikacji i uczyła, jak radzić sobie ze stresem czy lękiem.

           

           

          BEZPŁATNE BADANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

          Drodzy Rodzice!

          Specjalistyczne Centrum Rehabilitacji Vita w Pruszkowie zaprasza dzieci w wieku 0 – 18 lat na 13. edycję bezpłatnych badań wad postawy i wzorców ruchowych. Badania są przeprowadzone przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów w dziedzinie fizjoterapii. Dzięki nim można szybko wykryć ewentualne wady postawy lub inne dysfunkcje w ciele. Fizjoterapeuta zada Państwu oraz dziecku pytania, które pozwolą mu zebrać możliwie najdokładniejszy wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia oraz aktywności podejmowanej przez dziecko. Specjalista podczas badania bardzo wnikliwe obserwuje dziecko. Przeprowadza analizę całej sylwetki począwszy od ułożenia stóp, poprzez kolana biodra, kręgosłup, a skończywszy na obręczy barkowej oraz szyi. Wykonuje szereg różnych testów dających informację m. in. o sile mięśniowej dziecka, o jego wydolności, czy też ruchomości w stawach. Dodatkowym elementem badania jest także ocena zachowania dziecka podczas całej wizyty. Ma to na celu ustalanie czy pewne zmiany zachodzące w ciele dziecka mają związek z jego psychiką. Badanie kończy się dokładnym przekazaniem rodzicom wniosków. W tym czasie będą mogli Państwo uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania, rozwiać swoje wątpliwości oraz uzyskać poradę w jaki sposób wspierać rozwój ruchowy dziecka.

          Zapraszamy serdecznie do skorzystania z bezpłatnych badań, które będą odbywały się między 12.09-14.10.2022. Zapisy można dokonywać pod naszym numerem telefonu 601 616 185

          Plakat informacyjny Specjalistycznego Centrum Rehabilitacji Vita zachęcający do przeprowadzenia bezpłatnych badań dzieci i młodzieży w dniach 12.09.22 - 14.10.22 w Pruszkowie ul. Przeskok 3 lokal 20, tel: 601 616 185

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          ZAJĘCIA W MCK

          Zapraszamy do zapoznania się z grafikiem zajęć organizowanych przez Milanowskie Centrum Kultury, które ruszają od 10 października w "Starym Kinie" filii MCK przy ul. Piłsudskiego 33. Staraliśmy się, zaproponować ciekawe i kreatywne zajęcia. Mamy ogromną nadzieję, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego OFERTA ZAJĘĆ

          Zapisy pod numerem telefonu: (22) 758 32 34

           

          MILANOWSKIE WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

          Serdecznie zapraszamy mieszkańców Milanówka na bezpłatne zajęcia online.

          Zajęcia skierowane są do rodziców, nauczycieli, innych specjalistów, ale też do wszystkich osób zainteresowanych.

          Poza wiedzą na spotkaniu będzie czas na wymianę doświadczeń, dyskusję, zadanie pytań.

          21.09 i 5.12.2022 godz. 18.00-19.30

          Dobra relacja z dzieckiem i nastolatkiem – jak wspierać w trudnościach i sukcesach?

          12.10.2022 godz. 17.00-20.00

          O granicach, emocjach, stresie – czyli jak tworzyć satysfakcjonujące relacje w rodzinie

          19.10 i 26.10.2022 godz. 18.00-19.30

          Zachowania ryzykowne u dzieci i nastolatków – szanse i zagrożenia obecnych czasów

          2.11 i 9.11.2022 godz. 18.00-19.30

          Moje dziecko w szkolnych realiach – czyli o roli wspierającego rodzica

          16.11 i 23.11.2022 godz. 18.00-19.30

          O tym, co wpływa na nasze (rodzicielskie) decyzje

          Zajęcia odbędą się na platformie ZOOM

          Zapisy na zajęcia poprzez FORMULARZ

          Dodatkowe informacje, tel: 533 300 401

          Informacji dotyczących spotkań udziela: Magdalena Jachna, CUS w Milanówku, tel.797 832 787,

          Katarzyna Góźdź, Pracownia Perspektywa, Tel. 533 300 401

          PLAKAT WARSZTATÓW pdf

           

          BYLIŚMY W MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ

          Zwiedzanie skansenu w Sierpcu to prawdziwa podróż do przeszłości, zaskakujące odkrycia, ale przed wszystkim spotkanie z rodzimą historią i obrzędowością wsi mazowieckiej XIX i XX wieku. Wizytę rozpoczęliśmy od przejażdżki bryczkami, podziwiając niezwykle urocze i malownicze pejzaże polskiej wsi. Potem wzięliśmy udział w grze terenowej, podczas której mieliśmy okazję zajrzeć do wnętrz chat, zobaczyć, jak żyli i pracowali mieszkańcy mazowieckiej wsi na przełomie wieków oraz podziwiać otoczenie budynków – ogrody, pola, sady, pasieki oraz zwierzęta pasące się za miedzą. Po zakończonej zabawie zasiedliśmy do stołów i skosztowaliśmy staropolskiego jadła. Tej wspaniałej wyprawie sprzyjały piękne okoliczności przyrody skąpane w promieniach słońca, przyjazna i radosna atmosfera. 14 września 2022 r., na długo pozostanie we wspomnieniach uczniów klas szóstych i ósmych.

          Nina Pietrzak - wych. kl. 6b

           

          SIÓDMOKLASIŚCI PODRÓŻOWALI Z GULIWEREM

          Wyprawa do teatru zawsze wiąże się z niecodziennymi i niezwykłymi przeżyciami. Czwartkowe, wczesne popołudnie, 15 września br., było dla uczennic i uczniów klas siódmych owocne w artystyczne wrażenia.

          Młodzież pod opieką wychowawczyń odwiedziła Teatr Polski w Warszawie, aby obejrzeć sztukę pt. „Podróże Guliwera” - na podstawie powieści Jonathana Swifta.

          Zachwyt, podziw, oczarowanie to najczęstsze odczucia, które towarzyszyły widzom. Sztuka była zrealizowana niezwykle wizualnie. Barwna scenografia, połączona z animacjami, zdjęciami, nowoczesnymi technologiami, bogatymi strojami, światłem i muzyką – a przede wszystkim mistrzowska gra aktorska (Maksymilian Rogacki w tytułowej roli zachwycał aktorskim kunsztem!) sprawiły, że widzowie bardzo entuzjastycznie przyjmowali kolejne sceny. Podróżowaliśmy z Guliwerem do krainy Liliputów, zmagaliśmy się z wyzwaniami stawianymi bohaterowi w krainie olbrzymów i dzięki temu otwieraliśmy swoją wyobraźnię, stwarzaliśmy w myślach światy, które pomagały nam zrozumieć ważne przesłania. Uświadamialiśmy sobie, że nie można życia traktować wyłącznie dosłownie, a wszystko, co nas kształtuje, nie jest wyłącznie oczywiste i ofiarowane raz na zawsze. Zmiana perspektywy oglądania, słuchania uczy, że następuje ewolucja myślenia, gdyż – jak mawiał Guliwer: „Filozofowie mają powody mówić, iż wielkość i małość to rzecz względna”. 

          Wojciech Morawski nauczyciel j. polskiego

           

          DZIEŃ KROPKI

          15 września 2022 r., w szkole obchodziliśmy Dzień Kropki. Jest to międzynarodowe święto kreatywności i odwagi w poszukiwaniu swojego talentu. W tym roku z okazji tego dnia bawiliśmy się wspólnie - uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w integracyjnej grze terenowej na boisku na Grudowie. Finałem gry było przygotowanie w grupach prac plastycznych, których motywem przewodnim była kropka.  

          p. A. Siekierska

           

           

          SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW

          Plakat informacyjny o przystąpieniu do akcji Szkoły pełne talentów organizowany przez sieć sklepów Lidl

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          CIEKAWE SPOTKANIE

          W piątek 16 września 2022 r., uczniowie naszej szkoły spotkali się z Sigurbjörg Karlsdóttir – opowiadaczką z Islandii w ramach międzynarodowego projektu „Drzewa cenniejsze niż złoto”, który jest częścią 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Pani Sigurbjörg Karlsdóttir snuła „Opowieści z krainy ognia i lodu”. Tę edukacyjną przygodę zorganizowały przedstawicielki Fundacji "Musszelka".

           

           

           

          MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA

          W piątek 7.10.22 r., odbyło się spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miasta Milanówek: Sekretarzem Miasta p. Sebastianem Litewnickim oraz paniami z Referatu Oświaty: Bożeną Ciesielką i Agnieszką Madany. Pan Sekretarz przedstawił uczniom klas 7 i 8 zasady ordynacji wyborczej, zakres działania i zadania Młodzieżowej Rady Miasta Milanówka. W kameralnym gronie, zainteresowani udziałem w wyborach uczniowie zadawali pytania przedstawicielom Urzędu Miasta, poruszyli tematykę potrzeb młodzieży w sprawach kulturalno-rozrywkowych, sportowych.

           

           

          MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

          Na niebiesko-żółtym tle wizerunek dwóch dziewczynek czytających książkę, u góry napis: Czytanie dla pokoju" październik 2022 Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek SzkolnychZapraszamy uczniów do udziału w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym roku pod hasłem „Czytanie dla pokoju”. Czekają na Was ciekawe propozycje!

          p. A. Białous i p. W. Morawski

           

           

          PIERWSZOKLASIŚCI W TEATRZE

          5 października  klasa 1B wybrała się do warszawskiego Teatru "Lalka", który mieści się w Pałacu Kultury i Nauki. Na miejsce pierwszoklasiści udali się pociągiem. Podróż bardzo się im podobała. Następnie dzieci obejrzały zachwycający spektakl muzyczny "Krzesiowo". Przedstawienie to przygotowane zostało przez Jarosława Kiliana oraz Grzegorza Turnaua na podstawie jednej z najpiękniejszych baśni Andersena. To historia o odwadze, dążeniu do spełnienia marzeń, o sile miłości i wyobraźni. Na scenie dzieci miały szanse oglądać piękną scenografię i misternie wykonane lalki. Wycieczkę uważamy za udaną i już czekamy na kolejne przygody.  

           Wych. kl. 1b Paulina Tomaszek, nauczycielka współorganizująca kształcenie Anna Siekierska

           

          PROJEKT eTwinning

          Napis frse - Fundacja Rozwoju Systemu EdukacjiMiło nam poinformować, że nauczycielka j. angielskiego pani Anita Racka-Gozdek została uhonorowana Krajową Odznaką Jakości za realizację Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Food & Health” w ramach programu eTwinning.

          LIST GRATULACYJNY pdf

           

           

           

          DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2022

          Dzień Edukacji Narodowej przypadający w piątek 14.10.22 r., uczciliśmy uroczystością Ślubowania klas 1. W odświętnych strojach uczniowie klas pierwszych zajęli honorowe miejsca, którym towarzyszyły wychowawczynie. Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Barbara Mazur, która w ciepłych słowach powitała wszystkich zebranych: gości z Urzędu Miasta Milanówka w osobach pana Sekretarza Sebastiana Litewnickiego i przedstawiecielki Referetu Oświaty pani Bożeny Ciesielki, grono pedagoczne, pracowników szkoły, przedstawicieli uczniów klas 2-8, rodziców pierwszoklasistów. Następnie głos zabarał pan Sekretarz, który złożył życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, pierwszoklasistom życzył wielu sukcesów edukacyjnych, wspomniał także o postępach prac związanych z termomodernizacją naszej placówki. Następnie prowadzący spotkanie pan Wojciech Morawski zaprosił wszystkich do obejrzenia programu artystycznego, który przygotowali uczniowie klas 1 w towarzystwie aktorów Koła Teatralnego. Dobra i Zła Wróżka oraz Krasnale w bajkowej opwieści przeprowadzili pierwszoklasistów przez trzy Krainy: Muzyki, Pracy i Miłości. Pierwszaki zaprezentowały recytacje, piosenki i piękny układ choreograficzny z biało-czerwonymi szrafami. Po prezentacji artystycznej przyszedł czas na złożenie ślubowania w obecności Pocztu Sztandarowego Szkoły Podstawowej nr 1 oraz pasowanie na ucznia naszej szkoły wieeeelkim ołówkiem. Miłym i podniosłym momentem spotkania było wręczenie nauczycielom i pracownikom administracyjnym nagród Dyrektora Szkoły. Uroczystość obfitowała przekrojem różnorodnych emocji, wrażeń i przeżyć.   

          Beata Osiadacz nauczycielka muzyki

          LIST MINISTRA EDUKACJI I NAUKI Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ pdf 

           

          WYCIECZKI W RAMACH PROJEKTU "POZNAJ POLSKĘ"

          Zachęcamy do obejrzenia fotoreportażu z wyprawy do Poznania 18.10.2022 r. 

          WYCIECZKA DO POZNANIA pdf

          Kolejna wyprawa uczniów z klas 6-8 odbyła się 21.10.2022 r. Tym razem odwiedziliśmy Sandomierz. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.

          WYCIECZKA DO SANDOMIERZA pdf

           

          KLASA 2C W CENTRUM NAUKI *KOPERNIK*

          We wtorek 25 października klasa 2c wraz z wychowawczynią p. Ewą Nowacką i p. Bożeną Osiadacz wybrała się do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Było mnóstwo atrakcji i dużo swobody w oglądaniu wystaw. Wisienką na torcie była wizyta w planetarium, gdzie oglądaliśmy gwiazdozbiory oraz film pokazujący pracę astronautów. Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych!

           

           

          ​​​​​​

          ROMANTYCZNE I BAŚNIOWE TONY

          Kilkudziesięciu artystów z naszej szkoły zaprosiło w czwartkowy wieczór 27.10.2022 r., na „Koncert Jesienny”. Hasło tegorocznego spotkania ze sztuką brzmiało „Romantycznie, baśniowo, muzycznie” i nawiązywało do dwóch jubileuszy – obchodów 200. rocznicy rozpoczęcia epoki romantyzmu w Polsce oraz 180. rocznicy urodzin poetki - Marii Konopnickiej. W czar blasku przyozdobiona sala – jak zawsze – wypełniona była widzami, którzy oklaskiwali oryginalne i innowacyjne zestawienia dzieł literackich oraz muzycznych.
          W pierwszej części mogliśmy oglądać scenkę nawiązującą do przesłania ballady „Świtezianka” Adama Mickiewicza. Uczniowie klasy 8c przestrzegali przed łamaniem danego słowa, uleganiu pokusom, kłamstwom, gdyż nie zawsze piękne słowa są odzwierciedlane dobrymi czynami – „Słowicze wdzięki w mężczyzny głosie, a w sercu lisie zamiary” - jak wskazywał wieszcz. Romantyczne dzieło przeplatane było muzycznymi występami – zespół „Arfik” wykonał kilka standardów współczesnej muzyki rozrywkowej, które – szczególnie rodzicom i innym dorosłym widzom - przypomniały „romantyczne epoki” w ich życiu. Piosenkę "Im więcej Ciebie, tym mniej" zaśpiewała nasza absolwentka Alicja Rutkowska. Ciekawym akcentem koncertu był występ instrumentalistów, którzy na dzwonkach chromatycznych i metalofonach wykonali standard muzyczny A. Wolkera „Faded”. W drugiej części prowadzący Józefina i Bartosz zaprosili nas do poznania twórczości Marii Konopnickiej. Wiersz „Stefek Burczymucha” wprowadził nas w klimat dziecięcych wyobrażeń, a już po chwili artyści z klasy 3a udowodnili nam - poprzez mistrzowską interpretację utworu „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, że „Krasnoludki są na świecie”. Godzinny koncert nagrodzony został gromkimi brawami. Kilkudziesięciu artystów z klas 2-8 pod kierunkiem Pani Beaty Osiadacz - głównej organizatorki i reżyserki oraz Pani Natalii Poncyliusz - Leszczyńskiej - wychowawczyni klasy 3a dostarczyło wielu emocji! Czas jesiennej szarugi został ubarwiony słowem, dźwiękiem, aktorskimi talentami. Po uczcie dla ducha można było wzmocnić ciało - w szkolnej kawiarence przygotowanej przez Radę Rodziców, można było skosztować wspaniałych wypieków. 

          Tekst: Wojciech Morawski - nauczyciel j. polskiego

          W programie udział wzięli:

          Klasa 8c Aleksandra Andraszewska, Maja Mistecka, Iga Lenart, Izabella Sobieszczuk, Borys Szelągowski

          Klasa 7b Józefina Wiatrak, Bartosz Parchan

          Klasa 3a Kacper Beniowski, Patryk Brzezowski, Alan Filipiak, Tymoteusz Hołub, Juliusz Jarek, Martyna Ligęza, Nikodem Maciaszek, Tymoteusz Nalej, Maja Rybka, Natalia Sawicka, Katarzyna Skiba, Aleksandra Skoneczna, Milena Smolińska, Karolina Strzelczyk, Hanna Szorc, Bartłomiej Szustek

          Klasa 8a Aleksandra Rozmarynowska, Natalia Zapert, Tomasz Gostyński, Szymon Kowalczyk, Cezary Lipiński

          Klasa 7a Aleksander Rutkowski, Mikołaj Rutkowski

          Klasa 6b Julia Gdak, Kamil Ignaczak, Nikola Krzyżanowska, Amelia Żarkiewicz

          Klasa 5b Matylda Jankowska

          Klasa 5c Ewa Bożek, Olga Lesiakowska, Marlena Pawlak

          Klasa 4a Tola Hołub, Zofia Michałowska, Maja Pletkus

          Klasa 4c Joanna Siezieniewska, Olaf Szymański

          Klasa 3b Aleksander Ynborg

          Klasa 2b Michalina Czarnecka, Natalia Kurant, Zofia Romańska, Magdalena Siezieniewska

          Napisali o nas: Obiektywna.pl Jesienny Koncert w milanowskiej SP nr 1

           

          PAMIĘTAMY!

          Z okazji Dnia Wszystkich Świętych delegacja naszej szkoły złożyła kwiaty na grobie pierwszego kierownika "Jedynki" pana Ludwika Starościaka.

          Wychowawczyni klasy 3b Monika Piekut

          Uczniowie klasy 8 b razem z wychowawczynią p. Mariką Wojsław i nauczycielem wspierającym p. Arturem Arakiem, wybrali się na miejscowy Cmentarz, aby posprzątać opuszczone groby. Uczniowie, aby uczcić pamięć o zmarłych, których groby zostały zapomniane z wielkim zaangażowaniem posprzątali liście z grobów i alejek, oczyścili płyty nagrobków z mchu. Pomagali osobom starszym wynosić worki z liśćmi. W zamian usłyszeli wiele serdecznych podziękowań dla siebie, rodziców i Szkoły. Starsi ludzie byli zachwyceni naszą młodzieżą oraz samą inicjatywą. Usłyszane dziś zdanie od jednej z napotkanych Pań, będzie najlepszym podsumowaniem wykonanej pracy cyt.: "Ja zawsze byłam zdania, że z naszej "Jedynki" wychodzą empatyczni i serdeczni uczniowie, bo cała społeczność tej Szkoły była i jest wyjątkowa".

          Wychowawczyni klasy 8b Marika Wojsław

           

          ŚWIATOWY DZIEŃ KANAPKI 3.11.22

          Korzystając z nowej sali technicznej, wyposażonej w sprzęt z programu "Laboratoria Przyszłości", przy wspólnie zrobionych różnorodnych kanapeczkach i pysznej herbatce, nawet jesień jest bardzo przyjemna. Dobrze być w gronie przyjaciół!

          Klasa 6b z p. Niną Pietrzak

           

           

           

          "JEDYNKOWA NOCOWANKA"

          Oj działo się…

          4 listopada 2022 r., wieczorem korytarze i sale naszej szkoły zamieniły się w "pole namiotowe" dla dwóch klas – 2a i 2c. Na swoich uczniów w odmienionych salach czekały ich wychowawczynie.

          Po rozlokowaniu (uczniowie mogli zdecydować, w której sali będą nocować) i rozłożeniu karimat, śpiworów, walizek, plecaków, przytulanek i miliona innych rzeczy, wszyscy spotkali się w sali nr 7.

          Dzieci zapoznały się z głównymi założeniami "nocowanki", a następnie wspólnie ustaliły reguły obowiązujące przez najbliższe 16 godzin.

          Pierwsza niespodzianka jaka czekała na biwakowiczów, to warsztaty z zakupionymi w ramach Laboratorium Przyszłości Photonami. Jako, że głównym założeniem nocowanki była integracja klas, uczniowie zostali podzieleni na mieszane zespoły. Roboty pomogły dzieciom poznać swoje imiona i wspólnie wykonać przewidziane dla grup zadania.

          Kolejnym punktem programu było przygotowanie kolacji – pizzy. Każde dziecko przygotowywało swoją pizzę. Skonsumowaliśmy również przepyszną zupę dyniową Hani z 2a. Zajęcia kulinarne odbywały się w sali nr 9, która dzięki wyposażeniu zakupionemu w ramach Laboratorium Przyszłości, może otrzymać miano prawdziwej, domowej kuchni.

          Po kolacji i myciu zębów nasze sale zamieniły się w kina, a klasowe podłogi w sypialnie. Na koniec Panie nauczycielki czytały swoim uczniom. Lekko po północy... obie klasy spały. Był to bardzo słodki widok. Ale… nie trwał długo. "Okrutne" wychowawczynie, w rytm wojskowej trąbki, obudziły śpiące słodziaki z 2a, a następnie z 2c. Ekipy odważnych śpiochów ruszyły, zaopatrzone w latarki na szkolne korytarze. Podchody były wyśmienitą zabawą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Obie klasy spisały się świetnie! Po rozwiązaniu zagadek wszyscy pogrążyli się w upragnionym, błogim śnie.

          O 6:00 rano obudził nas budzik – pobudka! Poranna gimnastyka, pakowanie, sprzątanie sal – tak rozpoczęliśmy naszą wspólną sobotę.

          Śniadanko w sali nr 9, podsumowanie wydarzeń, rozwiązanie zadań z podchodów i WIELKIE sprzątanie, to ostatnie punkty naszego wspólnego programu. A i jeszcze "Sto lat!" dla Jubilata Antka z 2a! I oczywiście cuksy!

          Po godz. 9:00 zaczęli pojawiać się opiekunowie. Dzieci całe i zdrowe wróciły w bezpieczne ręce swoich rodziców.

          Dziękujemy naszym uczniom za świetną zabawę, ich rodzicom za pomoc w organizacji. Mamy nadzieję, że dzieci wspominają to równie dobrze, jak my.

          Pani Ewa Nowacka i Pani Gabriela Matczak-Kompanowska

          FOTOGALERIA 

           

          ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE!

          Dnia 10 listopada 2022 r., odbyły się w naszej Szkole obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uczciliśmy ten dzień w poczuciu patriotyzmu i szacunku do Ojczyzny włączając się do wspólnych działań:

          DEKORACJE I GAZETKI…

          Nasze sale lekcyjne i korytarze szkoły udekorowaliśmy ozdobami patriotycznymi, pamiętając o symbolach narodowych.

          Klasy 4 przygotowały gazetki nt. „Jak nasi przodkowie kochali Niepodległą - tajemnice naszych rodzin”.

          GRA TERENOWA

          Klasy 1-5 pod opieką wychowawców uczestniczyły w grze terenowej pt. Milanówek - moja mała ojczyzna”.

          MODA… STYL I SZYK!

          Ubrani w stroje stylizowane na modzie lat 20 - tych XX wieku, w specjalnie zaprojektowanym na ten dzień atelier przedstawiającym Pałac Saski z lat dwudziestych XX wieku przygotowanym przez pp. Marikę Wojsław i Beatę Osiadacz z ogromnym udziałem uczennic z klasy 7b Barbary Łazar i Stephanie Caruci Barraza, uczestniczyliśmy w sesjach zdjęciowych. Zdjęcia wykonały pp. Beata Sokołowska i Katarzyna Wójcik.

          „RADUJE SIĘ SERCE, RADUJE SIĘ DUSZA…”

          O symbolicznej godzinie 11.11 wzięliśmy udział w akcji #SZKOŁA DO HYMNU 2022. Gromadząc się w hali sportowej wspólnie zaśpiewaliśmy hymn państwowy - "Mazurek Dąbrowskiego". Śpiewaliśmy także pieśni i piosenki patriotyczne.

          TO BYŁ RADOSNY I UROCZYSTY DZIEŃ!

           

          MILANOWSKI LIŚĆ DĘBU

          To już XVI edycja wręczenia statuetek Milanowskiego Liścia Dębu, która odbyła się 11 listopada w milanowskim "Starym Kinie". Serdecznie gratulujemy p. Monice Piekut tego szczególnego wyróżnienia, które otrzymała za wieloletnią działalność społeczną na rzecz mieszkańców Milanówka.

          Milanowskie Liście Dębu przyznane po raz 16! (milanowek.pl)

           

           

          MILANÓWEK - MOJA MAŁA OJCZYZNA

          W ramach obchodów Święta Odzyskania Niepodległości, klasy I-V oraz klasa VII uczestniczyły w projekcie Milanówek – Moja Mała Ojczyzna. Każda klasa przemierzyła trasę prowadzącą przez miejsca pamięci znajdujące się w naszym mieście. Wychowawcy zapoznali uczniów z historią tych miejsc i obiektów. Uczniowie mieli do rozwiązania krzyżówki i fotozagadki sprawdzające uważność oraz spostrzegawczość. Wszyscy uczniowie zdali celująco egzamin ze znajomości miejsc pamięci w Milanówku!

          14 listopada 2022 r., w szkole odbyło się spotkanie podsumowujące projekt. Uczniowie klas 1-3 zaprezentowali prace plastyczne, które wykonali zespołowo bądź indywidualnie. Pani Dyrektor każdej klasie przyznała nagrody.

          Gratulujemy pomysłowości, kreatywności i staranności wykonania!

          Koordynatorki projektu: Monika Piekut, Natalia Poncyliusz-Leszczyńska, Anna Sawwidis, Anna Siekierska

           

          DZIEŃ KUNDELKA 2022

          Z okazji Dnia Kundelka, który przypada 25.10.2022 r., zorganizowaliśmy w naszej szkole zbiórkę żywności i rzeczy dla zwierząt ze Schroniska w Milanówku. 

          15 listopada 2022 r., przedstawiciele klas trzecich oraz Małego Samorządu Uczniowskiego wraz z nauczycielkami odwiedzili Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Milanówku. Przekazali zebrane w szkole dary. Zebrano mokrą oraz suchą karmę, przekąski, miski, smycze, koce, obroże oraz inne rzeczy niezbędne czworonożnym przyjaciołom. Szkolną delegację powitał pracownik schroniska, który opowiedział m.in. o mieszkańcach, pracy w schronisku, o tym oraz jakie są psie i kocie zwyczaje. Podczas wizyty zostaliśmy oprowadzeni po terenie schroniska.

          Nasi uczniowie wykazali się niezwykłą empatią i wrażliwością wobec zwierząt.

          Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom, którzy włączyli się w akcję!

          Koordynatorki akcji: Monika Piekut, Natalia Poncyliusz-Leszczyńska, Anna Sawwidis, Anna Siekierska

           

          WYBORY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY MIASTA MILANÓWKA

          16 listopada 2022 r. po raz pierwszy w Milanówku odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Milanówka. W naszej Szkole uczniowie wybierali spośród dwóch kandydatów. Wybory wygrała Sylwia Górska z klasy 8b. Serdecznie gratulujemy!

           

           

           

           

          SKĄD SIĘ WZIĘŁY PIENIĄDZE? WYCIECZKA KL. 1B

          Klasa 1b przygód się nie boi! Mimo małej mżawki znów ruszyliśmy pociągiem na podbój Warszawy. Dojechaliśmy do stacji Warszawa Powiśle a stamtąd pieszo ruszyliśmy do Muzeum Narodowego. Tam czekała na nas nie mała gratka: wystawa o tym, jak powstał pieniądz. Udało nam się nawet zaprojektować wygląd własnej monety. Każdy miał także możliwość wybicia monety! Zobaczcie sami!

          W drodze powrotnej wpadliśmy jeszcze do muzeum Wojska Polskiego!

          Z dumą możemy pochwalić się, że nasi uczniowie potrafią zachować się w komunikacji miejskiej. Już nie możemy się doczekać kolejnych podróży.

          Panie: Paulina Tomaszek & Anna Siekierska

           

          DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

          21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Uczniowie wzięli udział w naszej szkolnej akcji, która była okazją do rozdawania gestów i słów pełnych życzliwości. Akcja trwała od 21.11. do 28.11.2022 r., choć może uda się pozostać na dłużej w tym miłym i serdecznym nastroju. Strumieniami popłynęły:  życzliwość, uprzejmość i serdeczność okazywane spontanicznie i z uśmiechem na twarzy.

           

           

           

          CIEKAWE LEKCJE

          W poniedziałek 21.11.22 r., klasa 2a rozpoczęła spotkanie z mnożeniem i dzieleniem. Do swojej matematycznej przygody uczniowie zaprosili klamerki i miarki. Pomogły one w sposób intuicyjny zrozumieć tajemnice mnożenia i dzielenia. W czwartek podróż przybrała inny wymiar - leśny. Klasa zdążyła jeszcze w jesiennej aurze skonstruować i rozwiązać kilka zadań z treścią. Mnożenie i dzielenie nie straszne nawet w lesie! Przygodo trwaj!

           

           

          Aktywna lekcja plastyki na świeżym powietrzu? To możliwe! Biały puch, którego było pod dostatkiem, to świetna inspiracja do stworzenia rzeźb. Uczniowie klasy 4c z p. Mariką Wojsław postanowili wykorzystać swój potencjał twórczy, pomysłowość i ulepić śniegowe figury.

           

           

           

           

          BYŁA ZABAWA!

          Była, była zabawa, dużo się działo... Samorząd Uczniowski zorganizował 24 listopada 2022 r. dyskotekę, na którą czekaliśmy z utęsknieniem. Zobaczcie sami!

           

           

           

           

          ANDRZEJKI KLAS DRUGICH

          Uczniowie klas drugich ze swoimi wychowawczyniami, które były organizatorkami imprezy, spędzili radośnie czas bawiąc się w piątkowe popołudnie 25 listopada na Andrzejkowej Dyskotece. Były kolorowe stroje, tańce, wróżby, konkursy, zabawy, smakołyki i międzyklasowa integracja! 

           

           

           

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          "My uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy, że będziemy KOCHAĆ książki. Krzywdy zrobić im nie damy. Wskazówek i rad książek będziemy SŁUCHAĆ z uwagą. Obowiązki czytelnika traktować z wielką POWAGĄ". Taką przysięgę złożyli pierwszoklasiści w bibliotece szkolnej w dniach 29.11 i 30.11. Klasy 1 wzięły udział w uroczystym Ślubowaniu na czytelnika. Dzieci obejrzały przedstawienie w "Bajkowej krainie" przygotowane przez 4b w reżyserii p. Agnieszki Białous, która zorganizowała dla nas to wydarzenie. Z przedstawienia uczniowie dowiedzieli się, kto pisze książki oraz jak się je wydaje, otrzymały także na pamiątkę książki z Instytutu Książki. Wszyscy zapoznali się z regulaminem biblioteki oraz jej funkcjonowaniem. Pierwszaki bardzo aktywnie i z wielkim entuzjazmem uczestniczyły w tym wydarzeniu. Już nie mogą doczekać się pierwszego wypożyczenia lektury!

          Nauczycielka biblioteki Agnieszka Białous

           

          SZKOLNE SPOTKANIA Z TEATREM, TYM RAZEM Z LISEM WITALISEM!

          We wtorek 6 grudnia uczniowie klas czwartych zasiedli na widowni Teatru Polonia, by obejrzeć spektakl “Szelmostwa Lisa Witalisa”. Pomysłowa scenografia, barwne kostiumy i ciekawe maski zwierząt przyciągały uwagę nawet najmłodszych widzów. Siedząc w pierwszych rządach, mogliśmy dostrzec każdy detal! Z zainteresowaniem słuchaliśmy aktorskich prezentacji znanego niektórym dzieciom tekstu bajki Jana Brzechwy. Towarzyszyły im melodyjne piosenki, do których, na zakończenie, kilkoro czwartoklasistów wykonywało radosne pląsy (brawo, Małgosiu!). Opuszczając widownię, mogliśmy jeszcze “przybić piątkę” Witalisowi, bo aktor wcielający się w tę postać wyszedł do nas zza kulis, oraz porozmawiać z jedną z aktorek – nasza uczennica, Tola z 4a, pochwaliła się, że na szkolnych zajęciach koła teatralnego przygotowywane jest przedstawienie o Lisie Witalisie. W drodze powrotnej czekała na uczniów jeszcze jedna niespodzianka – Pani Dyrektor rozdała wszystkim mikołajkowe słodkości.

          p. Agnieszka Matus

           

          ŚWIĄTECZNA POMOC KL. 2A

          W poniedziałek, 5 grudnia rodzice uczniów klasy 2a zawieźli świąteczne paczki do Domu dla Matek z Dziećmi w Brwinowie prowadzony przez Wspólnotę „Chleb Życia”. To już drugi rok, kiedy cała klasa angażuje się przygotowanie paczek dla podopiecznych tej placówki. Poniedziałek upłynął na pakowaniu podarków. Był to czas świetnej zabawy, ale przede wszystkim wielka lekcja altruizmu.

          Wych. kl. 2a Gabriela Matczak-Kompanowska

           

           

          TEATRALNY PREZENT MIKOŁAJKOWY

          8.12.2022 r., klasy pierwsze z okazji Mikołajek wybrały się do Teatru Lalek "Guliwer" w Warszawie. Dzieci obejrzały spektakl muzyczny pt: "Gwiazdka" w reżyserii Roberta Jarosza. To opowieść o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia. Przezabawna drużyna Mikołaja rozdaje prezenty w brawurowym stylu, samotna kobieta czeka na święta, pastuszkowie zmierzają do stajenki, a im wszystkim przewodzi tytułowa Gwiazdka ze swoim "ogonem". 

           

           

           

          MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA

          Nasza reprezentantka Sylwia Górska z klasy 8a 9.12.22 r., odebrała oficjalnie z rąk Pana Burmistrza Piotra Remiszewskiego zaświadczenie o powołaniu do Młodzieżowej Rady Miasta Milanówka. Jeszcze raz gratulujemy, życząc jednocześnie owocnej i przyjemnej pracy. 

           

           

           

          PROJEKT "SĄSIEDZKA MOC" - WEŹ UDZIAŁ W GŁOSOWANIU!

          Szanowni Państwo,

          miło nam poinformować, że spośród olbrzymiej liczby ponad 1 300 projektów złożonych do akcji Netto – Sąsiedzka Moc dwa projekty zgłoszone przez Szkołę Podstawową nr 1 w Milanówku zostały zakwalifikowane przez komisję programu Sąsiedzka Moc do drugiego etapu, czyli głosowania w sklepach.

          Zgłoszony przez nauczycieli z naszej Szkoły Projekt "Kraina ciszy" ma na celu stworzenie w szkole miejsca relaksu dla uczniów, którzy pragną wyciszyć się i odpocząć podczas przerwy. W ramach projektu nauczyciele zaplanowali szereg działań, dzięki którym dzieci będą uczyć się technik relaksacyjnych, poznawać sposoby na spędzanie czasu bez zagłuszaczy w postaci urządzeń elektronicznych, w kontakcie z naturą.

          Drugi projekt "Zielono nam. Sami dla siebie, sami dla natury" obejmuje działania łączące zajęcia kulinarne, krawieckie, stolarskie, artystyczne, ogrodnicze w duchu gospodarki cyrkularnej. Działania mają na celu rozwinięcie u uczniów samodzielności, zdolności manualnych w poszanowaniu natury, z uwzględnieniem zagrożeń współczesnego świata.
          Zgodnie z zasadami programu drugi etap rozpocznie się 28 listopada i potrwa do 31 grudnia 2022 r. Na projekty, wśród których znajdują się również zgłoszone przez naszą Szkołę inicjatywy, będzie można zagłosować w sklepie Netto w Milanówku. W drugim etapie decydującą rolę pełnią Klienci Netto, którzy mogą oddać głos na wybraną przez siebie inicjatywę na karcie do głosowania, wydawanej za zakupy na kwotę minimum 50 zł w sklepach objętych głosowaniem.
           
          Zachęcamy do wsparcia projektów z naszej Szkoły i głosowania!
          Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 1 w Milanówku.
           

           

          SZLACHETNA PACZKA

          W weekend 9-11.12.22 r., na terenie naszej Szkoły działali wolontariusze Szlachetnej Paczki. Tych wspaniałych ludzi w czerwonych koszulkach zna cała Polska. Artykuły, które zebrali nasi uczniowie i nauczyciele zostały przekazane do rodzin w ramach tej wspaniałej akcji. Dziękujemy Wolontariuszom Szlachetnej Paczki za zaangażowanie i serce! W naszej "Jedyneczce" jesteście zawsze mile widziani!  Do zobaczenia za rok!

           

           

           

          CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA...

          W piątkowy wieczór 16 grudnia zagościła w naszej Szkole świąteczna atmosfera. Sale i korytarze zdobiły tematyczne gazetki, choinki, dekoracje, słychać było także gwar dzieci, nauczycieli i rodziców przygotowujących stoiska na Kiermasz Świąteczny. 

          W radosny nastrój wprowadzili nas uczniowie klas 2-5, którzy przedstawili "Bajkowe Jasełka". Do szopki, w której zasiedli Maryja z Dzieciątkiem i Józef w otoczeniu aniołów, przyszli ze swoimi darami pasterze, Trzej Królowie oraz bajkowe postacie: Dziewczynka z zapałkami, Czerwony Kapturek, Smerfetka, Pszczółka Maja, Calineczka, Kopciuszek, Królowa Śniegu. Pięknie wyśpiewane przez zespół wokalny "Arfik" kolędy i pastorałki współgrały z treścią spektaklu, który przygotowały pp. Jagoda Walska i Beata Osiadacz. Miłym akcentem spotkania była prezentacja pieśni bożonarodzeniowych w języku ukraińskim w wykonaniu Karyny, Anny i Valerii wspieranych przez p. Olexandrę Ynborg  oraz układ taneczny dzieci ze świetlicy szkolnej do piosenki w języku włoskim z udziałem absolwentki naszej Szkoły Kamili Rutkowskiej, który przygotowały pp. Iwona Kuczyńska i Agnieszka Rutkowska. Całości dopełniła scenografia i dekoracja sali gimnastycznej przygotowana przez klasę 8b pod opieką pp. Mariki Wojsław i Iwony Błeszyńskiej.

          Po przedstawieniu Pani Dyrektor Barbara Mazur zaprosiła wszystkich do odwiedzenia stoisk z ozdobami świątecznymi. Można było także wziąć udział w warsztatach, podczas których rodzice ze swoimi dziećmi mogli wykonać własnoręcznie dekoracje i ozdoby. Na degustację pyszności w kawiarence zaprosiła także Rada Rodziców. Nie zabrakło też wspólnych wykonań kolęd i piosenek świątecznych. To wszystko dzięki kreatywnym pomysłom i wspólnej pracy twórczej uczniów, rodziców, wychowawców klas i nauczycieli uczących w naszej Szkole. W uszach wychodzących widzów zapewne jeszcze długo będą brzmiały melodie świąteczne, a w sercach pozostanie radość i pogodny nastrój. Wesołych Świąt!

          Nauczycielka muzyki: Beata Osiadacz

           

          PODZIĘKOWANIA ZA 1%

           

          Szanowni Rodzice i Przyjaciele Szkoły!

          Szkoła Podstawowa nr 1 w Milanówku bierze udział w programie Fundacji Rosa „Twoja Szkoła”. Akcja ta polega na wspieraniu konkretnych placówek edukacyjnych, w tym naszej Szkoły.

          Dzięki Waszej ofiarności, poprzez przekazanie 1% podatku na rzecz Fundacji Rosa z wyszczególnieniem naszej Szkoły uzyskaliśmy kwotę: 5236,80 zł 

          Serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom!

           

          PROJEKT mLegitymacja SZKOLNA

          Nasza Szkoła przystąpiła do projektu mLegitymacja. To elektroniczna wersja tradycyjnej legitymacji szkolnej, która stanowi w pełni równorzędny dokument do jego papierowej wersji.

          Zachęcamy do zapoznania się z procedurą wydawania/uruchomienia mLegitymacji.

           

           

           

           

           

           

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

          18 stycznia na całym świecie obchodzony jest Dzień Kubusia Puchatka. W tym dniu urodził się Alan  Alan Alexander Milne, autor książek „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”, które napisał dla swojego synka Krzysia. Przygody miłośnika miodku zamieszkującego Stumilowy Las zna prawie każde dziecko.

          W naszej szkole, w klasach 1-3 świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Jest to dla nas także święto przyjaźni, gdyż Puchatek i jego "paczka" przyjaciół to wspaniały wzór do naśladowania. Z tej okazji wykonaliśmy wspólne zadanie - plastry miodu z wypisanymi cechami najlepszego przyjaciela. Czytaliśmy fragmenty książki, szukaliśmy cytatów rozwieszonych na korytarzu.

           

          „ZEMSTA” W MISTRZOWSKICH KREACJACH

          Komizm sytuacyjny, języka i postaci dominują w komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Lektura powszechnie bawi, zadziwia i zaskakuje. Siódmoklasiści oraz uczniowie klasy 8c postanowili skonfrontować swoje wyobrażenia o książce z artystyczną wizją reżysera – Waldemara Śmigasiewicza. Odwiedzili Och-Teatr w Warszawie, gdzie 23 stycznia obejrzeli spektakl w mistrzowskiej obsadzie aktorskiej. Wyrazista gra aktorska Cześnika (Cezarego Żaka) w konfrontacji ze spokojnym - lecz podstępnym - Rejentem (Grzegorzem Warchołem), pełnym przechwał Papkinem (Arturem Barcisiem), uwodzicielską Podstoliną (Violą Arlak) dominowała podczas teatralnej uczty. Motyw miłości Klary (Lidia Sadowa) i Wacława (Michał Piela) pięknie łączył się z sąsiedzkim sporem o mur graniczny. Teatralna uczta wzbudziła zachwyt i skłoniła do wielu rozmów na temat form adaptacji teatralnych (brawa dla uczniów za krytyczne oceny i spostrzeżenia!). Wizyta w Och-Teatrze zainaugurowała w naszej szkole obchody Roku Aleksandra Fredry – warto pamiętać, że w 2023 roku przypada 230. rocznica urodzin twórcy i Sejm RP ustanowił najbliższe dwanaście miesięcy rokiem najwybitniejszego polskiego komediopisarza. Przy okazji trzeba dodać, że polonistycznych rocznic w bieżącym czasie mamy bogactwo – Senat RP zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką 2023 roku (świętowanie zaczniemy wkrótce).

          Wojciech Morawski - nauczyciel j. polskiego

           

          31.FINAŁ WOŚP

          31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mamy już za sobą, choć dźwięki „Orkiestry” dalej brzmią w naszych uszach i sercach. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji za bezinteresowną pomoc, empatię, zaangażowanie, wytrwałość, entuzjazm, hojność i szczodrość. W grupie siła, a jednocząc się zdziałaliśmy dużo dobrego dla innych! 

          Podczas tegorocznego Finału zebraliśmy wspólnie 144 625,82 zł

          SIEMA!

          PODZIĘKOWANIA OD SZTABU MILANÓWEK DLA SPOŁECZNOŚCI SP 1.pdf 

           

          160. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

          Z okazji obchodów 160. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO uczniowie klas 4-8 naszej szkoły uczcili pamięć bohaterów walk tamtych dni, biorąc udział w zajęciach, podczas których poznawali przebieg powstania na naszych terenach - w roku 1863 wioski Milanówek i miasteczka Grodzisk. Poznali także postać płk. Ludwika Żychlińskiego. To on zorganizował na terenie ówczesnego powiatu warszawskiego powstańczy Oddział Dzieci Warszawy. Zorganizował w Grodzisku fabrykę broni, tajną siatkę współpracy pracowników kolei. W lipcu i sierpniu 1863 r., w okolicach Milanówka oddziały płk. Żychlińskiego brały udział w potyczkach z oddziałami rosyjskimi.

          W źródłach historycznych uczniowie wyszukiwali informacji o rodzinie Lasockich, która po upadku powstania utraciła majątki, a niektórzy członkowie rodu nawet życie - syn Michała Lasockiego, właściciela Milanówka - zginął w drodze na Syberię.

          W ,,Pamiętnikach byłego dowódcy Dzieci Warszawskich i byłego naczelnika sił zbrojnych powiatów warszawskiego i rawskiego" płk L. Żychliński pisał o powstańcach: ,,uratowali honor narodowy i dali dowody, że naród polski ginął na polu chwały w obronie świętych zasad: WOLNOŚCI, RÓWNOŚCI I NIEPODLEGŁOŚCI"

          Nauczycielka historii: Nina Pietrzak

           

          DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

          "Działajmy razem" to hasło obchodzonego 7 lutego 2023 r. Dnia Bezpiecznego Internetu, promującego działania zwiększające bezpieczeństwo w sieci. W ostatnich dniach dużo rozmawiamy o bezpieczeństwie w Internecie. Nowe technologie na stałe zagościły w naszym życiu - dają nam wiele możliwości, jednak niosą też szereg zagrożeń. By być bezpiecznym w Internecie włącz krytyczne myślenie i nie zapominaj o netykiecie. 

          Zapraszamy do przetestowania swojej wiedzy młodych i starszych w Interlandii.

           

           

          RYMcerze - NIE ZMARNUJ SWOJEGO ŻYCIA

          W piątek 10 lutego 2023 r., odbyło się spotkanie profilaktyczne dla uczniów klas 6-8 z udziałem duetu RYMcerze (raperzy Bęsiu (wł. Łukasz Bęś) i DJ Yonas (wł. Jonatan Blank). Raperzy zaprezentowali projekt profilaktyczny Nie Zmarnuj Swojego Życia, podczas którego opowiadali zgromadzonej w hali sportowej młodzieży o swoich doświadczeniach życiowych, w tym o swojej walce z nałogami. Wartości te są zawarte także w ich utworach, również prezentowanych na spotkaniach. W czasie spotkania raperzy zaprosili młodzież do spróbowania swoich sił w konkursie freestyle.

           

           

           

          WALENTYNKOWO pozdrawia klasa 6b

           

          NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

          Od 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym obchodzonym 1 marca. W tym dniu czcimy pamięć i składamy hołd tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i nadal walczyli o wolną i demokratyczną Polskę, stawiając opór sowietyzacji Ojczyzny i podporządkowaniu jej ZSRR. 

          W piątek 3 marca 2023 r., byliśmy gośćmi w Szkole Podstawowej nr 3 w Milanówku. Uczestniczyliśmy w spotkaniu zorganizowanym przez warszawskie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych. Pokaz filmu "Grupa Pileckiego" poprzedziła prelekcja wicedyrektora Muzeum p. Jacka Pawłowicza. W spotkaniu uczestniczyli twórcy filmu, w tym reżyser p. Grzegorz Juchiewicz oraz żołnierz powstania warszawskiego p. Wiesław Zienkiewicz ps. Krecik. 

          Spotkanie było przepełnione wiedzą i skupieniem oraz pełne wzruszeń i emocji. 

          Społeczności SP 3 bardzo serdecznie dziękujemy za organizację obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

          Nauczycielka historii Nina Pietrzak wraz z Uczniami kl. 7 i 8

           

          DZIEŃ KOBIET

          Dzisiaj dzień piękny, uroczysty! Taki dzień raz w roku się zdarza,

          gdy 8 marca z gwarem wiosny wytryśnie z kartek kalendarza.

          Tak, to wspaniałe, wielkie Święto, więc śpieszą chłopcy i panowie,

          z bukietem życzeń w barwach kwiatów - uśmiechnąć się do Wszystkich Kobiet.

          (R. Przymus "Święto kobiet")

          Życzymy dużo pozytywnej energii, radości, życzliwości, rozwijania pasji i talentów i spełnienia wszystkich marzeń!

          Gazetkę przygotował Samorząd Uczniowski wraz z p. Kornelią Bilendą

           

          NASZE WĘDRÓWKI Z KOZIOŁKIEM MATOŁKIEM

          Przez kilka kontynentów, różne strefy klimatyczne i kulturowe wędrowali uczniowie klas czwartych. Niecodzienne peregrynacje możliwe były podczas wizyty w magicznej przestrzeni Sceny Kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie. W piątek 10 marca br. podziwialiśmy niezwykłą adaptację „Przygód Koziołka Matołka”.

          Mimo że zdążaliśmy do Pacanowa, gdyż tam – jak wiadomo – kozy kują, to celem naszej wycieczki było odkrywanie celu życiowej wędrówki. Dzieci i dorośli byli prowadzeni przez wędrownych kuglarzy (aktorzy wspaniale odegrali role cyrkowych artystów), którzy przybyli do warszawskiego teatru i ze swoich walizek, kufrów i skrzyń wyczarowywali magiczny świat. Euforia i ekscytacja towarzyszyły wizytom w przeróżnych przestrzeniach świata. Bogactwo środków teatralnych – kostiumy, rekwizyty, efekty pirotechniczne, światło i dźwięk - oddziaływało na nasze zmysły i sprawiało, że pragnęliśmy wspólnie z Elizą Borowską (aktorką, która mistrzowsko wcieliła się w rolę tytułowego koziołka) pokonywać kolejne życiowe wyzwania.

          Formuła spektaklu zachwyciła młodszych i trochę starszych widzów. Zdobyliśmy energię, dzięki której dzielnie pokonywać będziemy kolejne życiowe wyzwania.

          Wizyta w Tetrze Polskim w Warszawie odbyła się w ramach realizacji projektu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.  

          Wojciech Morawski nauczyciel j. polskiego

           

          "WIELKA UCIECZKA" - PRZEDSTAWIENIE PROFILKATYCZNE

          W piątek 10 marca 2023 r., klasy 5 i 6 wzieły udział w przedstawieniu Grupy Teatralnej T z Torunia o tematyce społeczno - integracyjnej pt. "Wielka ucieczka". Co ucieka? Kto ucieka? Rozum? Serce? Rozum i Serce dowiadują się, że ich przyjaciel "Giętki" woli spędzać czas z łobuzem niż z ukochanym dziadkiem. Czy "Giętki" odzyska Rozum? Czy Serce wróci na swoje miejsce?

          Celem widowiska było uświadomienie młodym widzom wzmacniania w sobie postawy asertywnej, a także gdzie szukać wsparcia w przypadku przeżywania trudności. Animatorzy zwrócili również uwagę młodzieży, jakie wartości ma rodzina i jakie są relacje z jej członkami, a szczególnie z seniorami. Dzięki interakcji z publicznością, oryginalnym bohaterom, strojom i rkwizytom spektakl dostarczył uczniom świetnej zabawy i refleksji nad niebezpieczeństwami, jakie na nich czyhają. To była prawdziwa mieszanka śmiechu, profilaktyki i edukacji.

          Wych. kl. 6b p. Nina Pietrzak 

           

          NICOLAUS COPERNICUS - 550. ROCZNICA URODZIN

          "Jedynka" świętuje!

          Nie sposób pominąć takiego wydarzenia. Człowiek, którego zna cały świat. Polak. Czym się zajmował? Wcale astronomia nie była jego zarobkowym zawodem. Astronomem był z zamiłowania. Hobby! Dzięki miłości do nauki dokonał rzeczy spektakularnej - wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię!!!

          Nina Pietrzak nauczycielka historii

           

          PRZYSZŁA DO NAS PANI WIOSNA!

          21 marca zaprosiliśmy do naszej Szkoły Panią Wiosnę (p. Marta Piechota). Nasi milusińscy z klas 1-3 w barwnych, kwiecistych strojach, w radosnym nastroju rozpoczęli wiosenny czas w otoczeniu pięknych dekoracji. Na szkolnym korytarzu odbyło się muzyczne spotkanie wiosenne przygotowane przez pp. Beatę Osiadacz i Annę Siekierską we współpracy z wychowawczyniami klas 1-3. Uczennice i uczniowie rozwiązywali tematyczne zagadki, zaśpiewali piosenki, zatańczyli i zagrali utwory na różnych instrumentach. Pani Wiosna była zachwycona pięknymi występami i obdarowała dzieci drobnymi upominkami. Mamy nadzieję, że upragniona Wiosna na dobre pozostanie z nami, zazieleni łąki, drzewa i krzewy oraz pozwoli rozkwitnąć kwiatom!

          Nauczycielka muzyki: Beata Osiadacz

           

          DZIEŃ PRZYJAZNEJ SZKOŁY

          We wtorek 21 marca 2023 r., tuż przed godziną 17:30 zaczęli się zjawiać nasi pierwsi goście, których powitała Pani Dyrektor Barbara Mazur i zaprosiła do obejrzenia programu artystycznego. Koło teatralne zaprezentowało bajkę "Szelmostwa lisa Witalisa", a zespół wokalny "Arfik" wykonał piosenki "Rzeka marzeń" i "Szkolny rock`n`roll". Podczas prezentacji multimedialnej rodzice i przyszli pierwszoklasiści poznali ofertę placówki - staraliśmy się pokazać, co dokładnie wyróżnia nas spośród innych szkół i z czego jesteśmy dumni! 

          Następnie przyszedł czas na udział w licznych atrakcjach, które zostały przygotowane dla naszych nowych uczniów. W kilkuosobowych grupach pod opieką nauczycieli, dzieci wraz z rodzicami mieli okazję zwiedzić naszą Szkołę, zajrzeć do sal lekcyjnych, gdzie prezentowane były różne zajęcia tematyczne, m.in. zabawy językowe, eksperymenty chemiczne, muzyczne przygody z Bum Bum Rurkami, zabawy robotami edukacyjnymi, degustacja pysznych gofrów oraz zabawy plastyczne - oczywiście w asyście wolontariuszy, którzy chętnie dzielili się zdobytą wiedzą i twórczą aktywnością. 

          Rodzice mogli uzyskać informacje dotyczące działalności edukacyjnej, wychowawczej i opiekuńczej naszej Szkoły, porozmawiać z nauczycielami różnych przedmiotów, odwiedzić kawiarenkę przygotowaną przez Radę Rodziców. 

          Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg Dnia Przyjaznej Szkoły serdecznie dziękujemy!

          Mamy nadzieję, że ze wszystkimi, którzy skorzystali z naszego zaproszenia spotkamy się 1 września 2023 roku!

          Nauczycielka muzyki: Beata Osiadacz

           

          ŚWIĘTO TEATRU W BIBLIOTECE

          W dniach 27-31.03.2023 r. biblioteka szkolna zamieniła się w magiczne miejsce, bowiem 27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Uczniowie z klas 2a, 2b, 2c wraz z wychowawczyniami oraz panią dyrektor zostali zaproszeni do obejrzenia przedstawienia teatralnego pt. "Kredki" w wykonaniu uczennic klasy 4b. Dzieci miały okazję odegrać krótkie scenki teatralne m.in. "Turniej Rycerski’", które to dostarczyły widzom wielu wrażeń. Wszyscy wyśmienicie bawiliśmy się bo: TEATR TO ŚWIETNA ZABAWA!!!

          A. Białous nauczyciel bibliotekarz

           

          ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. We wtorek 4 kwietnia uczniowie SP1 na znak solidarności z osobami dotkniętymi spektrum autyzmu przyszli do szkoły ubrani na NIEBIESKO i wzięli udział w akcji zorganizowanej przez SU.

          Zmień perspektywę, zauważ neuroróżnorodność! 

           

           

          NIEKTÓRZY LUBIĄ POEZJĘ, CZYLI WARSZTATY RECYTATORSKIE W STAWISKU

          Grupa uczniów naszej szkoły, w ramach przygotowań do XXI Edycji Konkursu Recytatorskiego im. Jarosława Iwaszkiewicza, skorzystała z zaproszenia Muzeum im. Jarosława Iwaszkiewicza w Stawisku i w dniu 4 kwietnia br. wzięła udział w warsztatach recytatorskich. Tegoroczna edycja konkursu poświęcona jest twórczości Wisławy Szymborskiej. Uczennice i uczniowie prezentowali wybrane wiersze noblistki, a aktor Grzegorz Damięcki udzielał wskazówek interpretacyjnych i warsztatowych. Była to niecodzienna lekcja literatury - artystyczny klimat miejsca pomagał w przeżywaniu poezji, a wyjątkowa - kameralna - atmosfera spotkania pozwoliła na prezentację emocji i poszukiwanie nowych ścieżek interpretacyjnych.

          W. Morawski nauczyciel j. polskiego

           

          80. ROCZNICA UJAWNIENIA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

          Aby uczcić pamięć o zamordowanych, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 r., ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony 13 kwietnia - w rocznicę ujawnienia zbrodni.

          Społeczność "Jedynki" pamięta. Włączamy się w ogólnopolskie obchody Święta Narodowego. Bierzemy udział w lekcjach na temat zbrodni ZSRR na polskich elitach wojskowych i cywilnych, przywieszamy wstążeczki biało-czerwone jako symbol tego dnia, wspominamy historię naszych dębów katyńskich, które znajdują się na placu Szkoły...

          Nina Pietrzak - nauczycielka historii

           

          WSPANIAŁY spektakl o WSPANIAŁYM Ferdynandzie

          Czy warto podążać za marzeniami?, co pies sądzi o ludzkim życiu?, jakie okoliczności decydują o byciu wspaniałym? – to przykłady pytań, na które poszukiwali odpowiedzi uczniowie klas czwartych.

          Powodem rozważań była kolejna wizyta w Teatrze Polskim w Warszawie. Tym razem, 13 kwietnia, podziwialiśmy sztukę pt. „Ferdynand Wspaniały” (na podstawie książki Ludwika Jerzego Kerna).

          Zachwycaliśmy się grą aktorów, scenografią, barwnymi strojami. Artyści bardzo dynamicznie ukazali perypetie uroczego czworonoga. Młodzi widzowie poznali przygody Ferdynanda, który był u krawca, w restauracji, hotelu czy na wystawie psów. Dzięki efektom specjalnym odbyliśmy z głównym bohaterem lot windą w przestrzeń chmur, a także znaleźliśmy się w gabinecie dentysty i na stacji kolejowej.

          Godzinna sztuka pobudziła wyobraźnię… zaczęliśmy się zastanawiać, co by się stało, gdyby nasze domowe zwierzątka przemieniły się w ludzi? Powstały bardzo interesujące opowieści.

          W. Morawski - nauczyciel j. polskiego

           

          ŻÓŁTY ŻONKIL JEST SYMBOLEM ZBIOROWEJ PAMIĘCI

          19 kwietnia 2023 r. przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Przez cały tydzień wspominamy to wydarzenie. Tegorocznym obchodom w Naszej "Jedynce" przyświecało hasło WIELOKULTUROWOŚCI. Uczniowie zgodnie potwierdzili, że dla Polaków i Żydów najważniejsze są: DOBRO, MIŁOŚĆ, SZACUNEK I POKÓJ.

          N. Pietrzak – nauczycielka historii

           

          POZNALIŚMY HISTORIĘ "SZARYCH SZEREGÓW"

          Po omówieniu książki pt. "Kamienie na szaniec" A. Kamińskiego klasy 8 pojechały 21.04.2023 na wycieczkę do Warszawy śladami bohaterów - Alka, Rudego i Zośki.  Uczniowie w skupieniu i zadumie słuchali opowieści pani przewodnik, która dokładnie przedstawiła im okoliczności powstania Szarych Szeregów, szczegóły akcji Małego Sabotażu, akcji pod Arsenałem i zamachu na F. Kutscherę. Młodzież zobaczyła słynne LO im. S. Batorego, Mauzoleum Męczeństwa na Al. Szucha, Muzeum Więzienia Pawiak, mogiły bohaterów na Powązkach oraz inne miejsca wydarzeń historycznych, o których opowiadała lektura. Wycieczka pozwoliła uczniom  lepiej zrozumieć tragiczną historię Pokolenia Kolumbów i miejmy nadzieję, że zostanie na długo zapamiętana.

          Nauczycielka j. polskiego Magdalena Wardzińska

           

          232. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          W piątek 28.04.2023 r., społeczność szkolna "Jedynki" świętowała kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystości pani Dyrektor Barbara Mazur w swojej wypowiedzi zaakcentowała istotę współczesnego znaczenia patriotyzmu oraz zachęciła do udziału w miejskich obchodach święta Konstytucji 3 Maja. Wspomniała także o solidarności z uczniami z Ukrainy, których gościmy w naszej Szkole.

          Apele szkolne odbyły się w dwóch odsłonach, podczas których uczniowie zaśpiewali hymn państwowy, obejrzeli dwa filmy edukacyjne "Święta majowe" i "Konstytucja w Polsce - jak powstała?" Uczennice z kl. 8b zaprezentowały krótką opowieść dotyczącą ważnych faktów z historii Polski, a zespół wokalny "Arfik" zaśpiewał piosenkę "Polska flaga". Podsumowaniem spotkań było wykonanie klasowej pracy plastycznej - kolorowanki - związanej z wydarzeniami historycznymi.

          Pani Nina Pietrzak czuwała nad sprawnym przebiegiem uroczystości, zachęcając uczniów do dostojnego i radosnego świętowania. Uroczystego charakteru dzisiejszym spotkaniom dodały dekoracje oraz stroje galowe wykonawców i zgromadzonej w sali publiczności wzbogacone biało-czerwonymi akcentami, a na korytarzach szkolnych pojawiły się odświętne gazetki tematyczne.

          Mamy nadzieję, że była to wyjątkowa i nieprzeciętna lekcja historii i patriotyzmu dla wszystkich uczestników!

           

          Beata Osiadacz - nauczycielka muzyki

           

          NARODOWE ŚWIĘTO KONSTYTUCJI W MILANÓWKU

          Burmistrz Miasta Milanówka zaprasza na Narodowe Święto Konstytucji

          Program uroczystości: środa 3 maja 2023 r.

          godz. 12.15 - zbiórka pocztów sztandarowych przed kościołem św. Jadwigi Śląskiej,

          godz. 12.30 - uroczysta Msza święta,

          następnie złożenie kwiatów przed Pomnikiem Bohaterów - Plac im. Stefana Starzyńskiego

          Część artystyczna:

          Występ dzieci z Przedszkola nr 1 "Pod dębowym listkiem",

          Koncert Milanowskiej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego

           

          DZIEŃ EUROPEJCZYKA

          W piątek 12 maja odbył się w naszej Szkole Dzień Europejczyka przygotowany przez klasy 4-8 pod kierunkiem zespołu nauczycieli języków obcych oraz wychowawców klas. Uczniowie przygotowali prezentacje różnych krajów należących do Unii Europejskiej, degustację potraw i wiele innych atrakcji. Niebawem wakacje, więc może niektóre wskazówki będą przydatne, aby odbyć podróż do wybranego kraju?

          W czwartek 18 maja klasy 1-2 pod opieką swoich wychowawczyń podsumowały projekt o krajach założycielskich Unii Europejskiej. Każda klasa przygotowała ciekawostki i potrawy z wylosowanego przez siebie kraju. Przedstawiciele klas pochwalili się wiadomościami o krajach UE podczas quizu. Dziękujemy rodzicom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie dzisiejszego spotkania!

          Duża grupa dzieci z nauczycielkami przy stoiskach prezentujących wybrane państwo europejskieDzieci z klas 1 i 2 zgromadzone w sali gimnastycznej w kolorowych strojach wybranego państwa UE

          Liczna grupa dzieci siedząca przy stolikach podczas quizu wiedzy w sali gimnastycznej

          Na pierwszym planie chłopiec z koszykiem i czapce kucharskiej, w tle siedzą dzieci na podłodze

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          BEZPIECZEŃSTWO TO PODSTAWA!

          W dniach 11 - 19 maja 2023 r., obchodziliśmy Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo uczniów oraz kształtowanie właściwych postaw i zachowań jest jednym z priorytetowych zadań naszej szkoły. Na zajęciach edukacyjnych uczniowie zgłębiali i przypominali wiedzę na temat bezpieczeństwa. Odbyły się warsztaty, zajęcia w terenie i pogadanki oraz pojawiły się gazetki przypominające o najważniejszych zasadach. 

          Klasa 1b z pp. P. Tomaszek i A. Siekierską przygotowała filmiki przypominające, jak należy zachować się na przejazdach kolejowych i w ruchu drogowym - zapraszamy na profil FB "Radosna Jedyneczka"

          W ramach Tygodnia Bezpieczeństwa uczniowie klasy 8a - Szymon i Czarek - przeprowadzili warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej w klasie 3b. Trzecioklasiści trenowali na fantomie i musieli wykazać się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa. Dziękujemy pani M. Wardzińskiej i klasie 8a.

          Był to bardzo potrzebny i wartościowy tydzień!

           

          INNOWACJA „BAŚNIE ŚWIATA” ZREALIZOWANA!

          Były to zajęcia czytelniczo-historyczno-geograficzno-plastyczne. Głównymi celami innowacji było wprowadzenie ciekawych zajęć dla uczniów z kl. 1-3 korzystających ze świetlicy szkolnej, zainteresowanie historią, geografią, wykorzystanie umiejętności i chęci wykonywania przez dzieci prac plastycznych, rozwijanie czytelnictwa.

          Zajęcia prowadziłam z użyciem mapy ściennej, która wśród młodszych dzieci budzi duże zainteresowanie. Odnajdywaliśmy teren, którego dotyczyły zajęcia. Oglądając mapę, szukaliśmy charakterystycznych miejsc geograficznych i metodą „burzy mózgów” dzieci określały geograficzne ukształtowanie terenu i położenie. Opowiadałam o kulturze danego miejsca, pokazując kilka charakterystycznych miejsc lub wytworów kultury. Czytałam baśń napisaną w omawianym rejonie, po czym uczniowie wykonywali prace plastyczne.

          Zrealizowałam następujące tematy:

          • baśń azerbejdżańska O sierocie - wykonaliśmy karty do teatrzyku kamishibai;
          • legenda bratysławska Dobry duch Dunaju - wykonaliśmy duchy z bibułek,
          • baśń czukocka Dziewczyna i miesiąc - wykonaliśmy zimowe renifery,
          • baśń angielska Mądrzy ludzie z Gotham - wykonaliśmy trzymające się za ręce ludziki z papieru,
          • baśń chińska Tajemnica wielkich rzek - wykonaliśmy chińskie smoki.

          Nina Pietrzak - nauczycielka historii, bibliotekarz

           

          ZIELONY KONCERT 2023

          Już niebawem, bo 26 maja obchodzić będziemy Dzień Matki, w czerwcu kolejne radosne wydarzenia to… Dzień Dziecka i Dzień Ojca, dlatego też w piątek 19 maja 2023 r., odbyła się w naszej Szkole kolejna edycja Zielonego Koncertu pod hasłem: „Moja wesoła rodzinka”. Wiele radości i uśmiechów na twarzach licznie zgromadzonych w sali gimnastycznej widzów, wywołały humorystyczne scenki przygotowane przez młodych aktorów (Martyna Ligęza, Hanna Szorc, Milena Smolińska, Natalia Sawicka, Karolina Strzelczyk, Aleksandra Skoneczna, Maksym Lisniak, Tymoteusz Hołub, Antoni Olejniczak, Juliusz Jarek, Patrzyk Brzezowski) pod kierunkiem wychowawczyni klasy 3a p. Natalii Poncyliusz – Leszczyńskiej, z fantastycznym udziałem ucznia klasy 7b Bartosza Parchana oraz Mai Misteckiej z klasy 8c w roli narratora. Wspaniali recytatorzy (Natalia Kurant, Magda Siezieniewska, Michalina Czarnecka, Zofia Romańska, Katarzyna Skiba, Maja Rybka, Olaf Szymański, Joanna Siezieniewska, Iga Lenart), zaprezentowali wiersze o rodzinie w połączeniu z prezentacją multimedialną. Były popisy instrumentalne w wykonaniu uczniów z kl. 2b, 2a i 3a na Bum Bum Rurkach w utworze „Clap, Calp Song” oraz „Letkiss, letkiss” H. Strassera i „Marsz turecki” W. A. Mozarta w opracowaniu rytmicznym na instrumentach perkusyjnych. Zespół wokalny „Arfik” wyśpiewał radośnie i entuzjastycznie piosenki: „Moja wesoła rodzinka”, „Mama w kuchni”, „Na majówkę”, „Walczyk dla mamy”, „Piosenka dla taty”, „Familijny blues” oraz „Familijny rock`n`roll”. Wzruszającym akcentem Koncertu była wykonana przez zespół "Arfik" piosenka „Dom” z repertuaru Cleo, dedykowana rodzinom z Ukrainy. O miły, uroczy i sympatyczny przebieg naszego Koncertu zadbały Izabella Sobieszczuk i Aleksandra Andraszewska z klasy 8c. Realizacji akustycznej imprezy podjęli się chłopcy z klasy 6b: Norbert Lewandowski, Sebastian Ślesiński oraz Tymon Gruziel. Pomysłodawczynią i reżyserem tego rodzinnego spotkania była p. Beata Osiadacz. Ogromną radość sprawiła nam obecność najmłodszych widzów, a Rada Rodziców przygotowała pyszności w kawiarence - dziękujemy!

          Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w tym dniu zaszczycili nas swoją obecnością!

           

          I JUŻ PO EGZAMINIE...

          Nasi ósmoklasiści przetrwali egzaminacyjny maraton. Zmierzyli się z językiem polskim, matematyką oraz językiem angielskim. Mimo lekkiego stresu nie zabrakło uśmiechów i dobrego humoru.

           

           

           

           

          DZIEŃ DZIECKA 2023

          1 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka. W tym dniu w naszej Szkole odbyły się: spotkania z twórcą Muzeum Gier i Komputerów, szkolny pokaz zdolności, pasji i zainteresowań naszych uczniów - "Mam talent" oraz zabawy taneczne Just Dance! Zaproponowane inicjatywy spotkały się z ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Spotkanie z twórcą Milanowskiego Muzeum Gier i Komputerów to prezentacja pasji związanej z kolekcjonowaniem komputerów PC i konsoli z początku lat 90-tych i późniejszych, oprogramowania, czasopism i magazynów tematycznych oraz monitorów i urządzeń audio-wideo z lat 90-tych.

          Uczestnicy projektu "Mam talent" zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, plastyczne, instrumentalne, sportowe, akrobatyczne, taneczne oraz majsterkowanie, szydełkowanie itp. Mimo towarzyszącej niejednokrotnie tremie, wszyscy spisali się świetnie wykazując się odwagą i zaangażowaniem. Wszystkim uczniom gratulujemy i dziękujemy za udział w tym radosnym i twórczym przedsięwzięciu. Zaprezentowaliście się wspaniale – wielkie brawa! Imprezę poprowadził nauczyciel języka polskiego p. Wojciech Morawski.

          Podczas długich przerw międzylekcyjnych w sali gimnastycznej zagościały grupy dzieci i młodzieży - entuzjastów zabaw tanecznych Just Dance.

          Dużym zainteresowaniem cieszyła się również fotogaleria ze zdjęciami pracowników Szkoły ph. "Zgadnij kto to?" I pomyśleć, że nauczciele i pracownicy Szkoły byli kiedyś takimi "słodziakami", że aż trudno było niektórych rozpoznać. Zabawy było co niemiara!

           

          "DZIEŃ BEZ PLECAKA"

          W piątek 2 czerwca Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów klas 4-8 do udziału w akcji "Dzień Bez Plecaka". W klasach młodszych również nie zabrakło chętnych do zabawy uczniów. 

          Zgodnie z nazwą, w tym dniu uczniowie przyszli na zajęcia bez plecaków. Nie oznacza to jednak, że zeszyty, podręczniki czy piórniki zostawili w domu. Plecaki szkolne zostały zastąpione w jakiś nietypowy i ciekawy sposób. Kreatywność dzieci i młodzieży była pod tym względem niezrównana! Okazało się, że "Dzień bez plecaka" w szkole nie ogranicza się jednak do uczniów. Wzięli w nim udział również nauczyciele, zostawiając w domach torebki, plecaki, teczki czy aktówki i przynieśli swoje rzeczy w równie pomysłowych i niekonwencjonalnych akcesoriach,

          Brawo Samorząd Uczniowski! Była świetna zabawa!

           

          KAPITANIE, MÓJ KAPITANIE!

          Tymi słowami zwracali się do nowego nauczyciela literatury uczniowie Akademii Weltona, bohaterowie „Stowarzyszenia Umarłych Poetów” N. H. Kleinbaum. Z gronem uczniów klas ósmych wybraliśmy się  6 czerwca 2023r., na ostatni w tym roku szkolnym spektakl do Och Teatru. Spodziewaliśmy się zobaczyć wzruszającą opowieść o młodzieńczych marzeniach, trudnych wyborach, buncie przeciwko narzuconym zasadom. Oczywiście, nie zawiedliśmy się. Główną rolę - Johna Keetinga – nauczyciela stosującego nietypowe metody nauczania, zagrał Wojciech Malajkat, natomiast w surowego dyrektora Nolana wcielił się Mirosław Kropielnicki. Szczególnie podobała się nam wspaniała gra aktorów młodego pokolenia: Adriana Brząkały (Todd), Jędrzeja Hycnara (Neil), Radomira Rospondka (Knox), Jakuba Sasaka (Charlie), Aleksandra Sosińskiego (Steven) i Jędrzeja Wieleckiego (Richard). Zobaczyliśmy, jak w krzywym zwierciadle to, co nie zmieniło się od lat - szkolnym system, relacje uczniów z nauczycielami i z rodzicami, problemy dorastania. Historia, choć skończyła się tragicznie, niosła ze sobą wspaniałe i ważne przesłanie o tym, że mimo wszystko warto mieć marzenia i zmieniać rzeczywistość.

          Magdalena Wardzińska - nauczycielka j. polskiego

           

          KLASY TRZECIE Z WIZYTĄ W TORUNIU

          2 czerwca 2023 r., klasy 3a i 3b odwiedziły Toruń. Wizytę w mieście rozpoczęły od wykonania pysznych pierników podczas warsztatów w Muzeum Piernika. Mogły tam zapoznać się z tajnikami wykonania i historią tychże słodkości. Następnie dzieci wraz z paniami udały się na spacer po Starówce Miasta, podczas którego przewodnik przytaczał ciekawe legendy i opowieści dotyczące spotkanych zabytków. Oczywiście był czas na pyszny posiłek i zakup toruńskich pamiątek. Czas szybko płynął... i już była pora wracać do domu. Pomimo zmęczenia długim spacerem, wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i z postanowieniem ponownego odwiedzenia Torunia.

          Monika Piekut, Natalia Poncyliusz-Leszczyńska, Anna Sawwidis

           

          MIĘDZYNARODOWY PROJEKT eTwinning

          W czwartek 15 czerwca uczniowie klas 4a i 4c spotkali się online ze swoimi kolegami z Niemiec ze szkoły Staatliche Regelschule Katzhütte-Mellenbach w ramach projektu eTwinningowego PenPals in Europe. To był pierwsze spotkanie prowadzone w języku angielskim. Dzieci się przedstawiały i mówiły o swoich upodobaniach. Stresik był, ale to bardzo udany start!

          Projekt PenPals in Europe prowadzony jest przez trzy szkoły w trzech krajach. Czekamy teraz na spotkanie z dziećmi ze szkoły El Turó w Hiszpanii. Nad spotkaniami czuwa p. Anita Racka-Gozdek.

           

          ZNAKOMITA ZABAWA ÓSMOKLASISTÓW!

          W piątek 16.06.2023 r., klasy ósme miały pożegnalną dyskotekę. Impreza, którą zorganizowali Rodzice wraz z uczniami rozpoczęła się uroczystym polonezem, którego choreografię przygotowały pp. J. Staśczak-Mierzejewska i I. Błeszyńska. A potem... zabawa taneczna - na parkiecie królowały dyskotekowe hity! Uczniowie bawili się wspólnie do ostatniej piosenki – wielu z nich okazało się prawdziwymi królami tańca! Z pewnością wspomnienia pozostaną na długo w sercach naszych Absolwentów, bo była to ostatnia okazja do wspólnej zabawy z kolegami i koleżankami z klasy w murach naszej Szkoły. 

           

           

          UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023      

                                           

          W piątek 23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 w dwóch grupach wiekowych. O godz. 8.30 w odświętnie przystrojonej hali sportowej zgromadzili się uczniowie klas 7 i 8, zaś o godz. 10.00 pożegnali się ze szkołą na okres wakacji uczniowie klas 1-6. 

          Przemówienie Dyrektora Szkoły

          Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

          Dopiero był początek roku, już wakacje… Trudno oprzeć się wrażeniu, że czas płynie niewiarygodnie szybko, tym bardziej nie należy go marnować…   

          Jestem przekonana, że jako społeczność szkolna nie marnowaliśmy czasu. Dzięki wytężonej pracy naszych nauczycieli i uczniów Szkoła Podstawowa nr 1  uzyskała w tym roku szkolnym Certyfikat III edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”, Certyfikat Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Kreatywne prace plastyczne”, Certyfikat Placówki Rozwijającej Talenty, Certyfikat „MOVE Week” za promocję aktywności fizycznej wśród dzieci, a to nie wszystkie projekty, w których braliśmy udział.

          Nie marnowaliśmy czasu, w tym roku szkolnym dzięki dodatkowym funduszom z Urzędu Miasta wyremontowaliśmy salę gimnastyczną oraz podłogi w salach nr 6 i 7, sala nr 9 została przekształcona w pracownię do zajęć praktyczno-technicznych z prawdziwego zdarzenia. Przez cały rok mierzyliśmy się z termomodernizacją. Dzięki środkom z programu Laboratoria przyszłości nasi uczniowie mogli gotować, szyć, programować roboty, drukować 3D i poznawać świat w okularach VR.

          Drodzy Uczniowie,

          Pozwólcie, że w dniu zakończenia roku szkolnego powtórzę zdanie, które słyszeliście już wielokrotnie i pogratuluję wszystkim, którzy nie marnowali czasu, tylko pracowali najlepiej, jak potrafili i dzięki zaangażowaniu osiągnęli sukcesy na miarę swoich możliwości. Dla jednych tymi sukcesami będą świadectwo z wyróżnieniem, wysokie wyniki w konkursach, dla innych sukcesem będzie płynne przeczytanie strony tekstu czy zapamiętanie tabliczki mnożenia. To nie oceny świadczą o waszej wartości. Liczy się uczciwa praca i zaangażowanie.

          Gratuluję wszystkim, którzy nie marnowali czasu i w tym roku szkolnym pomogli choć jednej osobie, porozmawiali z kimś, kto stał samotny na korytarzu, okazali wdzięczność rodzicom i nauczycielom. Gratuluję tym wszystkim, którzy nie tracili czasu na kłótnie,  tylko nawiązywali szczere przyjaźnie. Liczą się relacje z ludźmi.

          Szanowni Rodzice,

          edukacja i wychowanie Państwa dzieci są naszym wspólnym celem i zadaniem. Dziękuję Państwu za współpracę, pomoc i życzliwość. Gratuluję z całego serca wszelkich sukcesów, jakie Państwa dzieci odniosły w tym roku szkolnym. Szczególne podziękowania kieruję na ręce Rady Rodziców  na czele z panem Bartłomiejem Niemirskim i panią Beatą Gdak. W imieniu swoim i wszystkich nauczycieli dziękuję Państwu za wsparcie finansowe, ale w pierwszej kolejności za to, że zawsze możemy liczyć na Państwa pomoc i zaangażowanie.  

          Drodzy Nauczyciele,

          dziękuję Państwu przede wszystkim za empatię, z jaką pochylacie się nad każdym dzieckiem, dziękuję za godziny spędzane na dyskusjach o tym, jak pomóc, co zrobić, co zmienić, aby naszym uczniom chciało się chcieć. Dziękuję za Państwa codzienny trud i zaangażowanie.

          Podziękowania składam również pracownikom administracji i obsługi, których praca z uwagi na termomodernizację była w tym roku szkolnym szczególnie trudna.           

          Życzę wszystkim  wspaniałych, radosnych i bezpiecznych wakacji. Nie martwcie się, czas płynie niewiarygodnie szybko. Już wkrótce będzie wrzesień!

          Drodzy Absolwenci,

          dziś opuszczacie mury naszej szkoły. Mam nadzieję, że zachowacie jak najlepsze wspomnienia z Jedynki. Jako nauczyciele zawsze staraliśmy się Was wspierać, uczyć odpowiedzialności i samodzielnego myślenia, zachęcać do aktywnego działania, porażki traktować jako ważne doświadczenie. Dziś ze wzruszeniem wypuszczamy Was w świat. Przed Wami nowy etap w życiu. Życzę Wam, abyście odważnie ruszyli dalej, uczciwą pracą konsekwentnie dążyli do celu. Życzę Wam, abyście umieli dokonywać właściwych wyborów i mieli wokół siebie prawych ludzi, którzy będą Was w tym wspierać.

          „Biegnijcie przed siebie, trzymajcie kierunek, z wiatrem lub pod wiatr.”

          Życzę wam wielu sukcesów w przyszłości, ale teraz fantastycznych wakacji.

           

          Dyrektor Szkoły

          Barbara Mazur

           

          List Ministra Edukacji i Nauki na zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2022/2023

           

          SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

          Liliana Łuniewska z klasy 5a wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "MY I RYBY - jak Europejski Fundusz Morski i Rybacki zmienił otoczenie wokół nas" i zajęła I miejsce w kategorii uczniów klas 4-6. Konkurs został zorganizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Uczennica przystąpiła również do Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Św. Ignacy Loyola oczami dzieci i młodzieży", którego organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie. W kategorii wiekowej 9-10 (kategoria C) lat Lila zdobyła II miejsce. Gratulacje!

          GALERIA PRAC 

          Liliana Łuniewska z klasy 5a wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "MY I RYBY - jak Europejski Fundusz Morski i Rybacki zmienił otoczenie wokół nas" i zajęła I miejsce w kategorii uczniów klas 4-6. Konkurs został zorganizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Uczennica przystąpiła również do Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Św. Ignacy Loyola oczami dzieci i młodzieży", którego organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie. W kategorii wiekowej 9-10 (kategoria C) lat Lila zdobyła II miejsce. Gratulacje!

          GALERIA PRAC

           

           

           

          Liliana zdobyła jedną z głównych nagród w XXI Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "Darujmy światu pokój". Konkurs został zorganizowany przez Oświęcimskie Centrum Kultury, a jego celem było wykonanie prac plastycznych będących reakcją, przestrogą i protestem przeciwko złu dziejącemu się na świecie, przeciwko przemocy.

           

           

           

           

           

          SZACHY W NASZEJ SZKOLE

          Miło nam poinformować, że nasza szkoła wzięła udział w projekcie „Szachy w mazowieckiej szkole”, objętym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Nasze nauczycielki uzyskały kwalifikacje do prowadzenia zajęć szachowych w szkołach podstawowych, a placówka wzbogaciła się o sprzęt szachowy, w skład którego wchodzą komplety szachów dla dzieci, tablica demonstracyjna oraz mały zestaw szachów ogrodowych. Panie Natalia Poncyliusz-Leszczyńska i Iwona Kuczyńska - Ryczałek odebrały Certyfikaty i przyjęły gratulacje od Pana Pawła Zaskalskiego – Wiceprezesa Polskiego Związku Szachowego.

          Często mówi się o szachach, że jest „królewską grą”. Wiele wieków temu królowie i władcy, kiedy grali w szachy, ćwiczyli praktyczne umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika. Obecnie przeprowadzono wiele badań, które udowodniły, że szachy mają wiele walorów edukacyjnych. Szachy uczą cierpliwości, samodzielności w podejmowaniu decyzji, podnoszą sprawność w planowaniu i realizacji operacji wymagających stosowania strategii i taktyki, to najlepszy trening dla doskonałej pamięci.

          Zachęcam do udziału w zajęciach szachowych!                                                                             

          Natalia Poncyliusz-Leszczyńska

           

          WYNIKI KONKURSU „JESIENNA DEKORACJA”

          W pierwszej połowie października w naszej Szkole odbył się konkurs plastyczny „Jesienna dekoracja”. Prace, które otrzymaliśmy ozdobią naszą szkolną przestrzeń. Dnia 20.10.2022 r., Jury w składzie: p. Dyrektor Barbara Mazur i p. Marika Wojsław postanowiło, że wszystkie prace zostaną nagrodzone. Wybór zwycięzców był bardzo trudny, gdyż prace naszych uczniów, to małe arcydzieła, dlatego WSZYSCY uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Dziękujemy Wam bardzo za te cudeńka oraz czas, który poświęciliście, aby je stworzyć. Jednocześnie zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

          Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          Koordynator Konkursu p. Marika Wojsław

           

          KONKURS "KOŃ TOWARZYSZEM CZŁOWIEKA"

          Grupa uczennic z kl. 8a zdobyła nagrodę w Konkursie "Koń towarzyszem człowieka" zorganizowanym przez Klub Jeździecki Anno Lepi w Parzniewie. Brawo Aleksandra Rozmarynowska, Magdalena Smolińska, Magdalena Dubielecka, Daria Lipska, Natalia Zapert!

           

          KONKURS FILMOWY "I TY możesz zostać nauczycielem"

          Prezentujemy projekty, które wzięły udział Konkursie filmowym "I TY możesz zostać nauczycielem". Brawa dla Natalii Kurant, Michaliny Czarneckiej i Zosi Romańskiej z klasy 2b za kreatywność i ciekawe pomysły!

          Kto kocha origami? Kto kocha łabędzie? Lekcja naszej młodej nauczycielki Natalki będzie dla Was idealna!

          ​​Co dwie głowy, to nie jedna! Wesoła lekcja muzyki niech zachwyci dziś także i Was!

           

          AKCJA "DYNIA TIME"

          W piątek 28.10.22 r., w naszej szkole odbył się konkurs "DYNIA TIME" zorganizowany przez nauczycieli języków obcych oraz p. Irenę Chojnacką naszą pielęgniarkę z pomocą wychowawczyń oraz rodziców. Zadaniem klas było przygotowanie lampionów oraz różnych potraw z dynią w roli głównej. Klasy miały również stworzyć metryczki do każdej z potraw w formie plakatu w języku angielskim. Zaangażowanie uczniów przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Lampiony kształtów przeróżnych, potrawy z dyni na słodko, słono i ostro. I te ciasta, ciasteczka i babeczki... Wszystko palce lizać! Nagrody - słodkie co nieco - ufundowała Rada Rodziców. 

          W klasach 1-3:

          1. miejsce zdobyła klasa 2a

          2. miejsce zdobyła klasa 3b

          3. miejsce zdobyła klasa 1a, 2b oraz 2c

          W klasach 4-8:

          1. miejsce zdobyła klasa 5c

          2. miejsce zdobyła klasa 4a oraz 5a

          3. miejsce zdobyła klasa 8c!

          Gratulacje dla zwycięzców!

          "DYNIA TIME" za nami! Każda klasa wykazała się pomysłowością prezentując swoje lampiony z dyni, a pyszne potrawy dyniowe zachwyciły Jury konkursu. Brawo!

           

          LAUREATKI KONKURSU WOKALNEGO „ŚPIEWEM O NIEPODLEGŁEJ”

          Miło nam poinformować, że 10.11.22 r., odbyła się Gala Finałowa Konkursu Pieśni i Piosenek Patriotycznych "ŚPIEWEM O NIEPODLEGŁEJ". Zgromadzona w sali gimnastycznej publiczność oraz jury w składzie: Pani Dyrektor Barbara Mazur, Pani Gabriela Matczak-Kompanowska, Pani Iwona Błeszyńska, Pan Wojciech Morawski i przedstawiciel społeczności uczniowskiej Mikołaj Rudnicki z klasy 8b, wysłuchali reprezentantek z klas 4-8, które wzbudziły wiele pozytywnych wrażeń i doznań wśród słuchaczy śpiewając pieśni i piosenki patriotyczne.

          Oto werdykt jury:

          1. miejsce ex aequo otrzymały: Natalia Zapert z kl. 8a za wykonanie piosenki "Flaga Polski" i Patrycja Pruszyńska z kl. 8c za wykonanie piosenki "Walczyk" ,

          2. miejsce ex aequo zdobyły: Ida Välitalo z kl. 4bEwa Bożek z kl. 5c - obie uczennice wykonały piosenkę "Jedenasty listopada" i Klara Stupnicka z kl. 7a za wyśpiewanie sześciu zwrotek pieśni "Rozkwitały pąki białych róż".

          Jury zdecydowało nie przyznawać 3. miejsca.

          Wyróżnienie otrzymały uczennice z kl. 6b: Julia Gdak, Nikola Krzyżanowska, Amelia Żarkiewicz za wykonanie piosenki "Pierwsza Brygada".

          Spotkanie poprowadził nasz wspaniały i uroczy konferansjer Bartosz Parchan z kl. 7b. Nie zabrakło także gromadnie śpiewanych znanych i popularnych pieśni: "Przybyli ułani", "Marsz Pierwszej Kadrowej" czy "Wojenko, wojenko" oraz zagadek tematycznych.

          Gratulujemy sukcesów wokalnych!

          Laureatki otrzymały nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Dziękujemy!

          Koordynatorki projektu: pp. Nina Pietrzak i Beata Osiadacz

           

          SUKCESY UCZENNIC

          W piątek 11.11.2022 r., w Domu Kultury w Żabiej Woli odbył się I Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej, w którym wzięła udział uczennica klasy 8c Patrycja Pruszyńska i zdobyła II miejsce. 

          Gratulacje!

           

           

           

          Uczennica naszej szkoły laureatką Konkursu Recytatorskiego.

          Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XX Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej "Usłysz, Panie, moje słowa" dla uczczenia Pontyfikatu św. Jana Pawła II. 

          Patrycja Pruszyńska z klasy 8c zakwalifikowała się do finału i zajęla II miejsce z tytułem laureatki. W konkursie na etapie ponadszkolnym wzięła udział także Julia Maślakiewicz z klasy 4b. 

          Gratulujemy!

           

          Liliana Łuniewska wśród nagrodzonych w Konkursie Plastycznym.

          Liliana została laureatką XVII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Jesteśmy dumni z Polski".
          Konkurs został zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków 
          w Tychach i Urząd Miasta Tychy. Inspiracją do wykonania nagrodzonej pracy plastycznej była postać Marii Skłodowskiej Curie. 

          Informacje o wynikach konkursu

          Gratulacje!

           

           

           

          STYPENDIA BURMISTRZA MIASTA MILANÓWKA

          Z dumą informujemy o sukcesach naszych uczniów i absolwenta "Jedynki", którzy zostali uhonorowani przez Burmistrza Miasta Milanówka Pana P. Remiszewskiego Stypendiami za szczególne osiągnięcia. Wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystej Gali XVI edycji Milanowskiego Liścia Dębu 11 listopada 2022 roku. Stypendiami obdarowani zostali: Jakub Kaczmarek -  absolwent naszej Szkoły - za szczególne osiągnięcia edukacyjne, Maciej Perzanowski uczeń klasy 6b za szczególne osiągnięcia sportowe i Paweł Pilich uczeń klasy 5c za szczególne osiągnięcia edukacyjne.

          Wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

           

          MAMY BRĄZOWY MEDAL!

          Dnia 16 listopada 2022 r., w Grodziskiej Hali Sportowej rozegrany został Powiatowy Turniej Koszykówki Chłopców w ramach XXV Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Po zaciętej rywalizacji reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Milanówku wywalczyła brązowy medal zajmując III miejsce wśród szkół powiatu grodziskiego (rocznik 2010 i młodsi).

          Brawo!

          Nauczyciel wych. fizycznego Karol Cieloch

           

          KONKURS „OCZARUJ MNIE …LITERATURĄ Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA”

          23 listopada 2022 r., odbyły się szkolne eliminacje konkursu czytelniczego pt. „Oczaruj mnie… literaturą z rożnych stron świata” na poziomie klas I-III. Uczestnicy zaprezentowali wiersze polskie, włoskie, francuskie oraz opowieści ludowe z różnych kontynentów. Jury bardzo profesjonalnie oceniło naszych kandydatów. Do następnego etapu konkursu przechodzą:

          Miejsce 1 Magdalena Siezieniewska 2b z wierszem „Łyżka” W .Chotomskiej”

          Miejsce 2 Michalina Czarnecka 2b z wierszem „Ptasie radio” J.Tuwima

          Miejsce 3 Karolina Pisarek 1a z wierszem „Krzesła” A. A. Milne’a.

          Anna Siekierska - nauczycielka współorganizująca kształcenie

           

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          25 listopada klasy 1-3 świętowały Dzień Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia wiele dzieci przyniosło do szkoły swojego ulubionego przyjaciela – Misia. Mimo różnic, każdy Miś jest piękny i każdy wyjątkowy! Podczas spotkania w sali gimnastycznej p. Agnieszka Białous czytała dzieciom bajki, były także zagadki o misiach oraz zostały wręczone nagrody za udział w Konkursie Plastycznym "Mój przyjaciel Miś". Prace uczniów oceniło jury w składzie: Bożena Osiadacz, Beata Sokołowska oraz Marika Wojsław. Oto werdykt: 

          1 miejsce: Oskar Hac 1B, Krzysztof Kompanowski 2B, Jan Melon 3A

          2 miejsce:  Blanka Szewczyk 1B, Weronika Kwiatkowska 2B, Kacper Latek 3A,

          3 miejsce: Tymoteusz Niedbalski 1B, Magdalena Siezieniewska 2B, Leon Dobrogost 3B

          To bardzo miły i radosny dzień!

          Przy organizacji i przebiegu projektu czuwały panie: Anna Sawwidis, Anna Siekierska, Monika Piekut, Natalia Poncyljusz-Leszczyńska

           

          ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNO-JĘZYKOWEGO

          Ostatnio w naszej szkole odbył się Konkurs plastyczno-językowy na najpiękniejszy kalendarz adwentowy „Der schönste Adventskalender“. Otrzymaliśmy piękne i kreatywne prace. Wybór zwycięzców był bardzo trudny, dlatego Jury w składzie: p. Marika Wojsław, p. Monika Bulińska-Nodzak i p. Agnieszka Jasińska, postanowiło nagrodzić wszystkie prace. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

          Kalendarze adwentowe są zaprezentowane na szkolnym korytarzu, ozdabiają naszą szkolną świąteczną przestrzeń.

          Dziękujemy za piękne prace, gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

          Koordynator Konkursu: p. Agnieszka Jasińska

           

          ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ

          W naszej Szkole odbył się Konkurs na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową. Nasi uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonali cudowne prace. Dziękujemy bardzo za Wasz poświęcony czas.

          Wybór laureatów był bardzo trudny, bo każda praca jest wyjątkowa i piękna, dlatego wszyscy uczestnicy Konkursu zostaną nagrodzeni.

          Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

          Koordynator Konkursu p. Marika Wojsław