• AKTUALNOŚCI

          • ŻÓŁTY ŻONKIL JEST SYMBOLEM ZBIOROWEJ PAMIĘCI
            • ŻÓŁTY ŻONKIL JEST SYMBOLEM ZBIOROWEJ PAMIĘCI

            • 19 kwietnia 2023 r. przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Przez cały tydzień wspominamy to wydarzenie. Tegorocznym obchodom w Naszej "Jedynce" przyświecało hasło WIELOKULTUROWOŚCI. Uczniowie zgodnie potwierdzili, że dla Polaków i Żydów najważniejsze są: DOBRO, MIŁOŚĆ, SZACUNEK I POKÓJ.

              N. Pietrzak – nauczycielka historii

          • WSPANIAŁY spektakl o WSPANIAŁYM Ferdynandzie
            • WSPANIAŁY spektakl o WSPANIAŁYM Ferdynandzie

            • Czy warto podążać za marzeniami?, co pies sądzi o ludzkim życiu?, jakie okoliczności decydują o byciu wspaniałym? – to przykłady pytań, na które poszukiwali odpowiedzi uczniowie klas czwartych.

              Powodem rozważań była kolejna wizyta w Teatrze Polskim w Warszawie. Tym razem, 13 kwietnia, podziwialiśmy sztukę pt. „Ferdynand Wspaniały” (na podstawie książki Ludwika Jerzego Kerna).

              Zachwycaliśmy się grą aktorów, scenografią, barwnymi strojami. Artyści bardzo dynamicznie ukazali perypetie uroczego czworonoga. Młodzi widzowie poznali przygody Ferdynanda, który był u krawca, w restauracji, hotelu czy na wystawie psów. Dzięki efektom specjalnym odbyliśmy z głównym bohaterem lot windą w przestrzeń chmur, a także znaleźliśmy się w gabinecie dentysty i na stacji kolejowej.

              Godzinna sztuka pobudziła wyobraźnię… zaczęliśmy się zastanawiać, co by się stało, gdyby nasze domowe zwierzątka przemieniły się w ludzi? Powstały bardzo interesujące opowieści.

              W. Morawski - nauczyciel j. polskiego

          • 80. ROCZNICA UJAWNIENIA ZBRODNI KATYŃSKIEJ
            • 80. ROCZNICA UJAWNIENIA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

            • Aby uczcić pamięć o zamordowanych, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 r., ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony 13 kwietnia - w rocznicę ujawnienia zbrodni.

              Społeczność "Jedynki" pamięta. Włączamy się w ogólnopolskie obchody Święta Narodowego. Bierzemy udział w lekcjach na temat zbrodni ZSRR na polskich elitach wojskowych i cywilnych, przywieszamy wstążeczki biało-czerwone jako symbol tego dnia, wspominamy historię naszych dębów katyńskich, które znajdują się na placu Szkoły...

              Nina Pietrzak - nauczycielka historii

          • NIEKTÓRZY LUBIĄ POEZJĘ, CZYLI WARSZTATY RECYTATORSKIE W STAWISKU
            • NIEKTÓRZY LUBIĄ POEZJĘ, CZYLI WARSZTATY RECYTATORSKIE W STAWISKU

            • Grupa uczniów naszej szkoły, w ramach przygotowań do XXI Edycji Konkursu Recytatorskiego im. Jarosława Iwaszkiewicza, skorzystała z zaproszenia Muzeum im. Jarosława Iwaszkiewicza w Stawisku i w dniu 4 kwietnia br. wzięła udział w warsztatach recytatorskich. Tegoroczna edycja konkursu poświęcona jest twórczości Wisławy Szymborskiej. Uczennice i uczniowie prezentowali wybrane wiersze noblistki, a aktor Grzegorz Damięcki udzielał wskazówek interpretacyjnych i warsztatowych. Była to niecodzienna lekcja literatury - artystyczny klimat miejsca pomagał w przeżywaniu poezji, a wyjątkowa - kameralna - atmosfera spotkania pozwoliła na prezentację emocji i poszukiwanie nowych ścieżek interpretacyjnych.

              W. Morawski nauczyciel j. polskiego

          • ŚWIĘTO TEATRU W BIBLIOTECE
            • ŚWIĘTO TEATRU W BIBLIOTECE

            • W dniach 27-31.03.2023 r. biblioteka szkolna zamieniła się w magiczne miejsce, bowiem 27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Uczniowie z klas 2a, 2b, 2c wraz z wychowawczyniami oraz panią dyrektor zostali zaproszeni do obejrzenia przedstawienia teatralnego pt. "Kredki" w wykonaniu uczennic klasy 4b. Dzieci miały okazję odegrać krótkie scenki teatralne m.in. "Turniej Rycerski’", które to dostarczyły widzom wielu wrażeń. Wszyscy wyśmienicie bawiliśmy się bo: TEATR TO ŚWIETNA ZABAWA!!!

              A. Białous nauczyciel bibliotekarz

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
            • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

            • Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. We wtorek 4 kwietnia uczniowie SP1 na znak solidarności z osobami dotkniętymi spektrum autyzmu przyszli do szkoły ubrani na NIEBIESKO i wzięli udział w akcji zorganizowanej przez SU.

              Zmień perspektywę, zauważ neuroróżnorodność! 

          • Pośród drzew widoczny dziedziniec i  budynek szkoły
            • DZIEŃ PRZYJAZNEJ SZKOŁY

            • We wtorek 21 marca 2023 r., tuż przed godziną 17:30 zaczęli się zjawiać nasi pierwsi goście, których powitała Pani Dyrektor Barbara Mazur i zaprosiła do obejrzenia programu artystycznego. Koło teatralne zaprezentowało bajkę "Szelmostwa lisa Witalisa", a zespół wokalny "Arfik" wykonał piosenki "Rzeka marzeń" i "Szkolny rock`n`roll". Podczas prezentacji multimedialnej rodzice i przyszli pierwszoklasiści poznali ofertę placówki - staraliśmy się pokazać, co dokładnie wyróżnia nas spośród innych szkół i z czego jesteśmy dumni! 

              Następnie przyszedł czas na udział w licznych atrakcjach, które zostały przygotowane dla naszych nowych uczniów. W kilkuosobowych grupach pod opieką nauczycieli, dzieci wraz z rodzicami mieli okazję zwiedzić naszą Szkołę, zajrzeć do sal lekcyjnych, gdzie prezentowane były różne zajęcia tematyczne, m.in. zabawy językowe, eksperymenty chemiczne, muzyczne przygody z Bum Bum Rurkami, zabawy robotami edukacyjnymi, degustacja pysznych gofrów oraz zabawy plastyczne - oczywiście w asyście wolontariuszy, którzy chętnie dzielili się zdobytą wiedzą i twórczą aktywnością. 

              Rodzice mogli uzyskać informacje dotyczące działalności edukacyjnej, wychowawczej i opiekuńczej naszej Szkoły, porozmawiać z nauczycielami różnych przedmiotów, odwiedzić kawiarenkę przygotowaną przez Radę Rodziców. 

              Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg Dnia Przyjaznej Szkoły serdecznie dziękujemy!

              Mamy nadzieję, że ze wszystkimi, którzy skorzystali z naszego zaproszenia spotkamy się 1 września 2023 roku!

          • Korytarz szkolny, w tle barwna, wiosenna dekoracja, przed którą stoją dwie kobiety prowadząc dialog
            • PRZYSZŁA DO NAS PANI WIOSNA!

            • 21 marca zaprosiliśmy do naszej Szkoły Panią Wiosnę. Nasi milusińscy z klas 1-3 w barwnych, kwiecistych strojach, w radosnym nastroju rozpoczęli wiosenny czas w otoczeniu pięknych dekoracji. Na szkolnym korytarzu odbyło się muzyczne spotkanie wiosenne. Uczennice i uczniowie rozwiązywali tematyczne zagadki, zaśpiewali piosenki, zatańczyli i zagrali utwory na różnych instrumentach. Pani Wiosna była zachwycona pięknymi występami i obdarowała dzieci drobnymi upominkami. Mamy nadzieję, że upragniona Wiosna na dobre pozostanie z nami, zazieleni łąki, drzewa i krzewy oraz pozwoli rozkwitnąć kwiatom!

          • Tablica z narysowanym słońcem i chmurką obok kolorowe kredki
            • SUKCESY PLASTYCZNE UCZNIÓW

            • Liliana Łuniewska została laureatką XIX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Moje spotkanie z folklorem" zorganizowanego przez Zespół Edukacyjno-Artystyczny Przygoda w Rybniku i Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej Przygoda w Rybniku. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań kulturą ludową, rodzimą oraz innych krajów świata. Lila otrzymała wyróżnienie w kategorii wiekowej 10 - 12 lat. Praca Liliany powstała pod kierunkiem p. Mariki Wojsław.

              Liliana Łuniewska przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego dla młodzieży "Sztuka na talerzu", którego pomysłodawcą jest Bednarska Szkoła Podstawowa Terytorium Raszyńska z siedzibą w Warszawie reprezentowana przez RaszArt. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć kompozycję nawiązującą do dzieła znanego artysty przy użyciu produktów spożywczych i sfotografować ją. Praca Liliany przedstawiająca "Kobietę w zielonej sukience" Tamary Łempickiej wykonana głównie z warzyw zdobyła wyróżnienie.

              Wyniki konkursu Laureaci | RaszArt

              Gratulacje!

              Liliana Łuniewska z kl. 5a została laureatką konkursu o zasięgu ogólnopolskim "Zmiana diety dla planety" zorganizowanym przez Federację Polskich Banków Żywności z siedzibą w Warszawie. Konkurs ten jest częścią projektu "Ekomisja w podstawówkach", którego partnerem jest Lidl Polska. Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie pracy plastycznej w obszarze szacunku do żywności, zbilansowanej diety i niemarnowania żywności. Praca Liliany zajęła I miejsce w kategorii wiekowej 9-11 lat.

              Konkurs plastyczny “Zmiana diety dla planety” – wyniki

              Gratulacje!

              Leonard Łuniewski z kl. 1a wziął udział w VI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Rzeka - dziedzictwo natury, kultury i tradycji" zorganizowanym przez Dom Kultury w Łapach. Tematem konkursu było ukazanie piękna i majestatu rzeki w różnych porach roku, ukazania jej form i zjawisk. Praca Leonarda została wyróżniona poprzez kwalifikację do wystawy.

              Informacje o wynikach konkursu

              Gratulacje!