• AKTUALNOŚCI

          • WIRTUALNY FESTIWAL "ISKRY NIEPODLEGŁEJ"
            • WIRTUALNY FESTIWAL "ISKRY NIEPODLEGŁEJ"

            • Dwie drużyny z naszej Szkoły (wśród 285 z całej Polski) wzięły udział w świetnej zabawie, szukając informacji o Polakach w ostatnim stuleciu, którzy zmieniali świat, a potencjał przekuwali w działanie.

              Współpraca i radość to to, co połączyło naszych uczniów. W takim składzie można naprawdę zdobywać wiedzę! 

              Nina Pietrzak - nauczycielka historii

          • FINAŁ KONKURSU WOKALNEGO
            • FINAŁ KONKURSU WOKALNEGO

            • W radosnym nastroju, w piatek 10 listopada 2023 r., odbył się Finał Szkolnego Konkursu Pieśni i Piosenek Patriotycznych "ŚPIEWEM O NIEPODLEGŁEJ 2023".

              Jury w składzie: p. dyr. Barbara Mazur, p. Hanna Czechowicz, p. Anna Twardziak i przewodniczący SU Bartosz Parchan przyznało nagrody i wyróżnienia uczestniczkom:

              I miejsce ex aequo w kategorii solo zdobyły Antonina Romańska kl. 1c za wykonanie pieśni "Hej, hej, ułani" oraz Joanna Siezieniewska kl. 5c za wykonanie piosenki "Dziewczyna z granatem".

              I miejsce ex aequo w kategorii duety zdobyły Michalina Czarnecka i Zofia Romańska kl. 3b za wykonanie pieśni "Czerwone maki na Monte Cassino oraz Nikola Krzyżanowska i Amelia Żarkiewicz kl. 7b za wykonanie piosenki "Jedenasty listopada".

              Wyróżnienie w Konkursie otrzymała Patrycja Bartosiak kl. 3c za wykonanie piosenki "Jest takie miejsce, Polska".

              Podziękowania dla Kaliny Gągały z kl. 6c za poprowadznie wokalnych prezentacji uczestniczek.

              Gratulujemy!

              Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród!

              Koordynatorki Konkursu: pp. Ewa Nowacka i Beata Osiadacz

          • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
            • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

            • Znamy już listę osób zakwalifikowanych do II etapu V edycji Konkursu matematyczno - informatycznego "InstaLogik". Z 17 uczennic i uczniów, którzy przez niemal cały październik zmagali się z zadaniami konkursowymi, 6 osób przeszło do II etapu: 

              klasy 4: Wojciech Juchniewicz, 

              klasy 5: Franciszek Arak, Filip Michalak, Ida Valitalo,

              klasy 6: Paweł Pilich i Nina Sarzała

              Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi i pracowitości, a osobom zakwalifikowanym do II etapu - pierwszego sukcesu oraz życzymy wytrwałości i sukcesów podczas dalszych zmagań z zadaniami konkursowymi.

              Beata Sokołowska - nauczycielka informatyki

          • Plakat filmowy ukazujący chłopca z psem na tle przyrody
            • "LEKCJA W KINIE"

            • W poniedziałek, 6 listopada 2023 r., klasa 6c uczestniczyła w warsztatach filmowych "Lekcja w kinie", zorganizowanych przez Centrum Edukacji Filmowej w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie. Tematyka zajęć dotyczyła przewodnika po gatunkach filmowych. W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się czym jest gatunek filmowy, dlaczego zamiast mówić, aktorzy śpiewają i tańczą, w jaki sposób twórcy filmowi rozśmieszają widzów, czym charakteryzuje się film przygodowy, a także wyruszyli w międzyplanetarną podróż z bohaterami filmów SF. Następnie obejrzeli francuski komediodramat historyczny z 2018 roku "Przygody Remi`ego", opowiadający o licznych przygodach nastoletniego bohatera, poznaniu rzekomych i prawdziwych przyjaciół, więzi z nietypowym opiekunem i tęsknocie za rodziną. Spędzony wspólnie czas dał nam wiele ciekawych doświadczeń, spostrzeżeń i radosnych przeżyć.

              Beata Osiadacz - wych. kl. 6c

          • SZKOŁA PAMIĘTA 2023
            • SZKOŁA PAMIĘTA 2023

            • Nasza Szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #Szkoła Pamięta. Podobnie jak w ubiegłych latach nasi uczniowie oddali hołd, tym którzy swoją postawą i czynami przyczynili się dla dobra naszej Ojczyzny oraz lokalnej społeczności. 

              Pani dyrektor Barbara Mazur odwiedziła cmentarz na Powązkach, aby w imieniu społeczności szkolnej złożyć kwiaty na grobie Ludwika Starościaka, kierownika szkoły w latach 1925-1968.

              W ramach działań związanych z akcją, uczniowie kl. 3a i 5c wybrali się na milanowski cmentarz celem uporządkowania grobów postaci historycznych oraz tych opuszczonych i bezimiennych. Czcząc pamięć o zmarłych zapalili znicze. 

              Klasa 6c przygotowała gazetkę poświęconą ważnym postaciom związanych z historią Szkoły i Milanówka.

              W tygodniu poprzedzającym święto 1 listopada uczniowie kl. 2b i 4a tworzyli ekologiczne dekoracje na groby z liści klonu.

              Dołączyliśmy do prac Fundacji Kamienie Niepamięci. W sobotę 17 listopada2023 r., uprzątnęliśmy dużą część zapomnianego cmentarza ewangelickiego przy ul. Średniej. Udało nam się spod liści, krzaków i śmieci wydobyć siedem miejsc pochówków. Mimo mało sprzyjającej pogody, byliśmy bardzo liczną grupą (12 ucz. z klas 7 i 8). Do domów wróciliśmy z poczuciem wykonania szczególnie ważnej misji "Nie zapominaj o przeszłości. Przywracaj ją przyszłości".

              Trzy dęby katyńskie, dwie klasy ósme i wiele informacji o tym, co wydarzyło się wiosną 1940 roku... Plenerowe lekcje historii na temat zbrodni katyńskiej. 

          • KONCERT JESIENNY 2023
            • KONCERT JESIENNY 2023

            • Koncert Jesienny, który odbył się w piątkowy wieczór 27.10.23 r., w naszej Szkole, poświęcony był polskiej laureatce Literackiej Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej w setną rocznicę Jej urodzin oraz upamiętnienia osiągnięć wybitnej noblistki w ustanowionym przez Senat RP roku 2023 Rokiem Poetki.

              Podczas programu pt. „Szymborska z przymrużeniem oka”, ze sceny wybrzmiały utwory naszej noblistki w wykonaniu młodych artystów (M. Smolińskiej, N. Kurant, E. Bożek, M. Rutkowskiego, M. Chekh, M. Kowalczyka, O. Szymańskiego, O. Lesiakowskiej, K. Gągały), ubarwione piosenkami wyśpiewanymi przez zespół wokalny „Arfik”. W jesiennej, nostalgicznej atmosferze z akcentami uśmiechu i zadowolenia, podzieliliśmy się z licznie zgromadzoną widownią, specjalnie na tę okazję zaaranżowanymi scenkami z wierszami, limerykami i lepiejami artystki, jak urodzinowym tortem. "Wisienką na torcie" były piosenki z repertuaru: Beaty Kozidrak, Kuby Badacha, Blue Cafe, Varius Manx, Sylwii Grzeszczak, Pectus i Sanah, wyśmienicie wykonane przez duety – siostry: Julię i Helenę Boryś oraz Nikolę Krzyżanowką i Amelię Żarkiwicz), no i przede wszystkim przez zespół „Arfik”, który w swoich szeregach gromadzi dzieci i młodzież z klas 1-8. Duże brawa dla Sebastiana i Norberta z kl. 7b, którzy zadbali o sprawny przebieg akustyczny przedstawienia. 

              Na słodki poczęstunek po Koncercie zaprosili naszych gości przedstawiciele Rady Rodziców, którym pięknie dziękujemy!

              Wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tego programu serdecznie dziękujemy! Nawet najmniejszy gest, czyni radość i satysfakcję z osiągniętego celu, którym było to piękne i wartościowe przedstawienie.

              Beata Osiadacz nauczycielka muzyki i opiekun zespołu wokalnego „Arfik”.

          • WIZYTA W OCH TEATRZE W WARSZAWIE
            • WIZYTA W OCH TEATRZE W WARSZAWIE

            • Ósmoklasiści po raz kolejny odwiedzili "Och Teatr" w Warszawie, aby doświadczać artystycznych wzruszeń i przeżywać niecodzienne emocje. Tym razem powodem wizyty w świątyni sztuki był spektakl "Władca much" w reżyserii Piotra Ratajczaka. 24. października, jako jedni z pierwszych, cztery dni po premierze, poznaliśmy dzieło, które powstało na podstawie książki Williama Goldinga. Historia uczniów, którzy znaleźli się na bezludnej wyspie, gdy uciekali przed zagrożeniem nuklearnym, wypełniona była trudnymi doświadczeniami. Na naszych oczach rodził się obraz tyranii i morderczego despotyzmu. Byliśmy świadkami konfliktu dwóch wizji cywilizacji, pierwszej - opartej na demokratycznych i pokojowych regułach i drugiej - przepełnionej brutalną wolą posiadania, która nie akceptuje dialogu, sprzeciwu. Przedstawienie było dynamiczne, a zarazem wzbudzało - poprzez przesłanie - skrajne, pesymistyczne (niekiedy bolesne) przeżycia. Sztuka zasługuje na uznanie za sprawą mistrzowskiej gry aktorskiej (mimo że większość artystów to sceniczni debiutanci).

              Wojciech Morawski - nauczyciel j. polskiego

          • BohaterON - EDUKACJA HISTORYCZNA
            • BohaterON - EDUKACJA HISTORYCZNA

            • BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Prosty gest - łączy pokolenia i sprawia, że bohaterowie tamtych dni są silni siłą pamięci Polaków.

              W tym roku uczniowie poznali historię zakończenia Powstania Warszawskiego i dalszych losów cywilów, w tym obozu przejściowego Dulag 121, który mieścił się w Pruszkowie.

              W 2022 r. tradycyjne kartki-laurki wykonywane przez uczniów zastąpiły wpisy na portalu wpis.dumnizpowstańców.pl – nowym, wirtualnym miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim.

          • Uczennica w kolorowym kostiumie sportowym
            • SUKCESY SPORTOWE KAI

            • MIĘDZYNARODOWE ZAWODY AKROBATYCZNE "MŁODE NADZIEJE"

              Debiut KAI IDZIKOWSKIEJ! W niedzielę 5 listopada 2023 r., w Łomiankach odbyły się II Międzynarodowe Zawody w Skokach na Ścieżce MŁODE NADZIEJE, które przyciągnęły uwagę gości z całej Polski oraz sportowców z Ukrainy i Belgii. Wśród nich zaprezentowała się Zawodniczka Klubu Zone Of Acrobatics Kaja Idzikowska, która przygotowała na tą okoliczność dwa układy składające się z trudnych elementów. Kaja uplasowała się ostatecznie na 44 lokacie, w połowie stawki, która składała się w dużej mierze z akrobatek dużo bardziej utytułowanych lub doświadczonych. Tym bardziej gratulujemy Kai nie tylko rezultatu, ale również odwagi, którą ma w sobie - dzięki niej może dokonywać niezwykłych rzeczy!" Zone Of Acrobatics

              I EDYCJA ACRO LEAGUE

              W sobotę 21.10.23 r. w Centrum Sportu w Błoniu odbyła się I edycja Acro League - rywalizacji akrobatycznej w skokach na ścieżce. Klub Zone Of Acrobatics tradycyjnie reprezentowała Kaja Idzikowska, która rywalizowała w najtrudniejszej kategorii zawodów - Acro Pro. Kaja ostatecznie uplasowała się na 18. lokacie, co daje jej dobry punkt wyjścia do walki o czołówkę całego cyklu.

              Gratulujemy serdecznie i prosimy o trzymanie kciuków za kolejny start Kai - Zawody Młode Nadzieje, które już za dwa tygodnie w Łomiankach!

          • WIECZÓR FILMOWY KL. 6C
            • WIECZÓR FILMOWY KL. 6C

            • Jesienne wieczory można spędzać na wiele sposobów. Jedną z ciekawych atrakcji może być oglądanie filmów. I tak właśnie klasa 6c razem z wychowawczynią 20.10.23 r., postanowiła spędzić w Szkole "wieczór filmowy", oglądając przygody bohaterów powieści H. Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy", której projekcja filmowa pozwoliła przybliżyć fascynujące zdarzenia przedstawione w lekturze klas szóstych. To ciekawy pomysł do wspólnego spędzenia czasu w gronie przyjaciół i kolegów. W trakcie projekcji nasi kinomani mogli poczęstować się smakołykami, które przygotowali, no i nie mogło zabraknąć... popcornu i zaśpiewania piosenki "Rzeka marzeń". Był to czas wspólnej integracji klasy, rozmów, żartów oraz dobrej zabawy!

              Beata Osiadacz - wych. kl. 6c