Zapraszamy uczniów klas 1-8 do udziału w Konkursie plastycznym "Retro ozdoba bożonarodzeniowa".
ILUZJA I MAGIA W COSMOS MUZEUM
„THE DIVIDING LINE BETWEEN PAST, PRESENT AND FUTURE IS AN ILLUSION” - granica między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością jest iluzją - powiedział A. Einstein, uczony, który tworząc teorię względności, powiązał czas i przestrzeń w jedno pojęcie. W praktyce to stwierdzenie znalazło swoje zastosowanie w Cosmos Muzeum, które 28 listopada odwiedziła klasa 7c z paniami A. Chwedorczuk i B. Osiadacz. Zaczęliśmy zwiedzanie od przejścia korytarzem z mnóstwem kolorowych światełek – lustra dodawały efektu nieskończoności. Kapitalne miejsce do robienia zdjęć! Z resztą, tu praktycznie każde pomieszczenie jest zjawiskowe na foty. Wszelkiego rodzaju „kręciołki”, lustra, które zniekształcały sylwetkę lub ją powielały, prowokowały mnóstwo pytań (i to nie tylko ze strony młodego człowieka). Ekspozycji, w których można było „bawić” się światłem” było kilka: światło, które dawało efekt 3D, iluminacja reagująca na ruch, czy ściana, na której można było „malować” światłem. Wspaniałą frajdą był tunel, w którym światła kręciły się dookoła, co na samo wspomnienie powoduje zawroty głowy. Błędnik tu szalał tak, że w pewnym momencie człowiek ma wrażenie, że idzie bokiem. Różowe królestwo z mnóstwem piłeczek – po prostu wyśmienita zabawa! No i lustrzany labirynt – to dopiero magia. Niejedna osoba miała zawrót głowy, żeby się z niego wydostać. Cosmos Muzeum to miejsce, które warto odwiedzić, bo magia i iluzja są tworzone po to, by trochę oszukać, zaciekawić, a czasami wywołać niepokój w naszym na co dzień bardzo racjonalnym i poukładanym umyśle i świecie. To miejsce, w którym niezależnie od wieku wpadamy w zachwyt!
7
EDUKACJA LEŚNA W "JEDYNCE"
Kto kiedykolwiek budował bazy, szałasy, robił widoczki w ziemi? Kto pamięta uczucie satysfakcji, gdy wybudowany szałas staje się stabilnym schronieniem? W dobie otaczającej i niejednokrotnie niszczącej nasze dzieci technologii warto zadbać o to, aby nasi najmłodsi mieli kontakt z naturą, niezbędny dla ich dobrostanu i zdrowia. W Szkole Podstawowej nr 1 w Milanówku - Mieście Ogrodzie - zieleń jest atutem i ogromną wartością. Zalesiony teren wokół naszej Szkoły i duże boisko dają nam przestrzeń na realizację elementów programu EDUKACJI LEŚNEJ, dzięki czemu możemy rozwijać u dzieci i młodzieży KOMPETENCJE PRZYSZŁOŚCI - kreatywność, kooperację, komunikację, krytyczne myślenie. Zobaczcie, jak w naszej Szkole realizujemy EDUKACJĘ LEŚNĄ podczas różnych lekcji oraz zajęć świetlicowych.
(materiał do zajęć - gałęzie, patyki pozyskujemy m.in. z wycinek pielęgnacyjnych drzew z terenu szkoły, meble, podesty, gry plenerowe - z palet)
Zachęcamy do obejrzenia filmów:
2
PODMIEJSKI OGRÓD, KTÓRY STAŁ SIĘ FABRYKĄ
21 listopada klasa 7c wybrała się do Muzeum Fabryki Norblina w Warszawie. To wyjątkowe miejsce, które z podmiejskiego ogrodu przekształciło się w jeden z najważniejszych ośrodków przemysłu, a dziś jest świadectwem rozwoju sztuki, kultury i technologii. Fascynujące miejsce i niepowtarzalna atmosfera!
Podczas zajęć muzealnych uczniowie poznali:
- historię rozwoju Fabryki Norblina i jej wpływ na przemysł w Polsce,
- procesy produkcyjne, które na przestrzeni wieków zmieniły obraz miasta,
- dotychczasowe historie ludzi, których pasja i innowacyjność zbudowały moc tego miejsca.Muzeum to miejsce między przeszłością a teraźniejszością – pełne ciekawych eksponatów i opowieści, które uwalniają ducha epoki. Uczniowie mieli okazję poszerzyć wiedzę na temat przemysłowego rozwoju Warszawy i dziejów Woli, przebiegu i konsekwencji społeczno-gospodarczych rewolucji przemysłowej na ziemiach polskich oraz rozwoju gospodarczego II Rzeczypospolitej.
Muzeum Fabryki Norblina – miejsce, gdzie historia łączy się z teraźniejszością!
15
BYLIŚMY W TEATRZE
"Stowarzyszenie Umarłych Poetów" w Och-Teatrze, które ósmoklasiści obejrzeli 19 listopada, to piękna i poruszająca opowieść o młodości, radości życia i prawie do buntu. Opowieść o tym, że trzeba realizować swoje marzenia i iść przez życie własną drogą, za głosem serca, a także o niełatwych relacjach, trudnych wyborach i wsparciu, jakie możemy dać sobie nawzajem. Przedstawienie na długo zapada w serca widzów.
14 listopada uczniowie klasy VI c obejrzeli na Novej Scenie Teatru Roma musical "Księga dżungli". To muzyczna opowieść o chłopcu, który trafia do dzikiej, zwierzęcej społeczności, w której musi sobie sam radzić. Jednocześnie uczy się, a z nim widzowie, że choć nikt nie jest doskonały, to wszyscy są ważni, że różnorodność to wartość naszego świata, a dom powinien być dla każdego prawdziwym azylem.
"DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY" - KONKURS
W ramach ogólnopolskiej kampanii "Dzieciństwo bez przemocy", która ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce, #19listopada zachęcamy naszych uczniów z klas 1-8 do udziału w Konkursie plastyczno-fotograficznym.
Finał kampanii odbył się 19 listopada, w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w całej Polsce fasady budynków rozświetliły się na czerwono. Nasza SP1 również!
ZOSTAŃ RODZINĄ ZASTĘPCZĄ
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Mazowieckim poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze.
Rodziny zastępcze pełnią niezwykle ważną rolę w życiu dzieci, które z różnych powodów nie mogą mieszkać z rodzicami. Zapewniają im ciepło, zainteresowanie, bezpieczeństwo, stabilność emocjonalną oraz możliwość rozwoju. Dbają o ich potrzeby i zainteresowania.
Tylko w roku 2024 w rodzinach zastępczych zamieszkało kolejnych 43 dzieci. Ogółem w roku bieżącym w rodzinach zastępczych współpracujących z grodziskim Centrum przebywa 128 wychowanków.
Zachęcamy do zostania rodziną zastępczą, bo Państwa decyzja może zmienić życie dziecka. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi rodzicielstwa zastępczego dostępnymi na stronie naszego Centrum https://pcprgrodzisk.pl/info/zawartosc/18 oraz do kontaktu z pracownikami Zespołu Pieczy Zastępczej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Żydowskiej 19 - II piętro, pokój nr 17 lub pod numerem telefonu 22-724-15-70 wew. 34, 35, 36.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie